15 września to od kilku lat także w wielu polskich szkołach dzień obchodzony jako tajemniczo brzmiące Święto Kropki. Cóż to za święto i czym dzień ten różni się od innych świąt w kalendarzu? Jest to nade wszystko święto twórczości, kreatywności uczniowskiej, jak również święto talentów i wiary w siebie.
Wszystko rozpoczęło się od Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości. Jednakże, dzięki nauczycielce plastyki, Vashti rozpoczęła niezwykłą przygodę ze sztuką, którą zainicjowało namalowanie… właśnie małej, niepozornej kropki. (Dla chętnych polecamy książkę Petera Reynoldsa „The Dot”, czyli po prostu „Kropka”.)
W trzecim tygodniu września również w naszej szkole klasy czwarta i piąta miały możliwość obejrzeć krótki film animowany o niezwykłej dziewczynce, poznać jej historii oraz… świętować Dzień Kropki. W ramach zajęć z języka polskiego uczniowie m. in. tworzyli własną kropkę pełną talentów. Ponadto, za pomocą alfabetu Braille’a zapisywali swoje imię i nazwisko. Pracowali także ze słownikami frazeologicznymi i poznali znaczenie związków frazeologicznych z wyrazem „kropka”, tj. „kropka w kropkę”, „znaleźć się w kropce”, czy „postawić kropkę nad i”. Zajęcia były inspirujące, zaskakujące i dały wszystkim mnóstwo frajdy i co najważniejsze – wiele pozytywnych emocji, a przecież o to chodzi w świętowaniu, zwłaszcza w świętowaniu Dnia Kropki.
Paulina Wielanek