Czwartek, 9.4.2020
Name days: Maja / Marceli / Dominik
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

XIII edycja Konkursu Poezji Pisanej i Recytowanej o Pióro Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce „Matematyka wierszem pisana”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

                                 „Matematyka jest delikatnym kwiatem, który rośnie nie na każdej glebie             i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.”

Jean Fabre


W piątek 15 lutego 2019 roku odbyła się w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie XIII edycja Konkursu Poezji Pisanej i Recytowanej o Pióro Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Swoje prace zgłosiło 7 szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta  Nowe Skalmierzyce: Szkoła Podstawowa im. Orła Białego z  Biskupic Ołobocznych, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie, Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Kotowiecku, Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach oraz gospodarz konkursu Gostyczyna.

W piątkowe popołudnie uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przybyli do naszej szkoły, aby poznać zwycięzcę. Warunkiem uczestnictwa było napisanie wiersza  związanego tematycznie z nazwą konkursu. Celem konkursu było:

- rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów,

- przedstawianie zagadnień matematycznych w sposób łatwy do zapamiętania,

- rozwijanie pasji i uzdolnień literackich uczniów,

- zachęcanie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności,

- kształcenie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstu.

Matematyka i poezja - na pierwszy rzut oka to połączenie wydaje się niemożliwe, bo to dwie zupełnie różne dziedziny działalności człowieka.

Przekonani, że dla naszych uczniów nie ma rzeczy niemożliwych, trochę przewrotnie, zaproponowaliśmy „Matematykę wierszem pisaną”, tym bardziej, że jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020 jest rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów. Liczyliśmy na to, iż nasi podopieczni „przemycą” matematykę do poezji w sposób odmienny i zaskakujący. Uczniowie twórczo podeszli do tematu, a efekty tych przemyśleń można było podziwiać podczas piątkowego spotkania.

Jury po zapoznaniu się z  nadesłanymi utworami, przyznało  pierwszą nagrodę w postaci Złotego Pióra Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, jedno drugie miejsce w postaci Srebrnego Pióra Dyrektora Szkoły oraz miejsce trzecie w postaci Pióra Brązowego. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach wiekowych – w kategorii klas IV-VI i kategorii klas VII-VIII. Komisja konkursowa oceniała przede wszystkim wartość merytoryczną wiersza, wartości artystyczne i oryginalność oraz związek z tematem konkursowym.

Po prezentacji napisanych wierszy uczniowie poznali wyniki obrad jury, które przedstawiały się następująco:

  • kategoria klas IV-VI:

- I miejsce i Złote Pióro Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce – Faustyna Tułacz z klasy V ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Droszewie

- II miejsce i Srebrne Pióro Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gostyczynie - Kinga Kamzol z klasy VI ze Szkoły Podstawowj im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie

- III miejsce i Brązowe Pióro – Marcelina Woźniak z klasy VIa ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach.

  • kategoria klas VII-VIII:

- I miejsce i Złote Pióro Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce – Andrzej Wachna z klasy VIIc  ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi  im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach

-  II miejsce i Srebrne Pióro Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gostyczynie – Zofia Tomalak z klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kotowiecku

- III miejsce i Brązowe Pióro – Zuzanna Kamzol z klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie

Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu w przyszłym roku.


Organizatorki konkursu

 

Galeria Zdjęć