Saturday, 10.4.2021
Name days: Daniel / Michał / Henryk
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

<iframe src="https://widget.meteoalert.pl/index-widget.html?partnerId=40" style="border: 0; width: 100%; height:1000px;"></iframe>

Nabywanie podstawowych umiejętności związanych z tworzeniem stron internetowych.

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Nabywanie podstawowych umiejętności związanych z tworzeniem stron internetowych.

Pracując w szkole od wielu już lat jestem świadomy, że współczesna młodzież oczekuje od nauczyciela dużo więcej niż kiedyś.

Już w szkole podstawowej można zauważyć wyraźne zainteresowanie uczniów dostępnymi technikami komputerowymi. Mają oni przecież styczność z komputerem od najmłodszych lat.

To pokolenie internautów.

Bardzo sprawnie wyszukują potrzebne informacje i komunikują się w sieci korzystając z komunikatorów i poczty e-mail. Często sięgają do internetowych encyklopedii, słowników oraz serwisów edukacyjnych.

Mało tego sami są bardzo zainteresowani technikami opracowywania i publikowania stron internetowych  mają bowiem świadomość, że posiadanie umiejętności w tym zakresie jest mile widziane przez każdego pracodawcę. Jako ich nauczyciel staram się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom i co roku poświęcam sporo czasu na zajęcia związane z tą tematyką.

Rozpoczynam zwykle od procesu przygotowywania grafiki na stronę, ponieważ wykorzystywanie zdjęć pochodzących bezpośrednio z aparatu cyfrowego jest podstawowym błędem. Takie zdjęcie  ma po prostu za duży rozmiar i zajmuje zbyt dużo miejsca a co za tym idzie bardzo powoli się wczytuje zniechęcając oglądającego. Kilka pierwszych zajęć poświęcam więc na zapoznanie się z darmową przeglądarką grafik IrfanView. Pozwala ona bowiem wstępnie przygotować wybrane fotografie na stronę internetową. W pierwszej kolejności skalujemy zdjęcia do potrzebnych rozmiarów i zapisujemy je w obsługiwanym przez przeglądarki formacie jpg. Omawiamy również proces wsadowej konwersji wielu zdjęć na raz. Pokazujemy  dostępne opcje poprawiania kolorów i dodawania ewentualnych efektów specjalnych. W razie potrzeby korzystamy z możliwości przechwytywania klatek z filmów i zapisywania ich do formatu jpg.

Po opanowaniu tych umiejętności uczulam uczniów na nazewnictwo plików przeznaczonych do publikacji na serwerach internetowych. Podkreślam konieczność unikania dużych liter i polskich znaków dialektycznych w nazwach plików graficznych i html.

Następnie przechodzimy do pracy z darmowym edytorem html -a FrontPage Express lub Nvu i krok po kroku omawiamy proces opracowywania strony.

Zajmujemy się umieszczaniem na stronie tytułu, przygotowywaniem tła, wstawianiem tabel, wykazów i list numerowanych. Korzystamy z dostępnych animacji tekstu. Bardzo ciekawy dla uczniów jest etap wstawiania i pozycjonowania grafiki oraz umieszczania podkładów dźwiękowych. Mając opracowane poszczególne pojedyncze strony przechodzimy do procesu ich łączenia za pomocą odsyłaczy (hiperłączy) graficznych i tekstowych. Na zakończenie sprawdzamy poprawność działania opracowanej strony i przechodzimy do jej publikowania na wybranym darmowym serwerze internetowym.

W roku szkolnym 2009/2010 korelując wiedzę informatyczną z przyrodniczą uczniowie naszej szkoły opracowali strony związane z kontynentami.

 

 Opracował: Szymon Fabiszczak

Galeria Zdjęć