Piątek, 19.4.2024
Name days: Jerzy / Tymon / Konrad
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

<iframe src="https://widget.meteoalert.pl/index-widget.html?partnerId=40" style="border: 0; width: 100%; height:1000px;"></iframe>

Kronika klasy pierwszej- ciąg dalszy…

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Drugie półrocze pierwszaki rozpoczęły od wizyty w bibliotece szkolnej. Wizyta w bibliotece to jedno z zadań realizowanego projektu „Czytam coraz lepiej”. Pani Marysia opowiedziała dzieciom, skąd pochodzi nazwa BIBLIOTEKA, zapoznała z pracą bibliotekarki i księgozbiorem. Dzieci mogły również wypożyczyć książki i zabrać je do czytania w domu. Chyba „połknęły bakcyla”, bo zaczęły czytanie książek w bibliotece, a kontynuowały w klasie i na przerwie.

Kolejne wydarzenie to klasowe walentynki. Każdy pierwszak został obdarowany co najmniej jedną kolorową walentynką. Dodatkowo każdy otrzymał w prezencie czekoladowe serduszko oraz pachnące mydełko w kształcie serduszka. Takie „serduszkowe prezenciki” ufundowane zostały przez rodziców, a przygotowała je nasza niezawodna pani Angelika.

Warto wspomnieć o kolejnym wydarzeniu. W ramach realizacji lektury „Czerwony Kapturek” Charlesa Perraulta pierwszaki wykonały kukiełki związane z czytaną baśnią. Co jeszcze ciekawego działo się w klasie pierwszej? W tym dniu, kiedy poznawaliśmy Czerwonego Kapturka, odwiedziła pierwszaków nie tylko pani Dyrektor. Mogliśmy zobaczyć „prawdziwego Czerwonego Kapturka”, a w tę rolę świetnie wcieliła się Laura. Ponadto pierwszaki zrozumiały, czego uczy nas baśń i co to znaczy, być asertywnym. Zapamiętały, że w sytuacjach, kiedy osoba obca zaprasza nas do siebie lub wypytuje nas o nasze sprawy osobiste, stanowczo mówimy jej NIE, ponieważ nie wiadomo, jakie ma wobec nas prawdziwe zamiary.

Ostatnie wydarzenie miało miejsce 21 lutego 2022 roku. W ramach realizacji „Lekcji z kalendarzem” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO, a jego celem jest przypomnienie wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego. Pierwszoklasiści dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat języków na świecie np. które języki są najczęściej używane, a które najtrudniejsze. Do takich języków ze względu na wymowę i odmianę wyrazów należy nasz język polski. Poznały też jeden z najdłuższych wyrazów w języku polskim składający się z 65 liter. Dowiedziały się, że w języku polskim niektóre wyrazy są złożone tylko z polskich liter np. wyraz żółć. Uzupełniły też kartę pracy „Lekcja z kalendarzem”, rozwiązały rebus oraz pokolorowały obrazek według kodu.

Zapraszam do obejrzenia galerii, w której pokazane są opisane działania pierwszaków.


TK

Galeria Zdjęć