„Kiedy człowiek żyje dla drugiego człowieka, wtedy jego życie nabiera właściwego sensu, więc nie przechodź obojętnie obok Miłości ” - tymi słowami rozpoczęliśmy III edycję Festiwalu Dobra.
W niedzielę palmową, 13 kwietnia 2025r., w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego księdza Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie odbyło się Misterium Męki Pańskiej, które wystawili uczniowie klasy IV-VIII.
„Stacja Miłość” to trzyaktowy scenariusz przedstawienia wielkopostnego ilustrowanego muzyką, efektami dźwiękowymi i utworami muzycznymi połączony z drogą krzyżową, z którego można wyodrębnić rozważania.
Rozważaliśmy Mękę Pańską wpisaną w ludzkie życie. Wszak Jezus stał się człowiekiem, aby cierpieć jak my, dając wiarygodne świadectwo. Możemy też być pewni, że gdy my cierpimy, On jest blisko i towarzyszy nam. My sami, nieraz umęczeni, możemy jeszcze pełniej zrozumieć ofiarę Syna Bożego. To misterium cierpienia Boga i człowieka przebiega po osi zbawienia, czyli osi miłości.
W przedstawieniu położyliśmy akcent na miłość, gdyż nieustanne rozważanie Męki Pańskiej i skupianie się na cierpieniu, bez świadomości głębi miłości Boga do człowieka, może prowadzić do spłaszczenia tej ofiary i niezrozumienia historii zbawienia. Bóg wyraźnie kieruje naszą uwagę na miłość, jednak my sami, nierzadko doświadczeni cierpieniem, marginalizujemy intencję Boga i z uporem skupiamy uwagę na męce samej w sobie. Nie można bez końca trwać w upadku i w stanie żalu. Szczytem zrozumienia jest świadomość, że to On zbawia, że bez Niego nic nie mogę, a wtedy dokona się we mnie przemiana, nawrócenie. To jest ten decydujący moment, to jest owoc miłości Boga, która wyprowadziła Go aż na Golgotę przynosząc w efekcie zwycięstwo życia nad śmiercią.
Po obejrzeniu przedstawienia, które wprawiło widzów w refleksję i wprowadziło w Wielki Tydzień uczestnicy Festiwalu Dobra skorzystać mogli również z przygotowanej kawiarenki, w której można było zjeść przepyszne domowe ciasta oraz wziąć udział w kiermaszu ozdób wielkanocnych, z którego uzyskany dochód został przeznaczony na rehabilitację dla Laury Jarzębskiej- „Laurka waleczne serca”.
Dla najmłodszych odbyły się również warsztaty plastyczne, gdzie dzieci chętnie zdobiły pisanki, zajączki i inne ozdoby wielkanocne.
Wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie i wsparcie naszego przedsięwzięcia!
Organizatorzy