Piątek, 3.7.2020
Name days: Tomasz / Jacek / Mirosława
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Wychowanie przez czytanie

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

„Wychowanie przez czytanie” to ogólnopolski projekt, którego celem jest propagowanie czytelnictwa, a także przybliżanie uczniom świata wartości i wzmacnianie pozytywnych postaw. W tym roku w kolejnej edycji tego projektu udział wzięli uczniowie klasy piątej naszej szkoły. Warto podkreślić, że udział w projekcie mogły wziąć szkoły, które zgłoszone zostały odpowiednio wcześnie, bowiem liczba miejsc była ograniczona. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt ten stał się priorytetem, bowiem realizując jego założenia, wdrażany został do realizacji jeden z  podstawowych kierunków polityki oświatowej pańswa, tj. wychowanie do wartości.

Na działania projektowe składało się kilka elementów. Pierwszy etap stanowiły zajęcia przeprowadzone w klasie podczas lekcji wychowawczej na podstawie wybranych opowiadań z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Tworzyliśmy zatem mapy myśli dotyczące wartości, zastanawialiśmy się jak można podzielić wartości i które z nich są szczególne ważne w naszym życiu. Obejrzeliśmy filmiki Miksera przygotowane specjalnie na potrzeby projektu. Dotyczyły one wybranych wartości i stały się doskonałym wprowadzeniem do poszczególnych tematów. Warsztaty nie obyły się oczywiście bez czytania. Opowiadania z tomu „Gorzka czekolada…” bardzo podobały się uczniom i stały się inspiracją do ciekawych dyskusji w klasie.

Niezwykłym doświadczeniem było także stworzenie własnych koszulek. Uczniowie wylosowali jedną z omawianych wartości i musieli zaprojektować koszulkę, której motywem przewodnim stała się właśnie wylosowana uprzednio wartość.

Ostatni etap projektu stanowi przygotowanie prezentacji na temat wartości.

Pomimo zakończenia działań projektowych, to jeszcze nie koniec naszej przygody z wartościami. 

 

Galeria Zdjęć