Poniedziałek, 17.6.2024
Name days: Laura / Leszek / Adolf
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

<iframe src="https://widget.meteoalert.pl/index-widget.html?partnerId=40" style="border: 0; width: 100%; height:1000px;"></iframe>

Rola zajęć terenowych w nauczaniu przyrody

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Młodzież szkolna od najmłodszych lat powinna być uczona  rozumienia zależności istniejących w środowisku przyrodniczym  i zrównoważonego wpływu człowieka na środowisko. Do zadań szkoły w tym zakresie należy rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska. Najlepszym sposobem realizacji tego celu są zajęcia terenowe.

Podstawową ich zaletą jest umożliwienie uczniom nawiązania bezpośredniego kontaktu z przyrodą, ułatwienie poznawania roślin i zwierząt w naturalnych warunkach.

Lekcje w terenie pozwalają odkrywać znaczenie równowagi biologicznej oraz skutki jej zakłócenia, są świetną formą propagowania problematyki ochrony przyrody i środowiska. Ukazują przykłady negatywnego oddziaływania człowieka na środowisko i możliwości ograniczania tych skutków.

Krótkie wycieczki terenowe mogą służyć zapoznaniu się uczniów z metodami badań terenowych. Kształtują różnorodne umiejętności i postawy, na przykład uczą koncentracji uwagi podczas dokonywania prostych pomiarów, rozwijają umiejętności organizacyjne i umiejętność współdziałania w zespole. Pobudzają wrażliwość i świadomość przyrodniczą, przekonują do aktywnego włączania się w prace na rzecz ochrony przyrody, służą  pogłębianiu znajomości zasad obcowania z przyrodą, uczą właściwego zachowania się w lasach i na obszarach chronionych.

Obserwacje zwierząt, roślin i elementów przyrody nieożywionej w warunkach naturalnych dostarczają niezapomnianych wrażeń. W  każdej okolicy można obserwować wiele ciekawych  zjawisk i prawidłowości zachodzących w przyrodzie. Obok dobrze zachowanych elementów krajobrazu naturalnego można zobaczyć miejsca o wysokim stopniu dewastacji przyrody np. dzikie wysypiska śmieci, czy mocno zanieczyszczone zbiorniki wodne. Jest to dowodem niskiej świadomości ekologicznej niektórych z nas.

Czasami z przyczyn organizacyjnych próbujemy zastępować zajęcia terenowe nauczaniem z wykorzystaniem technik informacyjnych i internetu. Korzystamy z multibooków i filmów, które również są atrakcyjne dla uczniów, ale wirtualna rzeczywistość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Mając na uwadze znaczenie lekcji w terenie na przełomie maja i czerwca wybraliśmy się z klasą V i IV do pobliskiego parku nad strumyk „Lipówka”.

Klasa V wyznaczyła klasę czystości wody, a IV w naturalnych warunkach zapoznała się z warstwami lasu i organizmami w nich żyjącymi.

 Oto krótka fotorelacja z wycieczki w teren.

 

Szymon Fabiszczak

Galeria Zdjęć