„Wychowanie przez czytanie” to ogólnopolski projekt, którego celem jest propagowanie czytelnictwa, a także przybliżanie uczniom świata wartości i wzmacnianie pozytywnych postaw. W tym roku w kolejnej edycji tego projektu udział wzięli uczniowie klasy piątej naszej szkoły. Warto podkreślić, że udział w projekcie mogły wziąć szkoły, które zgłoszone zostały odpowiednio wcześnie, bowiem liczba miejsc była ograniczona. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Na działania projektowe składało się kilka elementów. Pierwszy etap stanowiły zajęcia przeprowadzone w klasie na podstawie wybranych opowiadań z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Tworzyliśmy zatem mapy myśli dotyczące wartości, zastanawialiśmy się jak można podzielić wartości i które z nich są szczególne ważne w naszym życiu. Obejrzeliśmy filmiki Miksera przygotowane specjalnie na potrzeby projektu. Dotyczyły one wybranych wartości i stały się doskonałym wprowadzeniem do poszczególnych tematów. Następnie podczas zajęć tworzyliśmy plakaty związane z szacunkiem. Warsztaty nie obyły się oczywiście bez czytania. Opowiadania z tomu „Gorzka czekolada…” bardzo nam się podobały i stały się inspiracją do ciekawych dyskusji w klasie.
Niezwykłym doświadczeniem było także stworzenie „terminali życzliwości”, do których codziennie przez cały tydzień wrzucaliśmy kartki z tym, co dobrego ktoś w danym dniu zrobił dla nas. To uwrażliwiło nas na dobro, które dostajemy i czyniło uważnymi na drugiego człowieka i jego potrzeby. Ponadto wylosowaliśmy jedną osobę. Zadanie polegało na tym, by być dla niej „dyskretnym aniołem”; pomagać w razie potrzeby, być czujnym i wspierać w trudnościach, a przy tym ważne było też, by robić to dyskretnie, delikatnie i nie ujawniać się.
Ostatni etap projektu stanowiło przygotowanie prezentacji w wybranych grupach. Prezentacje dotyczyły wybranych wartości, np. odwagi, optymizmu, samodyscypliny. Inspiracją do ich tworzenia i punktem wyjścia były oczywiście opowiadania ze wspomnianego wcześniej tomu „Gorzka czekolada…”. Grupy wykazały się kreatywnością i stworzyły piękne prezentacje, będące uwieńczeniem działań projektowych.
Bardzo dziękuję za zaangażowanie!
Paulina Wielanek