Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (MDJO) to coroczne święto, które obchodzone jest 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data święta upamiętnia wydarzenia z 1952 roku, kiedy to w Dhace doszło do demonstracji i zamordowania pięciu studentów, którzy domagali się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego Pakistanu. Dzień Języka Ojczystego ma za zadanie podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata, a także zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych i ginących.
W naszej szkole uczniowie klasy V pracując metodą stacji zadaniowych stanęli przed wyzwaniami, które skłoniły ich do głębszego poznania mowy ojczystej. Łamańce językowe, homofony i pleonazmy, szukanie wyrazów ukrytych w innych wyrazach oraz informacje o najczęstszych błędach czy najpopularniejszych w ostatnim roku słowach młodzieżowych – z takimi zadaniami mierzyli się piątoklasiści podczas poniedziałkowej lekcji. Wychodząc z lekcji mogli „poczęstować się” dobrym słowem czyli wyrazami, których pisownię warto znać i pamiętać.
Przesłanie tego święta dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy i jedyny w swoim rodzaju, język ojczysty! Na co dzień, a nie tylko od święta ;)
DW