W roku szkolnym 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie przystąpiła do realizacji projektu „ Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Działania obejmują okres od 2013-2015. Uczestnikami są uczniowie, rodzice i nauczyciele. Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół, upowszechnianie i wdrożenie modelowych rozwiązań. Udział w szkoleniach wszystkich podmiotów reprezentujących szkołę przyczyni się do wzrostu wiedzy na temat:
Efektem działań w ramach realizacji programu "Szkoła Współpracy” będzie opracowanie programu, który przyczyni się do stworzenia warunków umożliwiających kreowanie lepszego modelu współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców.
W dniach 20-21. 01. 2014 roku w Tłokini k/ Kalisza odbyło się I spotkanie warsztatowe. Rodziców reprezentowały panie: przewodnicząca Rady Rodziców Renata Nogaj oraz Dominika Kamzol, uczniów: Klaudia Kubisiak i Zuzanna Sobańska – uczennice klasy V i IV, nauczycieli: dyrektor Jolanta Siwak i Monika Sikora.
W dniu 27 stycznia 2014 roku w ramach programu odbyła się debata przedstawicieli szkolnej społeczności- nauczycieli i rodziców, dotycząca mocnych i słabych stron naszej szkoły, podobne debaty odbyły się również w klasach. Wypracowano wspólne wnioski, które zostaną zrealizowane w ciągu obecnego i przyszłego roku szkolnego.
Kolejne warsztaty w ramach programu odbyły się dnia 19 marca 2014 roku. Podczas spotkania uczestnicy zaprezentowali wnioski z przeprowadzonych debat, zaplanowali pierwsze wspólne działania oraz określili cele i zasady programu SZKOŁA WSPÓŁPRACY. Spośród kilkunastu propozycji wymyślonych przez uczestników, wybrano działania pod wspólną nazwą „Wielkanoc razem”, zorganizowano wspólnie z rodzicami i uczniami „Dzień czekoladowego zajączka”, zajęcia plastyczne współtworzone przez rodziców oraz wspólny wyjazd do seminarium do Kalisza.
Trzeci warsztat odbył się 7 maja 2014 roku, uczestnicy przedstawili relacje z działań, które zostały zaplanowane, zaakceptowane i wdrożone do realizacji w miesiącu kwietniu. Następnie wspólnie pracowano nad zasadami efektywnej współpracy. Zapoznano się z elementami budowy: Szkolnego Programu Aktywnej Współpracy, by móc wspólnie w przyszłości opracować taki program współpracy dla naszej szkoły.
MS