Wtorek, 16.4.2024
Name days: Julia / Benedykt / Bernadeta
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

<iframe src="https://widget.meteoalert.pl/index-widget.html?partnerId=40" style="border: 0; width: 100%; height:1000px;"></iframe>

Z wizytą w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Uczniowie klas VI-VIII wraz z opiekunami wybrali się w grudniu z wizytą do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Celem wycieczki było poznanie życiorysu i twórczości naszego wieszcza narodowego. Wzmiankowany od 1392 roku Śmiełów był częścią dóbr żerkowskich i ważnym elementem traktu od Torunia do Wrocławia. Około połowy sierpnia 1831 roku przybył do tej malowniczo położonej wsi Adam Mickiewicz.

Uczniowie klasy szóstej wzięli udział w warsztatach „Magia dawnych świąt”, które przywołały nastrój Bożego Narodzenia z dawnych czasów. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądały święta Adama Mickiewicza oraz jak przygotowywano się do świąt w domu śmiełowskim.

Tymczasem uczniowie klas siódmej i ósmej  zwiedzali śmiełowski pałac poznając ciekawą historię XIX- wiecznej Wielkopolski. Dowiedzieli się wielu ciekawostek o Adamie Mickiewiczu, a także o towarzystwie, w którym przebywał. Dzięki wspaniałym wnętrzom pałacu z bogatym wystrojem i wyposażeniem oraz muzeum z wieloma cennymi i unikatowymi pamiątkami po Mickiewiczu poznawali dawną kulturę i styl. Zobaczyliśmy m. in. pokój Mickiewicza i pokój Sienkiewicza, w których poeta i pisarz mieszkali. Usłyszeliśmy opowieści o architekturze i historii obiektu, kulisach pobytu Mickiewicza w Śmiełowie i w innych miejscowościach Wielkopolski, jego próbie przekroczenia granicy zaborów, o zasadzeniu drzewka dębowego – symbolu nadziei na odrodzenie Polski oraz zainteresowaniu poety polskimi obyczajami pielęgnowanymi w majątku śmiełowskim, które łączono później z odpowiednimi fragmentami Pana Tadeusza”.

Po obejrzeniu śmiełowskich zbiorów udaliśmy się na spacer śladami wybitnego artysty. W ogrodzie, który znajduje się przy pałacu, pospacerowaliśmy chwilę, aby poczuć się jak Mickiewicz szukający weny do swoich utworów.  Mimo grudniowego chłodu wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani i zadowoleni z tej nietypowej lekcji języka polskiego i historii.

 

D. W.

 

Galeria Zdjęć