Saturday, 26.4.2025
Name days: Maria / Marzena / Ryszard
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: Imagick::clone method is deprecated and it's use should be avoided in TCPDF->ImagePngAlpha() (line 8252 of /home/noweskalmierzyce/noweskalmierzyce.pl/sites/all/modules/print/tcpdf/tcpdf.php).
  • Deprecated function: Imagick::clone method is deprecated and it's use should be avoided in TCPDF->ImagePngAlpha() (line 8252 of /home/noweskalmierzyce/noweskalmierzyce.pl/sites/all/modules/print/tcpdf/tcpdf.php).

<iframe src="https://widget.meteoalert.pl/index-widget.html?partnerId=40" style="border: 0; width: 100%; height:1000px;"></iframe>

Wycieczka edukacyjna klas I – III

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

14 czerwca 2013r. uczniowie klasy I, II i III uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Kalisza. Choć odległość między Gostyczyną a Kaliszem jest niewielka, to jednak wycieczka dostarczyła uczniom bardzo dużo wiadomości związanych z najstarszym miastem w Polsce oraz obfitowała  bardzo dużo atrakcji.

Najpierw uczniowie obejrzeli zabytkowy budynek Szkoły Muzycznej oraz  fragmenty murów miejskich wraz z Basztą „Dorotka”. Usłyszeli dwie wersje legendy związanej z basztą: o córce starosty kaliskiego – Dorotce, oraz o nieuczciwej mleczarce. Następnie zwiedzili Bazylikę św. Józefa, z jedynym w Polsce cudownym obrazem Świętej Rodziny.

Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia w  Rezerwacie Archeologicznym „Kaliski Gród Piastów” na Zawodziu. Po zwiedzeniu zabudowań i zapoznaniu z historią grodu, odbyły się ciekawe zajęcia, które obejmowały:

  • potyczkę na miecze i tarcze,
  • przeciąganie liny,
  • rzut oszczepem do celu,
  • przymierzanie stroju rycerza.

Ostatnim elementem naszej wycieczki było zwiedzenie drewnianej chaty mieszkalnej z końca XVIII w,  która została przeniesiona z pobliskiego Starego Miasta. Wystawa etnograficzna znajdująca się wewnątrz budynku wywołała w uczniach  duży zachwyt jak i wiele zdziwień. Po tej archeologicznej i etnograficznej podróży w czasie, żal było wracać do rzeczywistości. Wszyscy jedna wróciliśmy z tej wycieczki bogatsi , bogatsi o wiedzę o naszych przodkach, wiedzę o naszej bliskiej, małej ojczyźnie.

 

M. Ławniczak

Galeria Zdjęć