Saturday, 15.6.2024
Name days: Jolanta / Dawid / Witold
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

<iframe src="https://widget.meteoalert.pl/index-widget.html?partnerId=40" style="border: 0; width: 100%; height:1000px;"></iframe>

Z wizytą w Lewkowie

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Ostatni piątek przed feriami uczniowie klasy drugiej i trzeciej  spędzili w  Zespole Pałacowo-Parkowym Lewkowie. Najpierw mogli obejrzeć i podziwiać  wystawę interaktywną „Świat zmysłów”, która  przyjechała do Lewkowa z Krakowa, z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cel wystawy to przybliżenie zwiedzającym anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów.  Uczniowie mogli obejrzeć ok. 60 doświadczeń pokazujących wybrane zjawiska związane z budową i działaniem narządów zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, węchu. Wystawa składa się z trzech części, przedstawiających różne spojrzenia na działanie zmysłów. W każdej z nich uczniowie znaleźli  eksperymenty dotyczące innych zmysłów.  Dzięki doświadczeniom mogli sprawdzić, że zmysły podpowiadają nam jedną historię, a mózg nas oszukuje i mówi nam co innego. Czego mogli doświadczyć? Były iluzje optyczne związane  z postrzeganiem odcieni kolorów w zależności od tego, na jakim tle się znajdują. Dwa doświadczenia pokazywały  iluzję geometryczną opisaną w XIX wieku przez Johanna Poggendorffa oraz prezentowały  zasadę działania kamuflażu. Kolejna iluzja miała charakter geometryczny, duża szachownica zbudowana z ruchomych pasów. Mogli wszystko sprawdzić, przetestować i wszystkiego dotknąć.

Następnie na drugoklasistów i trzecioklasistów czekała niespodzianka. Udali się bowiem na zwiedzanie wnętrz przepięknego Pałacu Lipskich. Byli bardzo zadowoleni. Warto przytoczyć wypowiedź jednego z uczniów: „ Poczułem się tak, jakbym był na Wawelu”. Warto też pamiętać, ze w naszym regionie mamy takie przepiękne miejsca do zwiedzania.

Źródło informacji o wystawie: Muzeum w Lewkowie


Opiekunowie wyjazdu

T. K. i E. B.

 

 

 

Galeria Zdjęć