Saturday, 13.4.2024
Name days: Przemysław / Justyna / Ida
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

<iframe src="https://widget.meteoalert.pl/index-widget.html?partnerId=40" style="border: 0; width: 100%; height:1000px;"></iframe>

Krótki zarys historii szkoły

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF


                 

Krótki zarys historii szkoły

Szkoła w Gostyczynie istniała już pod koniec XVIII wieku lecz po upadku Rzeczypospolitej - jej działalność uległa zawieszeniu. Odtworzono ją w 1817 r.,  jednak osobny budynek dla niej wybudowano dopiero w 1826 r. Był to budynek drewniany, a stał on na dzisiejszym placyku przed „Domem Nauczyciela”. Rozebrano go w 1890 r., a w jego miejsce postawiono wówczas nową szkołę – murowaną ( dzisiejsze mieszkania dla nauczycieli) . Od 1891 r. po raz pierwszy poza kierownikiem przydzielono szkole etat drugiego nauczyciela – został nim wtedy Józef Buchwald. Obwód szkoły obejmował wsie należące do niego i dziś – Gostyczynę, Chotów, Osiek, Śmiłów i Strzegowę.

Świadectwa zaczęto wydawać od 1881 r. Pierwsze świadectwo, co ciekawe, otrzymał Abracham Jakob, uczeń żydowskiego pochodzenia. Od 1918 r. język polski stał się powtórnie językiem wykładowym. W latach 1948 – 1950 wybudowano obecny budynek szkolny, a na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, w dniu 19 września 1948 r. był obecny  wojewoda poznański, Stefan Brzeziński. Z kolei najczarniejszym dniem w historii szkoły okazał się 22 kwietnia 1952 r., kiedy w wyniku eksplozji niewypału, na terenie szkoły,  zginęło 3 uczniów, a 5 odniosło rany. Lata 90 – te przyniosły szkole sukcesy w konkursach artystycznych i sportowych (zwłaszcza w tenisie stołowym) . Od roku 2000 obwód szkoły powiększył się o Lezionę. W szkole otwarta została sala komputerowa.   

Galeria Zdjęć