Wtorek, 23.4.2024
Name days: Ilona / Jerzy / Wojciech
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

<iframe src="https://widget.meteoalert.pl/index-widget.html?partnerId=40" style="border: 0; width: 100%; height:1000px;"></iframe>

Patriotyczne świętowanie

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Rok 2018 stanowi szczególną kartę w historii Polski. W tym roku bowiem mija sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym niecodziennym świętem w naszej szkole odbyła się wieczornica patriotyczna pt. „Pisk Białego Orła” połączona z koncertem pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru.

Mottem uroczystości stały się słowa św. Jana Pawła II: „Ojczyzna: wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam, by stanowić o wspólnym dobru i mową własną jak sztandar - wyśpiewać dzieje.” Posłuszni temu wyzwaniu uczniowie, rodzice, dziadkowie i nauczyciele zgromadzili się 8 listopada br. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. Jana Nepomucena Chrzana, by w ten sposób – wspólnie i wielopokoleniowo  - świętować wolność odzyskaną po stu dwudziestu trzech latach niewoli.

Uroczystość przygotowali uczniowie klas II – VII. Najpierw odbył się niezwykły spektakl, w którym dzieje wielopokoleniowej polskiej rodziny wpisane zostały w historię Polski. Legenda o Białym Orle zilustrowana za pomocą muzyki i tańca bardzo poruszyła  widzów. Podczas występu zaprezentowano także piękny układ choreograficzny z wykorzystaniem biało-czerwonych szarf. Całości dopełnił występ szkolnego chóru. Odpowiednio dobrane dźwięki i wyśpiewane teksty były doskonałym czasem na refleksję o ojczyźnie, historii, wolności. Ponadto, warto wspomnieć, że w drugiej części wieczornicy do chóru szkolnego dołączyli również zaproszeni goście, którzy aktywnie uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu. Wszyscy zachęceni słowami Oskara Kolberga „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.” udowodnili, że Polska - która nigdy nie zginęła, m. in. dzięki silnej tradycji, kulturze - nigdy nie zginie.  Koncert był krótką lekcją historii zaklętą w piosenki z dawnych - i tych całkiem niedawnych - lat. Wszystkie z nich jednak odnosiły się do ważnych etapów dziejów naszej ojczyzny. Wybrzmiały zatem pieśni, tj. „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Serce w plecaku”, „O mój, rozmarynie!”, „Warszawskie dzieci” czy współczesna piosenka z popularnego serialu „Czas honoru” – „Dziewczyna z granatem”. Koncert uzupełniły fragmenty ważnych polskich wierszy. Nie zabrakło chociażby poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Anny Świrszczyńskiej. Na koniec uczniowie oddali cześć bohaterom małej ojczyzny – powstańcom wielkopolskim poprzez ułożenie krzyża z biało-czerwonych róż i zapalenia znicza – symbolu pamięci o tych, którzy oddali życie za naszą ojczyznę.

Krzysztof Klenczon śpiewał: „Jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad - wraca dziś pamięć o tych, których nie ma”. Spektakl w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jana Nepomucena Chrzana był takim właśnie niezwykłym powrotem do pięknej, choć bolesnej, historii wolnej Polski.

Uczniom bardzo dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie tej niezwykłej duchowej uczty oraz za wielką wrażliwość i dojrzałość, które zaprezentowaliście.


Paulina Wielanek

Galeria Zdjęć