Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. N. Chrzana w Gostyczynie

JĘZYK: ENGLISH DEUTSCH

Aktualności blok

Dnia 12 kwietnia szóstoklasiści świętowali Dzień Czekolady.

Ogromny sukces ucznia naszej szkoły - Igor Kędzierski z bardzo dużą przewagą wygrał Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego w Biegach Prze

Mistrzem Liczby Pi została Natalia Agata z klasy 7, która zapamiętała ponad 70 cyfr po przecinku. Serdecznie gratulujemy!

By te Święta Wielkanocne

22 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Gminy w Biegach Przełajowych. Chłopcy: Igor Kędzierski, Wojciech Stasiak z klasy IV, Franciszek Garcarek, Antoni Musielak z klasy III i Antoni Rubas z klasy II, zdobyli srebrne medale. Złoto w kategorii klas V-VI wywalczył Mikołaj Boniakowski - tym samym awans do zawodów powiatowych.

21 dzień marca to w naszej szkole od kilku lat dzień, w którym solidaryzujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Na znak tego zakładamy dwie różne skarpetki. Uczymy się empatii i uważności poprzez przygotowane przez specjalistów, wychowawców i nauczycieli zajęcia. W tym roku temu ważnemu dniu towarzyszyła "skarpetkowa instalacja". 

Uczniowie klasy pierwszej po obejrzeniu prezentacji, razem z panią pedagog specjalną, wykonali plakaty związane ze Światowym Dniem osób z Zespołem Downa oraz uczcili ten dzień zakładając różne skarpetki.

Czteroosobowa drużyna z klasy 7 reprezentowała naszą szkołę w powiatowym konkursie wiedzy organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim. Natalia, Edyta, Klaudia i Olga zmierzyły się z zadaniami aż z 12 przedmiotów! I choć nie stanęły na podium to wspaniale zdały egzamin z kreatywności i współpracy.  Gratulacje!

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole świętowaliśmy później z racji ferii zimowych. Od 28 lutego do 5 marca uczniowie wzięli udział w licznych aktywnościach, które miały na celu ukazać piękno naszego języka. Czwarto- i piątoklasiści tropili wyrazy z trudnościami ortograficznymi, siódmo- i  ósmoklasiści przypomnieli sobie polskie przysłowia.

Czy klocki mogą pomóc w nauce gramatyki? Oczywiście, że tak!

Weekend rozpoczynamy kolejną dobrą wiadomością.

Agata Garcarek z klasy szóstej oraz Edyta Jasińska z klasy siódmej reprezentowały naszą szkołę na XXII Międzyszkolnym Konkursie Ortografi

Uczniowie klasy V przygotowali pudełka lekturowe na podstawie lektury „Pinokio” Carlo Collodiego. Zadanie polegało na zebraniu przedmiotów, które kojarzą się z treścią książki i włożeniu ich do pudełka.  Kartony zostały w bardzo ciekawy  sposób ozdobione i powstały prawdziwe małe dzieła sztuki.  Piątoklasiści wykazali się nie tylko pomysłowością, ale przede wszystkim znajomością treści lektury i umiejętnością argumentowania.

Przygotowania do Festiwalu Dobra wystartowały! Zapraszamy do zaangażowania się w to piękne dzieło!

W piątek, 8 marca, reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu w Minipiłce Siatkowej.

Dziewczęta z klas VII i VIII świętowały 8 marca Dzień Kobiet. Jednak chłopcy nie wręczyli stereotypowo  kwiatów czy czekoladek, lecz dzięki pomocy mam z klasowej Rady Rodziców zaprosili koleżanki z klasy na pizzę. Siódmo- i ósmoklasistki zaproponowały tymczasem kolegom z klasy test sprawdzający ich wiedzę dotyczącą typowych damskich kosmetyków i gadżetów związanych z pielęgnacją ciała.

Do wyjątkowości daty, jaką jest 8 marca, jak również wyjątkowości świętujących w tym dniu, czyli kobiet, chyba nikogo nie trzeba przekony

6 marca 2024 r. chłopcy z klas VI i V zdobyli tytuł Mistrza Gminy w Minipiłce Siatkowej.

Gratulacje dla Agaty Garcarek za udział w Ogólnopolskim Festiwalu Online "Piosenka Przekracza Bariery" organizowanego przez Szkołę Wokalno-Aktorską "Fama". Agata reprezentowała studio wokalne Music Voice działające w Centrum Kultury oraz Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Brawo!

7 lutego 2024r. odbył się wyjazd klas VII i VIII do Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Godzieszach Wielkich.

Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła 28 lutego 2024 roku srebrne medale.

Uczeń klasy piątej - Adam Janczak zajął II miejsce w Konkursie Stowarzyszenia "Nauka z Kulturą" dla uczniów szkół podstawowych pt. "Stwórz robota - Ekusia". Gratulacje!

Ostatni piątek przed feriami uczniowie klasy drugiej i trzeciej  spędzili w  Zespole Pałacowo-Parkowym Lewkowie. Najpierw mogli obejrzeć i podziwiać  wystawę interaktywną „Świat zmysłów”, która  przyjechała do Lewkowa z Krakowa, z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cel wystawy to przybliżenie zwiedzającym anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów.  Uczniowie mogli obejrzeć ok.

To była kolejna niezwykła, muzyczna podróż, w którą zabrała najmłodszych uczniów pani Karolina z kwintetem smyczkowym, czyli pięcioma muzykami KALISKIEJ FILHARMONII. Tym razem była to podróż na północ Europy, do zimnej Skandynawii, pełna muzycznych ciekawostek na temat muzyki i instrumentów smyczkowych. Jakie instrumenty zaprezentowali muzycy? Skrzypce, altówkę , wiolonczelę i kontrabas.

Fotorelacja - tak bawili się uczniowie klas I-III na balu prowadzonym przez ciocie Myszki z „Krainy Zabaw”. Dziękujemy Radzie Rodziców, było super :)

W związku z tym, że walentynki przypadają w tym roku w czasie ferii zimowych, w piątek, 9 lutego uczniowie mogli za pomocą szkolnej poczt

7 lutego w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach odbył się Gminny Konkurs Biblijno – Literacki.  „Dobro, piękno, prawda” to myśl przewodnia tegorocznej rywalizacji. Naszą szkołę reprezentowały Natalia Agata i Edyta Jasińska. Dziewczęta najpierw musiały wykazać się znajomością tekstów źródłowych, a następnie zaprezentowały swoje umiejętności krasomówcze.

W sobotę, 27 stycznia, uczennice naszej szkoły: Agata Garcarek, Laura Garcarek, Lena Matusiak, Katarzyna Nowacka oraz Lena Piaskowska wzięły udział Kolędowaniu z Kołe

W miniony piątek w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pozytywnego Myślenia :)

Uczniowie klasy czwartej zakończyli przygodę z lekturą "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa".

W piątek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach europejskich.  Zajęcia prowadzone w interesujący sposób zaktywizowały wszystkich uczestników, którzy mieli okazję powtórzyć wiadomości  na temat Unii Europejskiej, m. in.  jej podstawowych symboli, historii powstania, języków urzędowych, znanych Europejczyków czy  instytucji unijnych. Dziękujemy!

1 lutego reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Gminy w Piłce Siatkowej.

Chociaż styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21. i 22. każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

W jaki sposób dbać o książki i dlaczego to one są najlepszymi przyjaciółmi?

6 stycznia, w świąteczne sobotnie popołudnie w naszej Szkole było gwarno i radośnie a sala gimnastyczna zamieniła się na trzy godziny w m

Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Czas Bożego Narodzenia to piękny okres roku. W naszej szkole 22 grudnia 2023 roku był dniem klasowych Wigilii i  spotkań świątecznych. Po spotkaniach w klasach cała społeczność szkolna i przedszkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby wspólnie kolędować. Miłym akcentem były „Bajkowe jasełka” w wykonaniu uczniów klasy trzeciej, przy wsparciu Agaty i Leny z klasy szóstej oraz Igora z klasy czwartej.

Uczniowie klasy V poznawali na lekcjach języka polskiego bohaterów książki Ferenca Molnara pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Świetnym uzupełnieniem pracy na zajęciach był udział w spektaklu, a podsumowaniem pracy z lekturą było dokonanie przekładu intersemiotycznego. Zadanie polegało na przygotowaniu z dostępnych w domu rekwizytów scenerii, która stała się odzwierciedleniem ulubionego, najbardziej poruszającego  fragmentu lektury.

Uczeń klasy VII, Wojciech Garcarek, reprezentował naszą szkołę podczas konkursu recytatorskiego „Piękno ojczystej przyrody w poezji, w 100-lecie Zjednoczonego Łowiectwa Polskiego”. Wojtek zaprezentował obszerny fragment „Kroniki olsztyńskiej” K. I. Gałczyńskiego.  I choć nie stanął na podium, to Komisja konkursowa zgromadzona w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku była pod wrażeniem pamięciowego opanowania tak długiej ilości tekstu.

W czwartek, 7 grudnia, w Starym Kinie odbyło się rozstrzygnięcie III Gminnego Konkursu Plastyczno-Literackiego pt. "Poetyckie kolaże". Konkurs poświęcony był polskiej laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, patronce roku 2023, Wisławie Szymborskiej. Zadaniem uczestników było wykonanie kolażu będącego ilustracją do wybranego wiersza Noblistki.

Nasi uczniowie biorą udział w wielu konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Każdy sukces to dla całej społeczności wielka radość. W tamtym tygodniu miał miejsce apel, podczas którego podsumowano udział uczniów w konkursach. Gratulujemy wszystkim serdecznie!
W listopadzie w naszej szkole odbył się Dzień Życzliwości. Na korytarzach pojawiły się "wyrywanki" z miłym słowem, które można było komuś ofiarować. Samorząd Uczniowski przygotował kartki z dobrym słowem dla wszystkich. Ponadto, można było uzyskać odznakę życzliwości. W klasach uczniowie stworzyli łańcuchy dobrych słów. Odbył się również plebiscyt pt. "Najbardziej życzliwi".
W tym roku św. Mikołaj bardzo zaskoczył naszych uczniów. Dla każdej klasy zostawił list i niespodziankę - bilety na przejazd świątecznym autobusem na specjalny seans świąteczny do kina oraz bon na przekąskę podczas filmu. Nie zabrakło oczywiście również  słodkości dla każdego. Uczniowie klas IV-VIII już odbyli wycieczkę do kina. Obejrzeli film pt. "Kajtek Czarodziej". Uczniowie klas IV-VIII swój wyjazd odbędą już niebawem.
Uczniowie klasy czwartej udali się dziś na wycieczkę do Muzeum w Lewkowie. Najpierw wzięli udział w warsztatach piernikowych. Była to doskonała okazja nie tylko do podniesienia swoich kulinarnych umiejętności, ale także interesująca lekcja języka polskiego, matematyki i plastyki w praktyce.

Uczniowie klasy czwartej przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowali kalendarz adwentowy z zadaniami na każdy dzień oraz ubrali choinkę.

Z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień a także w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy czwartej przygotowali kartki z życzeniami dla pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i ich rodziców a także seniorów z innych warszawskich szpitali. Lubimy pomagać i sprawiać innym radość.
Przypominamy o trwającej w naszej szkole akcji charytatywnej "Paczuszka dla Maluszka". Szczegóły znajdują się na plakatach umieszczonych w szkole. Informacje na temat akcji znajdziecie także w dzienniku elektronicznym. Zachęcamy do udziału!

1 grudnia uczniowie klas IV-VIII mieli okazję podziwiać spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni” przygotowany przez aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa. Realistyczne kostiumy, barwna scenografia, świetna gra aktorska sprawiły, że bez trudu przenieśliśmy się do XIX - wiecznego Budapesztu i razem z Nemeczkiem przeżywaliśmy niezwykłe przygody.

W środowy poranek uczniowie udali się w niezwykłą muzyczną podróż do Francji a to za sprawą muzyków z Filharmonii Kaliskiej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Koncert sfinansowany został przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy!

28 listopada, we wtorek, uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w dyskotece andrzejkowej. Zabawa była wspaniała!
Miło nam poinformować, że Agata Garcarek, uczennica klasy szóstej, zdobyła wyróżnienie w 14. edycji Wielkopolskiego Konkursu Piosenki MIKROFONIK 2023, który odbył się w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie. Agata repreztowala Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Bardzo cieszymy się, że Agata tak wspaniale rozwija swój talent muzyczny! Gratulujemy!
W piątek, 24 listopada, obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym w szkole, oprócz uczniów, pojawiły się sympatyczne pluszaki.

Pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. 27 października br. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.

22 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczne z przedstawicielkami Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Jaka jest różnica między bójką a pobiciem; jakie mogą być konsekwencje publikacji zdjęć w internecie bez zgody tych, którzy na nich się znajdują; czym jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszeli uczniowie klas IV-VIII.

Muzyczna kuchnia? Oczywiście! To możliwe z uczniami klasy szóstej, którzy wykonali muzyczne torty, odpowiednio dobierając składniki!

21 listopada, reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Gminy w Halowej Piłce Nożnej.

Uczniowie klas VII i VIII poznali na lekcji historii sylwetki powstańców - Jakuba Nowakowskiego, ps. "Tomek" i Ireny Krajewskiej, ps. "Lala". Obejrzeliśmy spot Godzina "W". Wspaniała kreacja aktorska Małgorzaty Kożuchowskiej i Antoniego Pawlickiego stały się punktem wyjścia do rozmowy na temat powstania warszawskiego. Następnie uczniowie odpowiadając na pytania do spotu przygotowali gazetkę klasową.

GMINA I MIASTO NOWE SKALMIERZYCE PRZECIW DEPRESJI.

PROJEKT DLA DZIECI I MŁODZIEŻY OD 12 DO 18 ROKU ŻYCIA,

15 listopada nasi Pingpongiści rywalizowali w Mistrzostwach Gminy Nowe Skalmierzyce.

Rodziny, które wzięły udział w konkursie "Bookcrossing" odebrały swoją nagrodę - specjalny seans filmowy w Starym Kinie. Jeszcze raz dziękujemy za udział! Serdeczne podziękowania także dla pani Dyrektor Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Małgorzaty Jarosik oraz Pracowników CK oraz BP za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia!

10  listopada w naszej szkole uczciliśmy Święto Niepodległości. Wydarzenia sprzed 105 lat w montażu słowno-muzycznym przypomnieli uczniowie klas trzeciej, czwartej, szóstej oraz siódmej. Uroczysty apel wprowadził wszystkich w podniosły a zarazem radosny nastrój wynikający z niezwykłej, momentami trudnej, ale jakże pięknej historii naszego kraju oraz odzyskanej i darowanej nam przez naszych przodków wolności.

Uczniowie klasy VII realizowali w pierwszym tygodniu listopada projekt edukacyjny pt. „Martinstag in Deutschland – Dzień Świętego Marcina w Niemczech”. Dlaczego „gęsina na świętego Marcina”? Jakie zwyczaje wiążą się z dniem 11 listopada u naszych zachodnich sąsiadów? Czy Niemcy również pieką i jędzą rogale w tym dniu? Na te i wiele innych pytań uczniowie znaleźli odpowiedzi podczas lekcji języka niemieckiego.

3 listopada w naszej szkole obchodziliśmy "Dzień postaci z bajek". Na korytarzach pojawili się nasi ulubieni bohaterowie i sprawili, że ten piątek był wyjątkowy i - na przekór pogodzie za oknem - kolorowy.

Uczniowie klasy VII tuż po uroczystości Wszystkich Świętych, w Dzień Zaduszny, rozpoczęli lekturę II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Głośne czytanie dramatu w sali lekcyjnej, która za sprawą świec nabrała klimatu cmentarnej kaplicy, wprowadziło siódmoklasistów w tematykę tytułowego obrzędu. Wcielenie się w role bohaterów „Dziadów” sprawiło, że uczniowie na pewno na długo zapamiętają treść lektury.

W przeddzień Święta Wszystkich Świętych odwiedzamy cmentarze. To czas refleksji, zadumy, ale i podziękowania za życie tych, którzy wpisali się w historię naszej szkoły i miejscowości. Jak co roku, odwiedziliśmy groby ks. Michała Pacholczyka, Franciszki Chrzan (babci naszego Patrona - bł. Ks. Jana Nepomucena Chrzana) oraz powstańca wielkopolskiego - Stanisława Banasiaka. Nasza Szkoła pamięta...
Dziś w naszej szkole było wprost niebiańsko...

Kończy się październik, miesiąc, w którym w naszej szkole było dużo różnych działań i akcji. Warto wspomnieć też o uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się 12.10.2023 roku. W tym dniu miłe słowa skierowała do nauczycieli i pracowników naszej placówki dyrektor p. Monika Sikora, dziękując za dotychczasowy trud i pracę z wychowankami oraz dbałość o placówkę.

W poniedziałek, 16 października, uczniowie klas 4-8 mieli okazję obejrzeć spektakl "Zemsta" w wersji musicalowej. Muzyka i gra świateł uatrakcyjniły przesłanie Aleksandra Fredry, które mimo upływu lat jest wciąż aktualne. Było muzycznie, zabawnie i pouczająco!

Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do Międzynarodowej Edycji Ogólnopolskiej Akcji "Przerwa na czytanie". "Zaczytanych" nie brakowało. Mamy nadzieję, że udział w akcji zaszczepi w uczniach chęć odkrywania piękna świata z niezawodnymi przewodnikami, jakimi są książki. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

To była niezwykła, muzyczna podróż, w którą zabrała uczniów klas I - III pani Karolina z kwintetem, czyli pięcioma muzykami KALISKIEJ FILHARMONII. Była to podróż przez ocean do dalekiej Ameryki, pełna muzycznych ciekawostek na  temat muzyki i  instrumentów dętych blaszanych. Jakie instrumenty zaprezentowali muzycy? Dwie trąbki, puzon, waltornię i … eufonium. Co to jest eufonium?

Europejski Dzień Języków Obcych to międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, które jest obchodzone w całej Europie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Gamifikacja na lekcji matematyki w klasie 4 Na dzisiejszej lekcji matematyki został wykorzystany element gry. Uczniowie świetnie się bawili, a tym samym utrwalali zagadnienia matematyczne.

Czwartkowe przedpołudnie, 5 października 2023 roku uczniowie klas I - III spędzili w Ostrowskim Centrum Kultury. Obejrzeli musical profilaktyczny „Alicja w Krainie Czarów” przygotowany przez aktorów Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia. Jest to opowieść o przygodach dziewczynki, która znalazła się w magicznym świecie.  Rozwija wyobraźnię, inspiruje  i dodaje odwagi.

Uczniowie klasy czwartej w ramach lekcji wychowawczej wzięli dziś udział w niezwykłych warsztatach bibliotecznych z wykorzystaniem ozobotów. Warsztaty poprowadziła pani Róża Pomiecińska-Żarnowska - Kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Dzięki warsztatom uczniowie przenieśli się do europejskich miast i poznali zabytki Paryża, Londynu i Rzymu oraz ciekawostki z nimi związane.

Na górnym korytarzu naszej szkoły można podziwiać wystawę znaczków pocztowych. Wystawa to pokłosie Szkolnego Konkursu Plastycznego ogłoszonego z okazji Światowego Dnia Poczty, który obchodziliśmy 9 października.Wyniki konkursu poznamy już niebawem. 

Uczniowie klasy czwartej rozpoczęli realizację metodycznej innowacji pedagogicznej "Dzieci listy piszą". Przez cały rok będą doskonalić redagowanie tej formy wypowiedzi, wymieniając listy z kolegami ze Szkoły Podstawowej w Sulisławicach. 
Dzisiaj spakowane i wysłane zostały przybory szkolne zebrane w ramach akcji "Kredkobranie". Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za udział i otwarte serca! 
Uczniowie klasy siódmej dowiedzieli się kogo można nazwać wirtuozem. Po dzisiejszej lekcji muzyki potrafią wymienić nazwiska najpopularniejszych wirtuozów. Dzięki wykonanym kartom postaci (w czasie pracy wybrzmiewała oczywiście wirtuozerska muzyka) poznali również bliżej ich twórczość oraz ciekawostki z ich życia.
Uczniowie klas piątej i szóstej wzięli udział w zajęciach na temat cyberbezpieczeństwa przeprowadzonych przez pracownice Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dziękujemy za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w warsztatach decoupage. Warsztaty poprowadziła pani Anna Derdas. To był wspaniały i inspirujący czas! Dziękujemy!

30 września świętujemy Dzień Chłopca. W naszej szkole celebrowano ten czas na różne sposoby. Było kino, ognisko, pizza, upominki, czas na zabawę i integrację zespołów klasowych. Jeszcze raz życzymy wszystkim chłopcom wszystkiego najlepszego!!!
Julia Bukowska, uczennica klasy ósmej, zajęła drugie miejsce w konkursie "Sam decyduję, sam wybieram" organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach. Wręczenie nagród miało miejsce podczas II Profilaktycznego Festynu Rodzinnego „W rodzinie siła”. Gratulujemy!
Uczniowie klasy siódmej dziś na chwilę przenieśli się w czasie i pracując w grupach eksperckich zgłębiali tajniki sztuki nowoczesnej. Efektem ich działań były plakaty prezentujące główne założenia poszczególnych kierunków, prądów sztuki nowoczesnej. 
W środę, 20 września, w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Miło nam poinformować, że Przewodniczącą SU została Amelia Osiewała z klasy siódmej, a Zastępcą - Igor Kędzierski z klasy czwartej. Gratulujemy wszystkim, a naszym głównym reprezentantom życzymy powodzenia, wielu pomysłów i owocnej współpracy w roku szkolnym 2023/2024!
Uczniowie klasy szóstej doskonalili umiejętność pracy z różnego rodzaju słownikami. W związku z tym część lekcji języka polskiego odbyła się w szkolnej bibliotece. 

18 września 2023 roku to dzień, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszej szkolnej społeczności. Miało wówczas miejsce uroczyste otwarcie wielofunkcyjnego boiska sportowego wraz z czterotorową bieżnią i skocznią w dal.

Dzień Kropki w naszej szkole to nie tylko stroje w kropki, które królują w tym dniu na korytarzach, ale przede wszystkim święto kreatywności. To także okazja, by przypomnieć sobie historię Vashti, na nowo odkryć swoje talenty i uwierzyć w siebie. Oto krótka fotorelacja z tegorocznego świętowania.
W czwartek w Starym Kinie można było usłyszeć fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej w dwunastej odsłonie Narodowego Czytania. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz naszej gminy i miasta - Burmistrz - pan Jerzy Łukasz Walczak oraz Sekretarz - pan Michał Ciupka; Dyrektor Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej w Nowych Skalmierzycach - pani Małgorzata Jarosik; uczniowie oraz miłośnicy literatury.

GODZINY PRACY SPECJALISTÓW SZKOLNYCH


PSYCHOLOG – Agnieszka Kalisz- Binek

4 września, w poniedziałek, o godz. 8.00 uroczystą Mszą Świętą sprawowaną przez ks. proboszcza Janusza Jeżewskiego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny. Zebranych w sali gimnastycznej powitała Dyrektor Szkoły, pani Monika Sikora, życząc wszystkim owocnego i spokojnego czasu nauki i pracy.

HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO W DNIU 4 WRZEŚNIA 2023

godz. 8.00 - Msza Św. w kościele parafialnym p. w. św. Mikołaja w Gostyczynie

21 czerwca rodzice klasy ósmej zorganizowali komers. Wcześniej o godz. 16.00 w parafialnym kościele w Gostyczynie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ósmoklasistów. Imprezę w sali zajazdu "Osada" zainaugurował taniec poloneza w wykonaniu ósmoklasistów oraz wychowawczyni pani Pauliny Wielanek-Wojtowskiej. Zabawa była wspaniała! Dziękujemy rodzicom za organizację i zaproszenie. Poniżej fotorelacja.

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas I, II, VI i VII udali się z wizytą do Salonu i Serwisu Mercedes-Benz w Ociążu. Mogliśmy obejrzeć samochody osobowe, ciężarowe i dostawcze, posłuchać, jak wygląda proces ich zamawiania, podejrzeliśmy pracę m. in. mechaników, lakierników, sprzedawców, księgowych. To była wspaniała lekcja, którą śmiało możemy zaliczyć do działań w ramach projektu "Dorosły Ekspertem".

W ramach projektu edukacyjnego z biologii, uczniowie klasy 5 w sposób doświadczalny sprawdzili, czy rośliny mogą rosnąć ,,do góry nogami". Oto wyniki ich pracy.

 W ramach projektu edukacyjnego z chemii uczennice klasy 7 przygotowały mydełka oraz szampon. Oto efekty ich pracy.

W ramach projektu edukacyjnego z matematyki uczniowie klas 5 i 6 przygotowali pomysłowe modele brył. Gratulujemy kreatywności!

5 czerwca 2023 roku odbyło się podsumowanie XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Konkurs jest organizowany w ramach działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym.

1 czerwca 2023 roku na drugoklasistów czekała miła niespodzianka, czyli „cukierki z nieba”. Dziękujemy Pani Angelice i Panu Mateuszowi za atrakcję z okazji Dnia Dziecka.

26 maja 2023 roku drugoklasiści zaprosili do szkoły swoje Mamy na piknik, nie na powietrzu, a w sali gimnastycznej. Dzieci przygotowały wspólnie z Rodzicami recytacje wybranych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Spotkanie piknikowe rozpoczęło się recytacją wiersza „Alfabet”. Następnie usłyszeliśmy komunikat z „Ptasiego radia”. Ale ptaszki nie kwiliły, pitpilitały i pimpiliły.

W środę, 7 czerwca, uczniowie klasy ósmej wraz z rodzicami udali się do Częstochowy, by przed obrazem Pani Jasnogórskiej dziękować za lata nauki w szkole podstawowej.

Martyna Torba, uczennica klasy ósmej, zdobyła pierwsze miejsce w VI Gminnym Konkursie Biblijno-Literackim "Wartości" organizowanym przez Szkołę Podstawową. im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. Patrycja Tułaza, która również reprezentowała naszą szkołę, wywalczyła wyróżnienie. Uczennice do konkursy przygotowała mgr Paulina Wielanek-Wojtowska.

12 czerwca to w naszej szkole Dzień Patrona, kiedy wspominamy postać Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana. Tegoroczne obchody rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie udaliśmy się do sal lekcyjnych, gdzie uczniowie klas I – VIII przypomnieli sobie najważniejsze fakty z życia naszego Patrona.

W czerwcu realizowaliśmy w naszej szkole projekt mający na celu ukazanie sylwetek Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Na lekcjach historii, religii, zajęć z wychowawcą uczniowie poznali postacie Józefa i Wiktorii Ulmów, Ireny Sendlerowej, Jana i Antoniny Żabińskich czy Zofii Kossak – Szczuckiej. Jednym z zadań projektowych było przygotowanie gazetek klasowych poświęconych tym osobom.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

(Wisława Szymborska)

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie była organizatorem gminnego konkursu plastyczno - literackiego „Wszyscy Jesteśmy Różnorodni”. Uczennica klasy VI naszej szkoły, Edyta Jasińska, napisała opowiadanie, w którym ujęła tematykę wrażliwości na drugiego człowieka, akceptacji, tolerancji w kontekście obchodzonych w marcu Światowego Dnia Zespołu Downa oraz w kwietniu  Dnia Świadomości Autyzmu.

W piątek, 2 czerwca, klasa piąta udała się do Muzeum Przemysłu, aby uczestniczyć w lekcji nt. powstania styczniowego, a także wystawach: „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”, wystawie poświęconej zabytkowym urządzeniom techniki XIX - XX w.

Za nami kolejne spotkanie dotyczące doradztwa zawodowego. Tym razem gościliśmy w murach naszej szkoły aktora. Inspiracją do zaproszenia przedstawiciela tej profesji byli nasi uczniowie marzący o aktorstwie.

Klasa czwarta realizowała projekt z matematyki „Celebryci królowej nauk, czyli wystawa sław matematycznych”. Celem projektu było rozwijanie umiejętności pozyskiwania, selekcjonowania i prezentowania informacji oraz popularyzacja matematyki.

Artystyczne działania klas szóstej i siódmej, czyli efekty lekcji plastyki. Zapraszamy do galerii zdjęć.

26 maja 2023 roku odbyła się wycieczka klas IV, VI, VII i VIII do Warszawy. Stolica przywitała nas cudowną pogodą! Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Łazienkach Królewskich - mogliśmy obejrzeć m. in. klasycystyczny Pałac na Wodzie, amfiteatr, secesyjny pomnik Fryderyka Chopina, ale największe wrażenia na naszych uczniach zrobiły wiewiórki i pawie :)

Klasa 5 spędziła Dzień Matki bardzo aktywnie w naszym wojewódzkim mieście.

29 maja w Szkole Podstawowej w Skalmierzycach odbył się VII Gminny Konkurs Matematyczny ,,Sprytnie i logiczne, więc matematycznie". Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 5: Agata Garcarek, Lena Matusiak oraz uczennice klasy 6: Edyta Jasińska i Amelia Osiewała.

4 maja uczniowie klas IV-VIII wybrali się do Śmielowa, do dworku Adama Mickiewicza, gdzie zgłębiali tajniki życia i twórczości autora "Pana Tadeusza" i jego związki z Wielkopolską. Była to piękna i pouczająca lekcja historii i literatury. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Romantyczne pejzaże".

Uczniowie V klasy odwiedzili Filię nr 6 biblioteki w Kaliszu. Młodzież poznała zasady korzystania z biblioteki i księgozbiór najmłodszej kaliskiej filii, historię Szczypiorna oraz zachwycała się wystawą poświęconą Aleksandrze Piłsudskiej.

17 maja odbył się w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych konkurs recytatorski pod hasłem "A to Polska właśnie...". Naszą szkołę reprezentowały Lena Matusiak z klasy V i Julia Bukowska z klasy VII. Obie uczennice recytowały wiersze zgodne z tematyką konkursu i choć nie stanęły na podium, to wspaniale reprezentowały naszą szkołę. Gratulujemy!

Przedstawiamy efekty ostatnich działań plastycznych klasy piątej. Tym razem to witraże oraz ekologiczne ozdoby na Dzień Ziemi.

28 kwietnia miał miejsce w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowały klasy 6 i 7, wokalnie wsparły ich klasa 1 oraz przedstawicielka klasy 2, Laura.

21 kwietnia nasza szkoła wzięła udział w Mistrzostwach Gminy w Czwórboju Lekkoatletycznym. Chłopcy - Tomasz Połczyński, Karol Bartoś, Kacper Rokicki, Grzegorz Fabiszczak, Igor Kędzierski i Mikołaj Boniakowski - zajęli II miejsce. 

Uczniowie klasy 6 w ramach powtórzenia wiadomości o kręgowcach zmiennocieplnych przygotowali gry planszowe. Jak się okazało to świetny sposób na naukę i współpracę.

#SprzątamyDlaPolski

Uczniowie klasy czwartej i piątej, pracując w grupach, w ostatnim dniu przed wiosenną przerwą świąteczną utrwalali wiadomości z zakresu ortografii oraz doskonalili redagowanie życzeń w ramach wielkanocnych stacji zadaniowych. Ponadto, poznali wiersz księdza Jana Twardowskiego pt. "Wielkanocny pacierz". Uczniowie klasy czwartej podkreślali w wierszu symbole związane z Wielkanocą i wyjaśniali ich znacznie.
4 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Gminy w Drużynowych Biegach Przełajowych.
W niedzielę, 2 kwietnia, w naszej szkole odbyła się druga edycja Festiwalu Dobra. Uczniowie klas piątej, szóstej oraz ósmej przygotowali z tej okazji pełne refleksji, piękne misterium pt. "Kielich goryczy". Ponadto, dzięki zaangażowaniu Nauczycieli, Rodziców oraz Uczniów przygotowany został Kiermasz Wielkanocny, podczas którego można było nabyć ozdoby świąteczne oraz pyszne wypieki.

Życzę, aby Święta Wielkiej Nocy

ogarnęły szczególną tradycją i nowymi szczęśliwymi przeżyciami,

ale przede wszystkim by Wielkanoc umocniła Naszą wiarę,

W dniu 24 marca sześcioro dzieci z grupy "Misie" oraz sześcioro przedszkolaków z grupy "Motylki" wzięło udział w II gminnej olimpiadzie sportowej. Miło nam poinformować, że "Misie" zajęły I miejsce w kategorii 4 i 5-latków, a "Motylki" również znalazły się na I miejscu w kategorii 6-latków. Gratulujemy!

Miło nam poinformować, że Lena Matusiak - uczennica klasy piątej zdobyła wyróżnienie w konkursie "Poezja w obrazie" zorganizowanym przez Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Lena namalowała obraz będący plastyczną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej pt. "Klucz". Uczennica pracowała pod kierunkiem pani Pauliny Wielanek-Wojtowskiej. Lenko, serdecznie gratulujemy!

Uczniowie klasy ósmej po omówieniu lektury obowiązkowej - "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza w kilkuosobowych grupach przygotowali projekt pt. "W Soplicowie". W ramach działań podjęli się zredagowania numeru "Kuriera Litewskiego", w którym pojawiły się różne formy wypowiedzi.

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji "Godzina dla Ziemi" :)

Dziś gościliśmy w naszej szkole Panie z Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Celem ich wizyty była chęć zwrócenia uwagi naszych uczniów na zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z multimediów. Uczniowie klas 6, 7 i 8 wzięli udział w zajęciach, podczas których dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w sieci oraz jak sobie radzić w sytuacji cyberzagrożeń.

Dzieci w szkole i przedszkolu obchodziły dzień, w którym uczą się wspierać i rozumieć zachowania osób z Zespołem Downa. Przedszkolaki ubrały w ten dzień skarpetki nie do pary, obejrzały prezentację multimedialną i kolorowały tematyczne kolorowanki.

Uczniowie klas szóstej i siódmej pracowali na lekcjach języka polskiego z lekturą. Szóstoklasiści poznali tajemniczy świat Lewawu z książki Doroty Terakowskiej, a siódmoklasistki towarzyszyły Herkulesowi Poirot w rozwiązaniu zagadki morderstwa w Orient Expressie.

Dnia 14 marca swoje święto miała liczba Pi. Z tej okazji uczniowie poznali bliżej stałą Archimedesa. Odbyły się dwa konkursy: na najciekawszą gazetkę klasową oraz w zapamiętaniu jak największej liczby cyfr po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym tej słynnej liczby.

Warsztaty szycia dla dziewczyn i warsztaty stolarskie dla chłopców, czyli świętowanie Dnia Kobiet i Mężczyzn w ŻArtowni miało miejsce 9 marca w przecudnym miejscu, jakim jest ŻArtownia. Wykonaliśmy kury z materiału i drewna, które niebawem przydadzą się do świątecznych dekoracji.

8 marca 2023 roku to dzień, który pozostanie w pamięci drugoklasistów. W tym dniu obchodziliśmy nie tylko klasowy Dzień Kobiet. W ramach realizacji spotkań z cyklu „Rodzic ekspertem” gościliśmy w klasie mamę Laurę i mamę Igi. Pani Marlena i Pani Anna opowiedziały ciekawie o zawodzie fryzjerki. Dzieci mogły zobaczyć narzędzia, przybory i akcesoria potrzebne do układania i stylizacji włosów, poznać słownictwo i terminy fryzjerskie.

17 marca „zazieleniło się’’ w naszej szkole za sprawą irlandzkiego święta – DNIA ŚWIĘTEGO PATRYKA.

“Kim są przyjaciele? Jedną duszą mieszkającą w dwóch ciałach.”

Arystoteles

Uczennice klasy ósmej dostarczyły karmy i koce do schroniska. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w zbiórkę!

7 marca 2023r. w Kotowiecku odbył się XXI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny "Każdy potrafi być mistrzem ortografii". Naszą szkole reprezentowało troje uczniów: Igor Kędzierski, Martyna Torba oraz Edyta Jasińska, która zdobyła trzecie miejsce w kategorii klas IV-VI. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy Edycie oraz pozostałym uczestnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły. Do konkursu uczniów przygotowywały: p. Monika Łyczkowska, p.

Dzięki naszym Panom były piękne kwiaty. Nie zabrakło także powtórek do egzaminu. Dotyczyły one oczywiście bohaterek lektur obowiązkowych :)

Zapraszamy do udziału w projekcie, którego zwieńczeniem będzie festyn rodzinny! A tymczasem rozpoczął się konkurs na logo projektu "Z rodziną najlepiej". Termin oddania prac to 31 marca 2023 r. Zachęcamy do udziału - nagrody czekają...

Dziś odbył się krótki apel, który był podsumowaniem Tygodnia Języka Ojczystego oraz Tygodnia Języka Łacińskiego, które odbyły się w naszej szkole. Ogłoszono wyniki konkursu, który towarzyszył szkolnym obchodom Tygodnia Języka Ojczystego.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali kartki urodzinowe dla Maksia Mareckiego. Chłopiec choruje na neuroblastomę IV stopnia z przerzutami. Maksiowi życzymy z okazji 9 urodzin duuuuużo zdrowia!!! Mamy nadzieję, że nasze kartki wywołają uśmiech na jego twarzy i choć trochę osłodzą mu trudny czas spędzany w szpitalu w Barcelonie.

Uczniowie klasy drugiej realizują projekt „Czytam coraz lepiej”. W ramach projektu podejmują się wykonywania różnych zadań. Do tej pory czytały wiersze o tematyce bożonarodzeniowej oraz czytały z Babcią i Dziadkiem. Ale jednym z ciekawszych zadań projektowych było budowanie przez miesiąc wieży czytelniczej. Czy udało się zrealizować zadanie i zbudować wieżę czytelniczą? Chyba tak.

Szkoła Podstawowa w Gostyczynie aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. 21 lutego uczniowie klas VI i VII wzięli udział w różnych zabawach i grach językowych. Były ortograficzne mandale, ortograficzne kaboom,  sketchnotki ortograficzne…. W całej szkole w różnych miejscach ukryte zostały wyrazy z trudnościami ortograficznymi, które należało znaleźć i zapisać na specjalnej kartce.

Segregować śmieci, oszczędzać wodę i prąd, reklamówka, torba wielorazowego użytku, puszka, kubek plastikowy…. To tylko niektóre wyrazy, których niemieckie znaczenie poznali w ostatnim czasie uczniowie klasy VIII. Wiedzę tę, w powiązaniu z wiedzą z ekologii, wykorzystali podczas zajęć języka niemieckiego, gdzie najpierw musieli poprawnie nazwać wylosowane śmieci, a następnie ulokować je w odpowiednim worku.

Uczniowie klasy piątej podczas lekcji muzyki poznali trzy grupy instrumentów strunowych a następnie musieli odpowiedzieć na pytanie: "Jaki jest związek Kalisza z pianinami i fortepianami?". Poradzili sobie doskonale, poznając w ten sposób historię pracowni Arnolada Fibigera.

Dzień Świętego Walentego stał się inspiracją do przeprowadzenia lekcji angielskiego ze Świętem Zakochanych w tle, zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów. Celem zajęć było wzbogacanie walentynkowego słownictwa oraz rozwijanie ciekawości językowej.

Dziś do naszej szkoły przybyli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, by opowiedzieć o tym, jak wygląda nauka w ich szkole oraz zaprezentować ósmoklasistom ofertę edukacyjną na nowy rok szkolny.

Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Gminy w Piłce Siatkowej.

Co znaczy ten tajemniczo brzmiący tytuł dowiedzieli się uczniowie klas I-IV w czasie spotkania z muzykami Filharmonii Kaliskiej. „Cztery razy cztery struny, czyli o kwartecie smyczkowym” to tytuł muzycznego projektu. Dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela to zespół kaliskich instrumentalistów, którzy przepięknie zaprezentowali twórczość klasyków wiedeńskich drugiej połowy XVIII wieku.

Uczniowie klas IV-VIII wybrali się do pobliskiego Lewkowa. Zwiedzili tam imponujący, pięknie odrestaurowany pałac Lipskich oraz poznali jego historię. Ponadto, obejrzeli także wystawę kolaży Wisławy Szymborskiej oraz film poświęcony polskiej laureatce Nagrody Nobla. Zainspirowani twórczością poetki w ramach warsztatów przeprowadzonych przez pracowników muzeum sami stworzyli wspaniałe i kreatywne kolaże.
Uczniowie klasy czwartej wykonali własne instrumenty i stworzyli wspólnie akompaniament do piosenki. Gratulujemy i życzymy niegasnącego zapału do zgłębiania tajników muzyki! 

Uczniowie klas 5, 6 i 8 rozwiązywali zadania matematyczne o tematyce walentynkowej. To była wspaniała okazja żeby pokochać matematykę :)

W naszej szkole wiele dzieje się również w ferie! W poniedziałek 6 lutego nasi uczniowie mogli wziąć udział w grach i zabawach w sali gimnastycznej.

W tym roku szkolnym uczniowie klasy 3 biorą udział w innowacji "Z angielskim w świat". Poznaliśmy już zabytki i kulturę Wielkiej Brytanii, a na ostatnich zajeciach stworzyliśmy makietę Londynu uwzględniając najważniejsze miejsca w mieście. 

W czwartek przed feriami uczniowie klas 7-8 odwiedzili Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu Delegatura w Kaliszu. Pierwsza część wizyty była typowo teoretyczna. Młodzież dowiedziała się,czym zajmują się poszczególne działy Inspektoratu.

Czwartek i piątek,19 i 20 stycznia 2023 roku, to dwa dni pełne wrażeń i emocji dla młodszych uczniów naszej szkoły. W tych dniach gościliśmy w naszej szkole Rodziców oraz Babcie i Dziadków. To właśnie dla nich uczniowie wystawili spektakl „Jasełkowa łezka - humoreska”. Jeszcze raz mogliśmy poczuć magię i atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie klasy 8 na ostatniej lekcji chemii skonstruowali modele cząsteczek alkanów. Oto efekty!

Uczniowie klasy piątej poznali kolejne mity. Tym razem towarzyszyli Odyseuszowi podczas tułaczki po wojnie trojańskiej do Itaki - jego ojczyzny. Po wnikliwej lekturze mitu oraz wskazaniu najważniejszych punktów na mapie oraz stworzeniu planu wydarzeń uczniowie zredagowali list w roli Odyseusza do Penelopy - jego wiernej żony, w którym przedstawili jedną z jego przygód.

Uczniowie klasy 6 wykonali plakaty ilustrujące najszybsze zwierzęta świata. Zadanie to miało pokazać, że matematyka towarzyszy nam w życiu codziennym i warto się z nią polubić.

11 i 18 stycznia odbyły się się Mistrzostwa Gminy w Halowej Piłce Nożnej. Reprezentacje naszej szkoły w kategorii Dzieci oraz Kategorii Młodzież, po bardzo wyrównanej rywalizacji, zajęły 4 miejsce.

W poniedziałek 16 stycznia uczniowie klas VI - VIII wybrali się do świata Małego Księcia. Spektakl na motywach książki Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego był źródłem wielu emocji u naszych podopiecznych, a piękna scenografia, kostiumy i oprawa muzyczna przeniosły nas na magiczną planetę Małego Księcia. Ta pełna ciepła opowieść przypomniała nam o potędze prawdziwej przyjaźni.

Dzień Kubusia Puchatka (Winnie the Pooh Day) obchodzony jest na świecie corocznie 18 stycznia na pamiątkę jego twórcy – angielskiego pisarza Alana Alexandra Milne, który tego dnia obchodziłby swoje urodziny.

          W sobotę, 7 stycznia, w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Gostyczynie odbył się IV Dekanalno-Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. W Konkursie udział wzięło trzydzieścioro sześcioro utalentowanych uczestników, którzy zachwycili wszystkich wspaniałymi wykonaniami zarówno tradycyjnych kolęd, jak i świątecznych, czasem mniej znanych, pastorałek.

Uczniowie klasy piątej podsumowali wiadomości o powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Na zakończenie omawiania książki stworzyli lapbooki.

Uczniowie klas VI i VII zostali wprowadzeni w tematykę bożonarodzeniową dzięki lekturom, z którymi pracowali w grudniu. Klasa VI poznała losy Elki Stryby w książce Małgorzaty Musierowicz pt. „Noelka”, a dziewczęta z klasy VII  przeczytały „Opowieść wigilijną” Karola Dickensa.

Dziś podczas zajęć dodatkowych rysowaliśmy używając do tego długopisów 3D. I choć potrzebowaliśmy chwili, by nabrać wprawy, to szybko udało nam się opanować umiejętność rysowania w trójwymiarze. Dzięki temu innowacyjnemu urządzeniu do rysowania ćwiczyliśmy kreatywność, wyobraźnię, wytrwałość i dokładność. 

Tuż przed świętami klasy 1-5 postanowiły wybrać się w szaloną, bajkową, muzyczną podróż ze sztuką „ZęboweLOVE” na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

W poniedziałek, 12 grudnia, dostarczyliśmy upominki dla dzieci ze świetlicy "Nazaret" w Kaliszu! Tegoroczna akcja "Otulamy pomocą" zakończyła się sukcesem. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział, a Siostrom Nazaretankom, a zwłaszcza Siostrze Renacie, za miłe i serdeczne przyjęcie! Dobro ma wielką moc! 

We wtorkowy wieczór, 29 listopada, w murach Starego Kina, odbyło się podsumowanie II Gminnego Konkursu Plastyczno-Literackiego pt. „Ballady pejzaży pełne”. Inspiracją dla młodych artystów–malarzy stały się ballady Adama Mickiewicza. Temat konkursowy nawiązywał do trwającego Roku Romantyzmu Polskiego. Podsumowaniu towarzyszyła wystawa prac.

Uczennice klasy 7 zapoznały się dzisiaj z okularami VR i poznały naukę w zupełnie innym wymiarze.

Na dzisiejszej lekcji chemii uczniowie klasy 8 poznali reakcje strąceniowie. W tym celu wykonali doświadczenie chemiczne,narysowali schemat doświadczenia, zapisali obserwacje,wnioski oraz odpowiednie równania reakcji. Dzięki podjętym działaniom temat został lepiej zrozumiany przez uczniów.

W konkursie ,,Od serca" pierwsze miejsce zajęła Julia Kłos z klasy 8. Natomiast wyróżnienia otrzymali Filip Jabłoński z klasy 5 oraz Julia Sztukowska z klasy 7. Gratulujemy pięknych i kreatywnych prac. Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród.

Uczniowie klasy 5 ,,zaplanowali" podróż po Europie. Korzystając z mapy obliczyli rzeczywistą odległość między europejskimi miastami. To była wspaniała okazja do powtórzenia wiadomości dotyczących skali!

Miniony tydzień upłynął w naszej szkole pod hasłem życzliwości i wdzięczności. Rozpoczęliśmy 21 listopada Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień.

Uczniowie klas VI i VII podczas godziny wychowawczej zapoznali się z tradycjami wróżb katarzynkowych (przeznaczonych dla chłopców) i andrzejkowych (zarezerwowanych dla dziewcząt). Uczniowie przestawiali buty w kierunku drzwi, rzucali trzewikiem, wróżyli losując filiżanki, przekłuwali serca z imionami dziewczynek i chłopców, rzucali monetą i obierali jabłka. Było mnóstwo śmiechu, radości i dobrej zabawy.

Wycieczka do Poznania Uczniowie klas VI-VIII odwiedzili najpopularniejszą wystawę na świecie BODY WORLDS. Mieliśmy możliwość poznania tajników i potencjału ludzkiego ciała oraz zmian zachodzących w organizmie - od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.

Uczniowie klasy piątej wykonali dzisiaj wieńce adwentowe. Wcześniej poznali historię tego zwyczaju oraz symbolikę poszczególnych elementów.

We wtorek, 22 listopada, odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas IV-VIII. Świetnie się bawiliśmy! Była też "strefa kibica". Tam mogliśmy śledzić pierwszy mecz naszej reprezentacji  na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Katarze.

Uczniowie klasy 5 w ramach utrwalenia wiadomości o budowie komórki zwierzęcej i roślinnej wykonali pomysłowe i pracochłonne modele. Oto efekty ich pracy!

W listopadzie w klasie VII zrealizowany został projekt edukacyjny z języka niemieckiego „Martinstag in Deutschland – Dzień Świętego Marcina w Niemczech”.  Uczennice najpierw poznały legendę o świętym Marcinie i zwyczaje związane z dniem 11 listopada u naszych zachodnich sąsiadów. Następnie wykorzystały zdobytą wiedzę do wykonania latarenki (Martinslaterne).

W czasie szczególnym dla polskiej tradycji i kultury, tuż po uroczystości Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym, uczennice klasy VII przystąpiły do czytania II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Wspólne, głośne czytanie dramatu zostało wzbogacone o elementy teatralnej inscenizacji. Sala lekcyjna nabrała klimatu cmentarnej kaplicy, a uczennice wcieliły się w role bohaterów „Dziadów”.

Akademię przygotowali uczniowie klasy drugiej, czwartej, piątej oraz ósmej. Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w akcji "Szkoła do hymnu".

Uczniowie klasy piątej 8 listopada odwiedzili uczniów ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. Podczas wycieczki dzieci realizowały jeden z priorytetów MEiN : kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno oraz brały udział w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia. Dzieci wspólnie przygotowały ciasteczka owsiane. To był miły i pouczający czas.

Uczniowie klasy szóstej poznają rodzaje perspektyw.

Uczniowie klasy czwartej zakończyli swoją pierwszą w klasie czwartej lekturową przygodę. W ramach lekcji doskonalili charakterystykę bohatera oraz opisali Akademię pana Kleksa. Ponadto, wykonali makiety Akademii. Rozwiązali też zagadkowe stacje zadaniowe oraz zagrali w nietypową grę. Brawo, Czwartoklasiści!
Uczniowie klasy szóstej poznają rodzaje perspektyw malarskich.

Uczniowie klasy piątej zakończyli przygodę z lekturą "Chłopcy z Placu Broni". W ramach cyklu lekcji określali elementy świata przedstawionego powieści, poznali jej genezę. Zredagowali również opis Nemeczka - głównego bohatera oraz opis miejsca - Placu Broni. Ponadto, wykonali też plan najważniejszego dla chłopców miejsca. W klasie odbył się również sąd nad Gerebem.

Uczniowie klas 6, 7 i 8 wzięli dziś udział w spotkaniu organizowanym w ramach współpracy z Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach. Pani Paulina Majchrzak, pedagog i terapeutka uzależnień, poszerzyła naszą wiedzę w tym temacie. Udało nam się zdefiniować przyczyny sięgania po używki oraz konsekwencje tych zachowań.

19 października 2022 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których odznaczeniami państwowymi i resortowymi wyróżniono nauczycieli i pracowników oświaty. Wśród wyróżnionych nauczycieli znalazła się nauczycielka naszej szkoły - pani Teresa Kowalska, która otrzymała Złoty Medal za Długoletnią Służbę. Gratulujemy!

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Spódnicy (30 października) oraz minionym Dniem Krawata (18 października), obchodziliśmy dziś w naszej szkole "Dzień Spódnicy i Krawata". Dzień ten był okazją do założenia właśnie tej części garderoby.

Jak co roku o tej porze nasi uczniowie wraz  z nauczycielami odwiedzali cmentarze, by zadbać o opuszczone groby, pomodlić się za swoich zmarłych oraz zapalić znicze pamięci na grobach bohaterów i postaci ważnych dla naszego regionu, m. in. Stanisława Banasiaka - poległego za ojczyznę powstańca, Franciszki Chrzan oraz ks. Michała Pacholczyka - wieloletniego proboszcza parafii w Gostyczynie.

Uczniowie klasy piątej podsumowali dziś projekt mitologiczny. Sala zamieniła się w Olimp, a piątoklasiści wcieli się w greckich bogów. Na ucztę przybyły Demeter i Kora. Nie zabrakło też Heliosa oraz Posejdona (a nawet kilku). Każdy z bogów przybył na ucztę w pięknym stroju z charakterystycznym dla siebie atrybutem i opowiedział o sobie i swojej historii. Nektar i ambrozję zastąpiły pyszne i zdrowe owoce.
W minioną środę podsumowaliśmy działania podjęte w ramach Tygodnia Uczniowskich Supermocy. Hasło tegorocznej edycji to "Moja droga do gwiazd". Celem działań było uświadomienie uczniom, że każdy ma talenty i potencjał, by osiągnąć wymarzone cele, a jedyne, czego potrzeba, to odwaga i determinacja. Uczniowie w grupach klasowych wykonali modele rakiet, które miały przypomnieć jak istotną rolę odgrywa współpraca i wsparcie.

20 października klasa piąta wyruszyła w drogę do Wieliczki i Krakowa, aby zobaczyć na własne oczy Kopalnię Soli i Stare Miasto - obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie w poczet pełnoprawnych członków społeczności szkolnej naszych najmłodszych kolegów. W miniony piątek pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks.

Uczniowie klasy 8 w ramach powtórzenia wiadomości o potęgach i pierwiastkach przygotowali Lapbooki. Efekty ich pracy zobaczcie sami!

14 października, w piątek, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas drugiej, piątej oraz ósmej przygotowali krótki program artystyczny wraz z muzycznymi życzeniami. Po krótkiej części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły – Monika Sikora, która podziękowała nauczycielom oraz pracownikom szkoły za ich pracę i zaangażowanie.

We wtorek, 18 października, uczniowie klas V-VIII udali się na wycieczkę do Kalisza. Celem naszej wyprawy było kino Cinema, gdzie najpierw wzięliśmy udział w widowisku "Bohater na wymiar czyli jak wykreować bohaterów w filmie i literaturze".

Każdy moment jest dobry na czytanie. W czwartek,13 października, w naszej szkole zaczytanych uczniów podczas przerw (i nie tylko) było bardzo dużo. Oby nawyk czytania pozostał na zawsze. Nie sposób przecież przecenić zalet, jakie ma lektura książek. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji "Przerwa na czytanie"!

6 października uczniowie klasy VI i VIII z naszej szkoły brali udział w konferencji profilaktycznej pt. "Wiedza daję siłę w życiu". Wydarzenie było organizowane przez Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach i składało się z dwóch części.

We wrześniu odbył się organizowany był przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce konkurs literacki "Czytam, więc polecam". Celem konkursu była promocja i rozwój czytelnictwa, a zadanie konkursowe polegało na napisaniu recenzji książki znajdującej się w księgozbiorze biblioteki. „Chłopiec na szczycie góry" Johna Boyne’a to pozycja, o recenzję której pokusiła się uczennica klasy VI, Edyta Jasińska.

10 października jest obchodzony Dzień Gier Planszowych. Nikogo nie trzeba przekonywać, że planszówki to świetna zabawa, nauka i integracja! W poniedziałek i my świętowaliśmy podczas przerw :)

Uczniowie klasy piątej podczas lekcji języka polskiego wykonali komiksowe wersję mitu o Heliosie i Faetonie. 

Dzięki akcji ŚDTM uczniowie w ciekawy sposób przypomnieli sobie tabliczkę mnożenia. Natomiast dorośli mieli okazję dać przykład dzieciom - pokazując swoją ,,tabliczkową wiedzę ". To była świetna nauka poprzez zabawę!

Kartofel - zapożyczony z języka niemieckiego Kartoffel, grula w gwarze góralskiej, bulwa w języku kaszubskim, w gwarze poznańskiej- pyra. A w drugiej klasie? Ziemniaki- w roli głównej. Mogą być gotowane, smażone, pieczone. Można je jeść jako frytki, chipsy. Można z nich nie tylko przyrządzić znakomite potrawy. Dowiedzieli się o tym drugoklasiści.

26 września obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o krajach europejskich w języku angielskim i niemieckim. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu, a Radzie Rodziców dziękujemy za przekazane wsparcie finansowe na zakup nagród.

Na dzisiejszej lekcji biologii piątoklasiści mieli okazję samodzielnie przeprowadzić obserwacje mikroskopowe. Uczniowie przyjrzeli się między innymi tkankom budującym nasze narządy.

Uczniowie klasy 5 po raz pierwszy na lekcjach biologii przeprowadzili doświadczenie. Piątoklasiści przez 2 tygodnie sprawdzali, czy światło ma wpływ na wzrost i rozwój rzeżuchy. Oto efekt naszego badania biologicznego.

W czwartek 29. 09. 2022 r.  w naszej szkole odbyła się ogólnopolska akcja pt. "Czytam z sercem". Uczniowie poznali budowę serca i ciekawostki z nim związane. Ponadto, obejrzeli scenkę pt. "Serce Nadziei", którą przygotowali Lena Matusiak i Bartek Maciejewski. Wysłuchali również fragmentów książki pt. "Dwa serca Anioła" przygotowanych przez nauczycieli.
13 października na przerwie o godz. 10.10 nasza szkoła dołączy do akcji "Przerwa na czytanie". W tym dniu prosimy o zabranie książek, lektur. Zapraszamy wszystkich do udziału :)


Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim informuje o organizowanym przez Centralę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników kursie e- learningowym pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy.

Uczniowie klasy piątej poznają obecnie mitologię grecką. Na ostatnich lekcjach zredagowali opis pałacu Posejdona, zaproszenie na ucztę oraz list do Okeanosa w imieniu Amfitryty. Zwieńczeniem działań było stworzenie makiety pałacu Posejdona. Efekty podziwiać można na zdjęciach poniżej. 

Uczniowie klasy drugiej włączyli się w działania promujące program Erasmus +. Na zajęciach z edukacji plastycznej wykonali prace związane z krajami partnerskimi, do których należą  Hiszpania, Portugalia i Rumunia.

Fotogaleria…

W ramach projektu edukacyjnego z biologii uczniowie klasy ósmej wykonali przestrzenny model helisy DNA. Wszyscy wykazali się niesamowitą kreatywnością, zobaczcie sami! 

Działania promujące program Erasmus+ podjęte przez uczniów klas VI-VIII.

W ramach podsumowania programu Erasmus uczniowie klasy 8 rozwiązywali zadania matematyczne dotyczące Hiszpanii, Portugalii oraz Rumunii. Ósmoklasiści dowiedzieli się m.in. ile osób zamieszkuje kraje partnerskie, jaka jest ich powierzchnia całkowita oraz jaką wysokość ma najwyższy szczyt Rumunii.

W ramach innowacji ,,Matematyka tu i ówdzie", uczniowie klasy czwartej rozwiązywali działania matematyczne po angielsku! Zapoznali się również z angielskim nazewnictwem podstawowych znaków matematycznych. Jak widać, z matematyką można zetknąć się również na języku angielskim ;)

W związku ze zbliżającą się jesienią, klasa piąta skorzystała z zaproszenia kaliskich leśników i wybrała się na wycieczkę do Leśnego Centrum Edukacji "Las Winiarski".

W czwartek, 15 września, w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kropki - dzień wiary w siebie i rozwijania swoich talentów i umiejętności. Na naszych korytarzach pojawiło się pełno wspaniałych, kreatywnych prac plastycznych - wariacji na temat... kropki. Nasi uczniowie, jak zwykle, wykazali się ogromną pomysłowością! Gratulujemy! 

Z okazji Święta Wojsk Lądowych gościliśmy w naszej szkole Panią Magdę. Pani Magda kocha swój kraj i postanowiła służyć mu jako żołnierz. A służba to nie drużba, wymaga samodyscypliny, pokonywania słabości, siły charakteru, odwagi i życiowej zaradności.

Kilkoro uczniów naszej szkoły postanowiło spędzić ostatni tydzień wakacji w ośrodku Sun Sport w Mrówkach na obozie militarno-survivalowym i sportowym z paintballem i quadami. Moc atrakcji i duża dawka świetnej zabawy czekały na uczestników.

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Dyrektor Szkoły przywitała wszystkich zebranych w sali gimnastycznej, wyrażając radość z ponownego spotkania. Po części wspólnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas. Uroczystą inaugurację poprzedziła Msza Święta. 

HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO W DNIU 1 WRZEŚNIA 2022

godz. 8.00 - Msza Św. w kościele parafialnym p. w. św. Mikołaja w Gostyczynie

15 czerwca uczniowie klas IV-VII udali się do Torunia. Czekało tam na nich mnóstwo atrakcji, m.in.

17 czerwca 2022 roku uczniowie klas I-III udali się na wycieczkę do Ostrowa Wielkopolskiego. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Miasta. Dzieci mogły przenieść się w czasie, odbyć spacer starymi ulicami Ostrowa Wlkp., zobaczyć dawne, autentyczne sklepy, zasiąść w starym kinie zaaranżowanym na wnętrze dawnego kina „Roma” oraz odwiedzić zakład fryzjerski w stylu retro.

Projekt dotyczący powieści Andrzeja Maleszki pt. "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" realizowany przez uczniów klasy czwartej dobiegł końca. Uczniowie wykonali modele magicznego krzesła, dokonali jego opisu oraz wcielili się w postać wybranego bohatera książki. Wszystkim gratulujemy!
Uczniowie klasy szóstej i siódmej oraz grupa uczniów ze świetlicy w ramach projektu "Dorosły Ekspertem" odwiedzili Strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyczynie. Dowiedzieli się jak wygląda praca strażaka-ochotnika, w jaki sposób odbierane są zgłoszenia o wypadku czy pożarze, zobaczyli również jak wygląda wyposażenie samochodów strażackich oraz jakie jest ich przeznaczenie.

10 czerwca 2022 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Patrona. Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie odbyła się gra terenowa „Śladami Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana”.  Uczniowie z klas  I – VIII wraz z wychowawcami rozwiązywali zagadki i wykonywali zadania związane z naszym Patronem przemieszczając się po terenie Gostyczyny.

2 czerwca nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Kalisza w celu rozwijania wiedzy o naszym regionie. Uczniowie zwiedzili Kaliski Gród Piastów - Zawodzie, będące jednym z najważniejszych miejsc związanych z początkami państwa polskiego.

Niejeden chłopiec marzy o zostaniu mechanikiem takim jak Pan Łukasz Marchwacki, który w swoim warsztacie samochodowym gościł uczniów klasy czwartej w minionym Dniu Dziecka.

Dziś odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z cyklu "dorosły-ekspertem". Tym razem mieliśmy do czynienia z ekspertem fryzjerstwa - Adrianem Owczarkiem. Adrian jest pełnym pasji młodym fryzjerem, który zajmuje się również muzyką. Z powodzeniem łączy zawód fryzjera z byciem organistą.

W słoneczny dzień klasa 2 na zajęciach z języka angielskiego wybrała się na spacer po Gostyczynie. Każdy uczeń wylosował jedno słowo i rozpoczęliśmy poszukiwania. Utrwalaliśmy poznane słownictwo związane z budynkami, elementami krajobrazu oraz środkami transportu. Zajęcia były również okazją do powtórzenia konstrukcji "There is/There are..." . 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w festynie rodzinnym w Lezionie. Dziewczęta z klasy V - Natalia, Edyta, Dorota, Klaudia, Amelia, Martyna i Olga - poetycko podziękowały Rodzicom za ich miłość i troskę. Lena z klasy IV i Szymon z klasy VIII przygotowali muzyczną niespodziankę, swój talent wokalny zaprezentowała również Ola z klasy VIII. Dziękujemy za zaproszenie Sołtysowi, Panu Wiesławowi Wawrzyniakowi.

Wsiąść do pociągu (nie) byle jakiego", ale do Warszawy! Bo w stolicy klasa czwarta postanowiła spędzić Dzień Matki wraz ze swoimi mamami.

Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców wsi oraz promowanie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprosiła uczniów szkół podstawowych do konkursu pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”.

19 maja 2022 roku odbyła się w naszej szkole „Lekcja z Filharmonią”, w której uczestniczyli uczniowie klas I-IV oraz dzieci z „zerówki”. Głównymi bohaterami lekcji były instrumenty perkusyjne. Mali słuchacze i słuchaczki poznali niezwykle bogaty świat instrumentów perkusyjnych, które są jedną z najstarszych grup instrumentów w historii muzyki. Tworzą go rozmaite bębny i tzw. przeszkadzajki, które nadają muzyce rytm.

W minioną środę uczniowie klasy czwartej uczyli się jak profesjonalnie robić zdjęcia. Pomogła im w tym Dominika Szczyrek, która podzieliła się swoim doświadczeniem, wprowadziła w tajniki fotografii oraz podała wiele cennych wskazówek, które uczniowie wypróbowali w praktyce.

Uczniowe klasy ósmej: Konrad Bartczak i Szymon Matusiak wraz z wychowawcą panią Marzeną Wrzosek brali udział w uroczystości  podsumowującej  X Wojewódzki Konkursu Historyczny "Marszałek Józef Piłsudski". Spotkanie odbyło się 12 maja 2022 roku w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Realizowany w naszej szkole projekt Erasmus+ dobiegł końca. W dniach 25-28 kwietnia czworo uczniów naszej szkoły spędziło trzy dni w Portugalii biorąc udział w zajęciach odbywających się w szkole w Castro Marim w ramach projektu “Sztuka w wymiarze wirtualnym”.

W związku z przypadającą w maju 180. rocznicą urodzin Marii Konopnickiej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Uczniowie klasy czwartej w ramach projektu wykonali lapbook dotyczący życia i twórczości pisarki i poetki, której życie związane było także z Kaliszem.

29 kwietnia uczciliśmy w naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy V przypomnieli, że posłowie zebrani na Sejmie Czteroletnim w Warszawie uchwalili konstytucję. Konstytucja 3 Maja –  to najstarsza ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie. Dzień 3 Maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.

Przez ostatni miesiąc w klasie 2 poznawaliśmy  słownictwo związane z jedzeniem. Oprócz utrwalenia słownictwa wszyscy mogli wykazać się umiejętnościami artystycznymi. Gratuluję kreatywności! 

Na przedświątecznych lekcjach języka angielskiego uczniowie z klas 1-3 poznali zwyczaje wielkanocne w Wielkiej Brytanii. Dowiedzieliśmy się, że słowo Easter pochodzi od anglosaskiej bogini wiosny Eostre, która była uosobieniem narodzin, płodności i szczęścia. Symbolem święta jest „Easter Bunny”, który przynosi dzieciom drobne upominki w postaci słodyczy.

Serdecznie dziękujemy sołtysowi Gostyczyny, panu Karolowi Pietrzakowi oraz Radzie Sołeckiej za słodki upominek i podziękowanie za pomoc w sprzątaniu naszej miejscowości w ramach akcji "Godzina dla Ziemi".

10 kwietnia w naszej szkole odbył się Festiwal Dobra zorganizowany w ramach ogólnopolskiego projektu"Podaj dobro dalej". Inicjatorem projektu jest Fundacja im. Heleny Kmieć - polskiej misjonarki zamordowanej w Boliwii. 

Kodowane obrazki kojarzą się zazwyczaj z komputerami. Można jednak odgadywać zaszyfrowane znaki także na kartce papieru. Mogą je rozwiązywać dzieci w każdym wieku, wyciągając z nich dla żesiebie wiele intelektualnych korzyści.

Uczniowie klas trzeciej i czwartej poznali dzisiaj tajniki pszczelarstwa. Pani Ola w niezwykle interesujący sposób omówiła, jak wygląda życie pszczół oraz praca w pasiece. W drugiej części uczniowie wykonywali własne świeczki. To było pełne pasji i radości spotkanie!

O tym jak rozpoczyna się życie książki dowiedzieli się nasi uczniowie podczas wizyty w największej kaliskiej bibliotece - Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego. W trakcie zwiedzania biblioteki uczniowie odkryli m.in.

W ciepłe marcowe popołudnie grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła Komendę Miejską Policji przy ul.

25 kwietnia 2022 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w spektaklu „Czarodziejski ołówek” przygotowanym przez Teatr IN-ART z Wrocławia. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały niezwykłe przygody wesołego Michasia, który swoim czarodziejskim ołówkiem uwielbiał rysować wszystko, co go otaczało. Chłopiec przeżywał mnóstwo przygód, poznawał nowych ludzi i chętnie wszystkim pomagał. Jednak pewnego dnia jego ołówek został skradziony.

Uczniowie klas szóstej i siódmej wraz z wychowawcą w czwartkowe popołudnie wybrali się do kina i obejrzeli seans filmu " Za duży na bajki". To był dobrze spędzony czas!

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach obchodów tego dnia, który w tym roku przypadł w sobotę, w poniedziałek, 4 kwietnia, nasi uczniowie i nauczyciele na znak solidarności z osobami z autyzmem zadbali o niebieskie akcenty w swoich strojach.
Uczniowie klasy czwartej w ramach projektu "W krainie baśni" przygotowali teatrzyk kukiełkowy i zaprezentowali go najmłodszym przedszkolakom. Pojawiły się "Trzy małe świnki" w dwóch odsłonach oraz baśń " O rybaku i złotej rybce". Czwartoklasiści stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że są wspaniałymi aktorami i reżyserami! Brawo!

Piątoklasiści wkroczyli w świat roślin. Aby mówić o tkankach, a także i organach, trzeba zacząć od najmniejszej jednostki budującej każdy organizm żywy - komórki. Jej budowa jest dość ,,abstrakcyjna", ponieważ nie możemy jej zobaczyć, chyba, że uda nam się skorzystać z mikroskopu.

Uczennice klasy ósmej w minonym czasie brały udział w licznych konkursach polonistycznych. Dwie z nich odniosły znaczące sukcesy. Natalia Andrzejewska zajęła trzecie miejsce oraz zdobyła Wyróżnienie Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach w V Konkursie Biblijno-Literackim.

W ramach powtórzenia uczniowie klasy 4 wykonali Lapbook matematyczny. Czwartoklasiści w kreatywny sposób przedstawili informacje dotyczące ułamków zwykłych. Wszyscy do pracy podeszli z wielkim zapałem, wykonali piękne oraz pomysłowe prace. Gratuluję!

17 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. W tym szczególnym dniu królowały zielone stroje, fantazyjne nakrycia głowy oraz wspólne robienie zdjęć w zielonej fotobudce pełnej symboli tego święta. Pani Monika zapoznała dzieci z legendą o św. Patryku, zwyczajach oraz symbolach związanych z tym świętem.
W ramach "Wielkiego sprzątania gminy" nasza szkoła dołączyła do akcji "Godzina dla Ziemi". Klasy szósta i siódma posprzątały odcinek trasy Gostyczyna - Chotów. Nasi uczniowie bardzo zaangażowali się w tę akcji. To była najlepsza lekcja proekologiczna.
21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, w naszej szkole odbył się "Dzień  bez plecaka". Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że ich kreatywność nie zna granic.

Erasmus +: Projekt „Art in Virtual Dimension”

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

16 marca reprezentacja chłopców z naszej szkoły rywalizowała w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej. Po bardzo wyrównanej grze i zaciętej "walce" zdobyliśmy III miejsce i brązowe medale.

9 marca 2022 roku na czwartej lekcji odwiedził nas tajemniczy gość. Okazało się, że był to wspaniały tenor, pan Dariusz Pietrzykowski. Artysta opowiadał nam o swoich początkach w szkole, o życiu w wielkim mieście (Bydgoszcz) i o swoich występach w najdalszych zakątkach Europy. Zmotywował nas do spełniania swoich marzeń i niepoddawania się przeciwnościom.

W piątek, 4 marca, w naszej szkole w ramach solidarności z naszymi wschodnimi Sąsiadami, odbył się apel przygotowany przez uczniów klas IV-VIII we współpracy z panią Aleksandrą Łukasiewicz oraz panią Pauliną Wielanek-Wojtowską.

3 marca reprezentacja chłopców wzięła udział w Mistrzostwach Gminy w Mini Piłce Siatkowej i zajęła I miejsce, a tym samym awansowała do zawodów powiatowych. Drużyna w składzie: Paweł Płomiński, Patryk Wawrzyniak, Tomasz Wojciechowki,  Tomasz Połczyński, Karol Bartoś, Kacper Rokicki,  Miłosz Otto, Mikołaj Boniakowski, Gracjan Jagodziński.

Nasza szkoła włączyła się w zbiórkę produktów i artykułów dla naszych wschodnich Sąsiadów. Zbiórka trwała od 28 lutego do 3 marca. Zebrane artykuły oraz produkty, dzięki wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyczynie, zostały dostarczone do gminnego punktu zbiórki, który znajduje się w sali OSP w Skalmierzycach.

Drugie półrocze pierwszaki rozpoczęły od wizyty w bibliotece szkolnej. Wizyta w bibliotece to jedno z zadań realizowanego projektu „Czytam coraz lepiej”. Pani Marysia opowiedziała dzieciom, skąd pochodzi nazwa BIBLIOTEKA, zapoznała z pracą bibliotekarki i księgozbiorem. Dzieci mogły również wypożyczyć książki i zabrać je do czytania w domu.

Nasza Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J.N Chrzana w Gostyczynie kształci w duchu patriotyzmu, z poszanowaniem tradycji i kultury polskiej. Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach wewnętrznych i  zewnętrznych. W dniu 3 lutego 2022 roku podczas  I Międzyszkolnego Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim społeczność uczniowską reprezentowali  uczniowie klasy ósmej:  Konrad Bartczak i Szymon Matusiak.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (MDJO) to coroczne święto, które obchodzone jest 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data święta upamiętnia wydarzenia z 1952 roku, kiedy to w Dhace doszło do demonstracji i zamordowania pięciu studentów, którzy domagali się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego Pakistanu.

Uczniowie klasy czwartej w minionym tygodniu zakończyli omawianie lektury pt. "Charlie i fabryka czekolady". Uwieńczeniem działań związanych z omawianą książką było zadanie polegające na zaprojektowaniu i stworzeniu folderu reklamującego niezwykłą fabrykę pana Wonki. Celem projektu było utrwalenie najważniejszych zagadnień dotyczących lektury, która czwartoklasistom bardzo się podobała.

Rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2024/2025

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie ogłasza nabór do klasy I.

Wnioski i zgłoszenia można składać w sekretariacie szkoły w terminie

20 lutego  - 10 marca 2024 r. 

Druki można pobierać w sekretariacie szkoły lub z załączników umieszczonych poniżej.

Dyrektor Szkoły Podstawowej

im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie

ogłasza rekrutację dzieci do oddziału przedszkolnego

na rok szkolny 2024/2025

 

Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną.

Wykorzystywanie flashcards oraz tablicy interaktywnej na zajęciach to okazja do świetnej zabawy. Uczniowie klasy pierwszej bez problemu nazywają nie tylko zgromadzone produkty spożywcze oraz dania ale również potrafią wyrazić swoje upodobania używając struktury "I like... " . 

14 lutego uczniowie klasy 5 celebrowali walentynki w nietypowy sposób. Na lekcji języka polskiego zastanawiali się, jakie trudności ortograficzne kryją się w zapisie daty tego dnia czy samego wyrazu "walentynki".

14 lutego uczniowie klasy 5 celebrowali walentynki w nietypowy sposób. Na lekcji języka polskiego zastanawiali się, jakie trudności ortograficzne kryją się w zapisie daty tego dnia czy samego wyrazu "walentynki".

8 LUTEGO 2022

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W sobotę, 5 lutego, w Starym Kinie odbył się III Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewnej organizowany przez Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce pod hasłem "Wersy w kolory ubrane". W przeglądzie udział wzięli również uczniowie naszej szkoły. Gratulujemy wszystkim pięknych występów i ogromnego talentu. W kategorii "Poezja Recytowana kl. IV-VI" wyróżnienie otrzymała Olga Wojciechowska z klasy piątej.

W naszej placówce  uczniowie mogą liczyć na pomoc i wsparcie nauczycieli, wychowawców , psychologa i pedagoga.  Dodatkowo, polecamy wsparcie  i pomoc poza szkołą. W  sposób anonimowy uczniowie i  rodzice mogą skorzystać z pomocy  Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach , gdzie dyżury pełni psycholog i pracownik socjalny.

Martyna Torba, uczennica klasy siódmej, otrzymała wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. "Święta tuż, tuż...". Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 7 im. Generała Józefa Bema w Ostrowie Wielkopolskim. Martynie serdecznie gratulujemy!

1 września 2021 roku swoją przygodę z nauką i szkołą rozpoczęło 23 pierwszoklasistów. Trochę przerażeni, ale z uśmiechem na twarzy spędzili pierwszą godzinę w szkole. W kolejnym dniu już odważniejsi, z nowymi plecakami, piórnikami pełnymi przyborów, książkami i zeszytami przekroczyli próg swojej klasy. Co działo się w klasie w pierwszym półroczu? Dzieci pracowały stacjonarnie, ale doświadczyły też nauki zdalnej.

Kinga Kamzol, uczennica klasy ósmej, zdobyła wyróżnienie w III Powiatowym Konkursie Poetyckim organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim pt. "Zmowa słowa". Kindze składamy serdeczne gratulacje! Opiekunem laureatki jest p. Paulina Wielanek-Wojtowska.

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie hi

Piłka nożna, zwierzaki, dinozaury, policja, książki... To tylko niektóre z licznych zainteresowań uczniów klasy piątej. Piątoklasiści w ramach projektu edukacyjnego "Moja pasja" opowiadają podczas tzw. godziny wychowawczej o swoim hobby. Każda autoprezentacja jest dobrze przemyślana i przygotowana. Wzbogacają ją akcesoria związane z prezentowanym zajęciem.

Uczniowie klasy piątej realizowali na lekcjach języka polskiego projekt edukacyjny związany z lekturą "Chłopcy z Placu Broni". Podczas zajęć piątoklasiści z dumą prezentowali przygotowane w domu pudełka lekturowe oraz plakaty dotyczące wylosowanych bohaterów, efekt pracy w grupach na lekcji. Z całą pewnością losy bohaterów książki Ferenca Molnara na długo pozostaną w ich głowach i sercach.

W sobotnie  popołudnie odbył się  w naszej parafii III Dekanalno-Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek. Przy gostyczyńskim żłóbku małego Jezusa uwielbili śpiewem kolęd i pastorałek  najmłodsi  przedszkolacy, następnie  uczniowie Szkół Podstawowych. Po śpiewie  kolęd w wykonaniu dzieci, rozpoczęliśmy  wspólne kolędowanie  przy  akompaniamencie  Leny i Szymona - uczniów miejscowej szkoły oraz Szkoły Muzycznej w Kaliszu.

W piątek tj. 17grudnia 2021 roku cała społeczność szkolna  wzięła udział w spotkaniu przygotowującym  nas do przeżycia Świąt Bożego Narodzenia.                                        

Z okazji 103 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego nasza szkoła podjęła szereg inicjatyw związanych z tą niezwykle ważną dla nas rocznicą. 

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru

przyniesie Państwu spokój i radość.

Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia

żyje własnym pięknem,

a Nowy Rok obdaruje Państwa

2 grudnia na terenie SP im. Powstańców Wielkopolskich odbyły się Mistrzostwa Gminy w Halowej Piłce Nożnej. Po zaciętej rywalizacji  reprezentacje naszej szkoły zdobyły 2 miejsca. 
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie związanym z "Tygodniem Życzliwości". Uczniowie klas I-III wykonali plakaty związane z życzliwością. Natomiast uczniowie klas IV-VIII brali udział w akcji "Podaruj wiersz" oraz tworzyli listy z dobrym słowem do nieznanego adresata, które następnie zostały rozdane zainteresowanym osobom podczas przerw. Te małe gesty z pewnością wywołały uśmiech na wielu twarzach.
We wtorek, dzięki zaproszeniu Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, uczniowie klas I-III mieli możliwość obejrzeć spektakl pt. ,,Miś Marcel i przyjaciele, kłopotów mają wiele’’. Spektakl przygotowany został przez aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki ,,Maska’’ z Krakowa. 
10 listopada w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Naszą szkołę w konkursie reprezentowali Natalia Andrzejewska, Dorota Koper, Lena Matusiak oraz Szymon Matusiak. W konkursie wyróżnienie otrzymała Natalia Andrzejewska, która deklamowała wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Z głową na karabinie". Serdecznie gratulujemy!
19 listopada dzięki życzliwości Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce w ramach projektu "Filmowe popołudnia" uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w seansach filmowych. Uczniowie klas IV-V obejrzeli film będący adaptacją lektury pt. "Tajemniczy ogród", natomiast uczniowie klas VI-VIII obejrzeli film animowany pt. "Mały Książę". To było przepiękne, wartościowe popołudnie!
17 listopada w naszej szkole koncertowali muzycy z Filharmonii Kaliskiej.  Podczas naszego "Spotkania z Filharmonią" usłyszeć mogliśmy kwintet instrumentów dętych. Poza marszem, słynną "Warszawianką", czy hejnałem, wysłuchaliśmy również utworów rozrywkowych, fragmentów meksykańskiej muzyki ludowej oraz utworów reprezentujących muzykę filmową. Ponadto, poznaliśmy budowę instrumentów oraz techniki gry.

Zapraszamy do udziału w akcji Góra Grosza. Pieniądze zbieramy do słoików ustawionych w klasach.

Oto plakat i link do szczegółów akcji.

W naszej szkole z okazji Dnia Drzewa odbył się konkurs fotograficzny dla uczniów klas I-III pt. "Drzewa to życie". Poniżej prezentujemy wyniki konkursu oraz prace uczniów. Gratulujemy!
Kategoria klas I-III:

Uczniowie klasy siódmej wykonali projekty związane z lekturą "Mały Książę". Poniżej przedstawiamy efekty twórczych działań.

Uczniowie klasy czwartej zakończyli niedawno przygodę z panem Kleksem. W ramach cyklu lekcji m.in. tworzyli makiety niezwykłej akademii, brali udział w lekcji kleksografii oraz przędzenia liter, rozwiązywali zagadki zaszyfrowane przez szpaka Mateusza, wymyślali skład zielonego płynu pana Kleksa. Pracowali metodą stacji, tworzyli portrety pana Ambrożego oraz grali w nietypową grę planszową.

Uczniowie należący do Szkolnego Koła  Caritas  i Koła Wolontariatu  przez cały październik porządkowali zaniedbane groby, natomiast w przeddzień Uroczystości Wszystkich  Świętych sprzedawali znicze na miejscowym cmentarzu. Pieniądze zebrane przez uczniów  przeznaczamy na opłacenie nauki  Narcissa Bassabi, chłopca z Camerunu. Narciss jest naszym podopiecznym w ramach realizacji projektu szkolnego „Adopcja na odległość”.

Uczniowie klasy V utrwalali podczas zajęć języka polskiego umiejętność redagowania listu prywatnego i adresowania koperty. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że piątoklasiści napisali listy do …. siebie samych z przyszłości.  Gotowe prace, w których opisali swoje plany, zainteresowania, uczucia, refleksje, zostały spakowane do „kapsuły czasu”.

Skąd czerpiemy wiedzę o naszych przodkach? Po co zbieramy pamiątki rodzinne i jaką rolę odgrywają one w naszym życiu? Dlaczego rodzinne fotografie są cennym źródłem wiadomości  nie tylko o naszych przodkach, ale również o modzie, obyczajach i warunkach życia wcześniejszych pokoleń? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi podczas lekcji historii w klasie IV.

Uczniowie naszej szkoły jak zwykle udowodnili, że mają ogromne i wrażliwe serca, ponieważ bardzo chętnie wzięli udział w zbiórce kasztanów przeznaczonych dla Karolka Juszczaka. Karolek to mały mieszkaniec naszej gminy, który zmaga się z ciężką chorobą.  Zebrane wspólnie podczas godziny wychowawczej kasztany oraz te przyniesione przez naszych uczniów trafiły już do Rodziców Karolka.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Uczniowie naszej szkoły jak zwykle udowodnili, że mają ogromne i wrażliwe serca, ponieważ bardzo chętnie wzięli udział w zbiórce kasztanów przeznaczonych dla Karolka Juszczaka. Karolek to mały mieszkaniec naszej gminy, który zmaga się z ciężką chorobą.  Zebrane wspólnie podczas godziny wychowawczej kasztany oraz te przyniesione przez naszych uczniów trafiły już do Rodziców Karolka.

Uczniowie klasy czwartej podczas lekcji języka polskiego realizowali projekt pt. "Gdzie się mieściła i jak wyglądała Akademia pana Kleksa?". Poniżej efekty współpracy w grupach.

W tym roku nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego projektu „Tydzień Supermocy Uczniowskiej”. Tematem tegorocznej edycji była „Droga na szczyt”. Głównymi celami projektu są: wzmacnianie mocnych stron, odkrywanie talentów oraz budowanie poczucia własnej wartości.

W tym roku po raz kolejny Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce przyłączyły się do udziału w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Tegoroczne hasło brzmiało: „Czytanie wzmacnia”. W ramach wydarzenia ogłoszono m. in. dwa konkursy dla uczniów szkół podstawowych – konkurs literacki „List do bohatera literackiego” oraz konkurs literacko-plastyczny „Książka ze wzmacniającym słowem”.

„Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i  nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.”

 Albert Einstein

W ramach realizowanego w Szkole Podstawowej w Gostyczynie programu Erasmus+, którego tematem jest „Art in virtual dimension” („Sztuka w wymiarze wirtualnym”), we wrześniu nauczyciele: Paulina Wielanek-Wojtowska oraz Maciej Juszczak wyjechali do miejscowości Konstanca w Rumunii.

5 października br. w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Poniżej prezentujemy wyniki.

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Natalia Andrzejewska

Zastępcy Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Wiktoria Bartoś, Adam Więcław

26 września został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu. Uczniowie klas I-III za zajęciach z języka angielskiego pogłębiali wiedzę o takich krajach jak Niemcy czy Hiszpania.

W dniu 25 września 2021 r. (sobota) w godzinach od 8.00  do 24.00 w URZĘDZIE GMINY I MIASTA NOWE SKALMIERZYCE,  UL. OSTROWSKA 8 będzie możliwość spisania się w związku z kończącym się Narodowym Spisem Ludności i Mieszkań 2021.

Informujemy, że w roku szkolnym 2021/2022 Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie, po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ustalił następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:

 

15 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kropki. Przypominając sobie historię Vashti, każdy uczeń miał uświadomić sobie, że każdy ma talenty i mocne strony. Uczniowie stworzyli "Skrzydła Talentów", by pamiętać, że to one są siłą napędową naszych sukcesów. Ponadto, w tym dniu nie brakowało zadań i zabaw z kropką w roli głównej. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

Nasza szkoła przekazała zebrane nakrętki do serduszka znajdującego się przy Komendzie Miejskej Policji w Kaliszu. Dziękujemy Wam!

Wtorek tj. 7. 09. 2021r.

 

Oddziały przedszkolne:

Msza św. dla wszystkich chętnych uczniów 1 września 2021r. o godz. 17.00 w naszym Kościele.

1 września 2021r.

KLASY IV – VIII

Dnia 25 czerwca 2021 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju uczniowie przybyli do szkoły w kilku grupach. Pani Dyrektor wręczyła świadectwa, dyplomy i nagrody, a w krótkiej przemowie podziękowała Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom za ciężką pracę w tym trudnym dla wszystkich roku nauczania zdalnego.

W ramach realizacji wspólnej akcji ogłoszonej przez  Samorząd Uczniowski, której celem było promowanie wartości ujętych w  „Programie wychowawczo- Profilaktycznym”  naszej szkoły  uczniowie  klas IV - VIII wykonywali plakaty promujące wybraną wartość.  W galerii plakaty promujące wartości „dobro” i "prawda" wykonane przez uczniów klasy czwartej i ósmej.

W poniedziałek  21.06.2021 roku grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet Mikroskala w Koninie.

22 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim dla klas V-VII. W ramach tego spotkania przypomniano uczniom zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Omówione zastały również zjawisko cyberprzemocy i jego konsekwencje oraz kwestia bezpieczeństwa podczas wakacji. 

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

Dziś w naszej szkole odbyło się Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. W ramach tego wydarzenia uczniowie klas IV-VII zaprezentowali krótki program muzyczny. Usłyszeć mogliśmy piękne polskie utwory: "Muzyczne echo", "Czerwone jabłuszko" oraz "Prząśniczkę". Występom muzycznym towarzyszyła plenerowa wystawa prac plastycznych, która ozdobiła okna naszej szkoły. Wydarzenie wraz z uczniami przygotowały p. Karolina Bindel oraz p.

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

Zasady pracy przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę i Miasto Nowe Skalmierzyce podczas wakacji letnich - zarządzenie, zasady organizacji dyżurów i karta zgłoszenia dziecka do przedszkola.

Załączniki:

Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce przyłączyła się do projektu ,,Otwórz się na pomoc” - interaktywnego projektu o zdrowiu psychicznym i uzależnieniach.

Kochani Uczniowie, drodzy Rodzice…

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

                                      „W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie…

Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.”

W tym roku nasza szkoła dołączyła do akcji V Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady”. Nauczyciele, Uczniowie oraz Rodzice w środowe popołudnie, 31 marca, wspólnie czytali fragmenty książek Małgorzaty Musierowicz. Spotkanie odbyło się oczywiście w formie zdalnej. Wspólne czytanie zainaugurowała Dyrektor Szkoły, pani Monika Sikora. Wśród czytających nie zabrakło również nauczycieli.

Bardzo miło jest nam poinformować, że wśród laureatów konkursu „Ozdoba wielkanocna” organizowanego przez Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce znaleźli się także dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły oraz nasi uczniowie.

            Tegoroczni pierwszoklasiści swoją naukę rozpoczęli w bardzo trudnym okresie i bardzo trudnych warunkach. Pandemia i obostrzenia zmieniły warunki pracy i nauki. Pomimo to, dużo działo się w klasie. Zapraszamy więc na fotograficzny spacer po wydarzeniach dnia codziennego życia pierwszaków.

Kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie organizowanym przez Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce pt. „Ozdoba wielkanocna”. Uczniowie, jak zwykle, wykazali się pomysłowością i talentem. Poniżej zdjęcia niektórych prac.

 

            W klasie I został zorganizowany połączony konkurs: edukacji plastycznej z edukacją polonistyczną. Zadaniem uczniów było zilustrowanie dalszej części historyjki „Pewnego garnka” oraz opowiadanie zilustrowanego przez siebie zakończenia opowiadania. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością zarówno w rysunkach jak i podczas opowiadania.

Pomimo pandemii sport w naszej szkole ciągle jest obecny. Tym razem uczniowie klas 4 - 8, przygotowali piękne prezentacje na temat zdrowego stylu życia. 

Oto kilka najlepszych prac: Konrada Bartczaka, Marii Urbaniak, Adama Jasińskiego oraz braci Tomasza i Kacpra Połczyńskich.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, Światowy Dzień Poezji, ale również dzień, w którym szczególnie myślimy o osobach z Zespołem Downa i ich rodzinach. Chcemy wyrazić swoje wsparcie dla nich i dlatego przedstawiamy szkolne efekty "Skarpetkowego wyzwania". Dziękujemy wszystkim za nadesłane zdjęcia! Szczególnie wzruszające są te rodzinne.

Uczniowie klasy szóstej w ramach lekcji języka polskiego doskonalili redagowanie form użytkowych: instrukcji i przepisu kulinarnego. Wymyślili i przygotowali potrawy bohaterów literackich. Pojawiły się przepisy na sok malinowy, naleśniki szpinakowe czy pudding Ani Shirley; kanapki Pana Kleksa; czekoladowy koktajl Charliego czy pyszny placek Bilba Bagginsa.

Zapraszamy do udziału w akcji „Skarpetkowe wyzwanie”. Odbywa się ono co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi. Jak podają organizatorzy, do udziału jest zaproszony każdy, kto chce okazać solidarność z ludźmi cierpiącymi na zespół Downa oraz chce udzielić wsparcia im i ich rodzinom.

Dwudziestego pierwszego lutego od ponad dwudziestu lat obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego”. Święto ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Obchody tego dnia mają na celu uświadamiać wartość różnorodności językowej oraz pomóc w ochronie tej różnorodności postrzeganej jako dziedzictwo kulturowe.

Z radością informujemy, że w tym roku nasza szkoła dołącza do akcji Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Serdecznie zachęcamy do udziału Uczniów klas IV-VIII oraz Rodziców. Zgłoszenia do udziału proszę przesłać za pomocą dziennika elektronicznego do p. Pauliny Wielanek do 15 marca 2021 r. O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Zapraszamy do udziału! :)

Strona w przygotowaniu.

Co roku w naszej szkole działa tzw. „poczta walentynkowa”. W tym roku, ze względu na nieobecność w  szkole klas starszych, inicjatywę przejęli uczniowie klas I-III. Do przygotowanej skrzynki tradycyjnie już wrzucali walentynkowe kartki dla swoich sympatii. Następnie wskazani przez nauczyciela uczniowie zabawili się w listonoszy i wręczyli kartki ich adresatom.

Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych  2024/2025

W ramach zajęć edukacji muzycznej w klasie drugiej i trzeciej odbył się bal karnawałowy. Uczestniczyły w nim wszystkie dzieci. Odbyły się różnego rodzaju konkursy  z nagrodami.  Niespodzianką był słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Zabawa wywołała wśród dzieci dużo śmiechu oraz radości. Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za pomoc i współpracę a  szczególnie Pani Agnieszce Marchwackiej za przygotowanie słodkości.

Uczniowie z klas drugiej i trzeciej  bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach wychowania fizycznego. Lekcja miała formę zabaw zimowych. Po powrocie byli bardzo radośni i szczęśliwi.

Ślubowanie w naszej szkole posiada wieloletnią tradycję i jest bardzo ważnym wydarzeniem. Uczniowie pierwszej klasy oczekują na nie od pierwszego dnia w szkole. Z radością w sercu i z uśmiechem na twarzy marzą o odświętnych strojach, niezwykłych „czapkach” na głowę. W tym roku szkolnym pierwszaki dość długo musiały na tą uroczystość poczekać.

Zajęcia kulturowe to świetny sposób na zaciekawienie uczniów językiem obcym – w tym językiem angielskim. Uczniowie klas 3 w ramach zajęć z języka angielskiego przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klasy 2 plakaty oraz ciekawostki na temat życia w stolicy Wielkiej Brytanii – Londynie. Celem zajęć było uwrażliwianie dzieci na obcą kulturę oraz zapoznanie z tradycjami i zabytkami Londynu.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia nasze paczki ze słodyczami trafiły do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Psarach. Wszystkim zaangażowanym w akcję zainicjowaną przez MEN "Razem na Święta", do której dołączyła także nasza szkoła, serdecznie dziękujemy! Dobro ma wielką moc! Jesteście wspaniali! #RazemnaŚwięta

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Ręcznie robione, a nie kupione”. W  ramach tej akcji w poniedziałek, 21 grudnia, w formie zdalnej odbyły się świąteczne warsztaty plastyczno-techniczne, które poprowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Natalia Andrzejewska, Wiktoria Bartoś oraz Szymon Grzęda wraz z panią Pauliną Wielanek – opiekunem Samorządu Uczniowskiego.

W grudniu w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się konkurs plastyczno-techniczny pt. „Moja ozdoba świąteczna”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas I-VIII. Po raz kolejny udowodnili tym samym, że są twórczy i kreatywni. Jury oceniło prace uczniów, biorąc pod uwagę przede wszystkim: wkład pracy, nieszablonowe rozwiązania, estetykę i oryginalność.

W ramach projektu "Obrazy jak żywe" klasa piąta doskonaliła formę opisu obrazu. Po przeprowadzeniu cyklu lekcji na temat tej formy wypowiedzi oraz stworzeniu opisu obrazu pt. "Słoneczniki"  Vincenta van Gogha, uczennice wykonały swoją wersję "żywych obrazów" oraz zredagowały ich opis. Gratulujemy kreatywnego podejścia i talentu! 
W dniach 23-27.11.2020 r.  przedszkolaki  brały udział w projekcie  "Tydzień brytyjski". Starsze dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności plastyczne wykonując flagę Wielkiej Brytanii, natomiast młodsze dzieci kolorowały czerwony autobus.

23 października nasza szkoła dołączyła do I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie- bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Wydarzenie odbywa się w  ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Uczniowie klasy szóstej po omówieniu zagadnień związanych z lekturą obowiązkową pt. „Felix, Net i  Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” podsumowali wszystko, czego dowiedzieli się na temat książki, wykonując lapbooki. Następnie zaprojektowali własne wynalazki i zredagowali ich opis wg wspólnie stworzonych kryteriów sukcesu. Po raz kolejny pokazali, że uczniowska kreatywność nie ma końca!

W październiku Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs plastyczny dla uczniów klas I-VIII naszej szkoły. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką i ukazanie niezwykłych kolorów, barw oraz piękna jesieni. Uczniowie zaskoczyli swoją kreatywnością oraz po raz kolejny  pokazali swoje talenty. Uczniów oceniało jury: p.  Teresa Kowalska oraz p. Paulina Wielanek – opiekun Samorządu Uczniowskiego.

Złota jesień już na dobre zagościła w naszej świetlicy. Wraz z mijającymi tygodniami jesień coraz bardziej ukazuje swoje oblicze. Piękne dary jesieni oraz zmiany zachodzące  w przyrodzie stanowią inspirację do ciekawych prac plastycznych.

W przyszły piątek w naszej szkole w ramach „I Międzynarodowej Edycji V Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie” odbędzie się wspólne czytanie. Na przerwie o godz. 10.10 wszyscy uczniowie będą czytać wybrane przez siebie książki. W tym dniu prosimy wszystkich – uczniów i nauczycieli o przyniesienie aktualnie czytanej lub ulubionej lektury. Zachęcamy do czytania! :)

14 października, jak co roku, w naszej szkole świętowano Dzień Edukacji Narodowej. Tegoroczne świętowanie odbyło się jednak z zachowaniem reżimu sanitarnego w kameralnym gronie. Nasi uczniowie pokazali, że mimo nietypowej sytuacji, wciąż pamiętają o swoich wychowawcach i nauczycielach oraz pracownikach szkoły.

 Dnia 1 października 2020r. odbyły się Mistrzostwa Gminy Nowe Skalmierzyce w Drużynowych Sztafetowych Biegach Przełajowych. Zawody przeprowadzone zostały z zastosowaniem się do wszystkich obostrzeń i zaleceń sanepidu, na Miejsko Gminnym Stadionie w Nowych Skalmierzycach.

Czy mogę mieć Facebooka, czy mogę  podszywać się za kogoś innego, co to jest agresja słowna? Czy ponoszę odpowiedzialność za swoje czyny?  Na takie  i inne pytania znaleźli  odpowiedź uczniowie klas I-IV  naszej szkoły.

W ramach realizacji akcji "Wartości - lubię to!" zainicjowanej przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły, uczniowie klasy piątej i szóstej podczas lekcji wychowawczych najpierw odbyli debatę metodą World Cafe na temat odpowiedzialności.

Europejski Dzień Języków Obcych uczniowie klas I-VIII obchodzili 28 września. W ramach lekcji języka angielskiego i języka niemieckiego tworzyli plakaty i gazetki na  temat wylosowanych państw europejskich. W salach lekcyjnych można podziwiać przygotowane przez uczniów informacje na temat Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch, Ukrainy, Czech, Turcji oraz Szkocji.

W klasie ósmej w ramach podsumowania pracy z dramatem Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” odbyło się prawdziwe śledztwo. Uczniowie najpierw za pomocą kodu QR odczytali czego będzie dotyczyło śledztwo. Chodziło oczywiście o zabójstwo Aliny. Następnie samodzielnie sformułowali cel lekcji oraz zapisali kryteria sukcesu. W dalszej części lekcji, pracując w parach, szukali dowodów zbrodni, przesłuchiwali świadków, tj. Grabiec czy Filon.

W ramach lekcji języka polskiego w klasie siódmej odbyły się zajęcia mające na celu doskonalić przez uczniów sztukę notowania wizualnego. Najpierw uczniowie poznali zasady sztuki notowania. Następnie stworzyli własną notatkę na podstawie tekstu. Poznane zasady wykorzystali również przy tworzeniu notatki dotyczącej nowopoznanej formy wypowiedzi – rozprawki. Notatki siódmoklasistów są kolorowe i kreatywne.

Czy na lekcji o dawnych obrzędach da się wykorzystać współczesną technologię? Oczywiście! Przekonali się o tym uczniowie klasy siódmej przy okazji kolejnej z cyklu lekcji poświęconej "Dziadom" Adama Mickiewicza. W ramach podsumowania wiadomości zdobytych podczas omawiania lektury pracowali w parach z kodami QR.

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony w roku 2001 z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W ramach obchodów tego właśnie dnia uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w nietypowej lekcji języka polskiego. Sala lekcyjna zamieniła się w kaplicę a uczniowie wcielili się w bohaterów drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Szanowni Państwo,

Dyrekcja Szkoły wraz z Wychowawcami zaprasza na spotkania organizacyjno-informacyjne, które odbędą się według harmonogramu w sali gimnastycznej:

Drodzy Uczniowie, Rodzice!

Rok szkolny 2020/2021 rozpoczynamy w dniu 1 września 2020 r.

Dnia 26 czerwca 2020 roku klasa VIII odebrała świadectwa i pożegnała się z nauczycielami. Skromna uroczystość odbyła się na otwartym terenie przed szkołą zgodnie z zaleceniami GIS   i MEN. Byli na niej obecni tylko absolwenci, dyrektor szkoły, przedstawiciele nauczycieli i rodziców oraz jedna reprezentantka klasy VII. Tak małej uroczystości na zakończenie roku szkolnego w naszej szkole nikt nie pamięta, a wszystko za sprawą epidemii koronawirusa.

Sklep internetowy "Maludas"ogłosił konkurs  "Moje przedszkole". Nagrodami są bony zakupowe do zrealizowania w sklepie.
W kategorii  - przedszkole:
- 1 miejsce "Idealne przedszkole" - bon o wartości 1000 zł

Informujemy że przedszkole zostało zgłoszone do programu Czyściochowe Przedszkole z klubu Rossmann. Dzieci z grupy Misiów razem z Panią Anią przygotowały plakat dotyczący higieny. Teraz konkurs polega na Państwa głosowaniu. Zachęcam do włączenia się w akcję i oddawania głosów na pracę naszych dzieci. Aby głosować należy ściągnąć na telefon aplikację Rossmann i dołączyć do klubu Rossmann junior.

Niestety nie mogliśmy świętować setnej rocznicy urodzin naszego wielkiego Polaka we wspólnocie szkolnej, dletego postanowiliśmy świętować tak ważne dla nas wszystkich wydarzenie w gronie najbliższych. Uczniowie kl. I i II uczcili tak  ważny dzień przygotowując wspaniałe i pyszne torty oraz życzenia i piękne laurki. Myślę, że święty Jan Paweł II patrząc z nieba błogosławi każdemu z nas :)

W ramach lekcji wychowawczej oraz języka polskiego uczennice klasy czwartej poznawały lepiej swoją małą ojczyznę. Odbywając niezwykłą - choć  jedynie wirtualną - podróż po zakątkach naszego regionu, poznały legendę o „Baszcie Dorotce” związaną z niedalekim Kaliszem – najstarszym miastem w Polsce. Ponadto, w ramach godziny wychowawczej zaprojektowały widokówkę, która prezentuje uroki miejsca, w którym żyją na co dzień.

Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Wiedzą o tym doskonale uczniowie klasy 3, którzy w ramach zajęć z języka angielskiego stworzyli przepiękne prace plastyczne. Gratuluję kreatywności!

Zarządzenie Nr 18/2019/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie

z dnia 5 maja 2020 r.

Uczniowie klasy szóstej podczas edukacji zdalnej w ramach cyklu zajęć poświęconych nauce i naukowcom wykonali projekt pt. „Maria Skłodowska-Curie – superbohaterka”. Celem projektu było przybliżenie uczniom postaci polskiej Noblistki oraz doskonalenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem i pracy z tekstem źródłowym a także podnoszenie umiejętności samodzielnego poszukiwania,  docierania do informacji i ich selekcji.

Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca, 
napełniając je światłem Zmartwychwstania, 
pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim 
dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać 
i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu.

Uczniowie klas VI-VIII poznawali tradycje i zwyczaje wielkanocne naszych zachodnich sąsiadów czyli Niemców. Oprócz tego ćwiczyli składanie życzeń w języku niemieckim. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy przygotowali przepiękne kartki z życzeniami. Efekty ich pracy oceńcie sami poniżej!

Są dostępni dla innych i zawsze służą pomocą, opieką i wsparciem, bardzo często sami narażając swoje zdrowie i życie. Także mają rodziny i często, zwłaszcza w tym czasie, martwią się również o nich. O kim mowa? Oczywiście o medykach, lekarzach, pielęgniarkach, opiekunach medycznych, paniach salowych, którzy - jak często słyszymy w ostatnich dniach - walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem.

INFORMACJA

Telefon kontaktowy do dyrektora szkoły

604173419

Kochani Uczniowie!

Zapraszamy do zakładki "Świetlica szkolna" (panel z lewej strony).

Szanowni Państwo!

W związku z zaistniałą sytuacją i przejściem w formę zdalnego nauczania przesyłam do Państwa rekomendacje dotyczące zdrowia psychicznego. W szczególności, że sytuacja jest trudna  dla rodziców  i Państwa dzieci.

Szanowni Państwo, drodzy Rodzice!

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? Jak zorganizować dziecku pracę w domu? Jak bezpiecznie spędzać czas w sieci? Oto kilka wskazówek na ten dość trudny czas.

W związku z przejściem do kolejnego etapu rekrutacji do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2020/2021 prosi się o wypełnienie, podpisanie, zeskanowanie dokumentu „POTWIERDZENIE WOLI ZAPISU DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO” i przesłanie go na adres mailowy: spgostyczyna@noweskalmierzyce.pl  

w dniach 24 – 30 marca 2020 r. lub dostarczyć do skrzynki pocztowej przy posesji Gostyczyna 23 B.

Szanowni Państwo,

w związku z zaistniałą sytuacją przedszkole również podjęło pracę zdalną.

Szanowni Państwo! 

Zgodnie z zapowiedzią Premiera Rzeczpospolitej Polskiej

oraz Rozporządzeniem Ministra  Edukacji Narodowej

27 lutego 2020r. odbyły się Mistrzostwa Gminy w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców. W kategorii dziewcząt IV miejsce zdobyła reprezentacja naszej szkoły.
26 lutego 2020r. odbyły się Mistrzostwa Gminy w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców. W kategorii dziewcząt I miejsce i złote medale zdobyła reprezentacja naszej szkoły.Drużyna w składzie: Ola Płomińska, Kinga Kamzol, Julia Cieśla, Natalia Andrzejewska, Nikola Kubicka, Natalia Kubicka, Julia Stępniak, Katarzyna Adamczak, Lena Gawarecka, uzyskała awans do zawodów powiatowych. 

                                 „Matematyka jest delikatnym kwiatem, który rośnie nie na każdej glebie             i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.”

Jean Fabre

W czwartek , 27 lutego 2020 roku muzycy z Filharmonii Kaliskiej zabrali uczniów naszej szkoły w podróż "Jedwabnym szlakiem”. Co to jest „Jedwabny szlak?”. Otóż… Dzisiaj, wszystko co tylko chcemy, zdaniem prowadzącego, kupimy w sklepie, tuż za rogiem. Ale nie zawsze tak było. Wiele stuleci temu, cenne, luksusowe towary wędrowały do Polski z dalekich Chin.

Ferie zimowe to czas wypoczynku, zabaw na świeżym powietrzu jak i okazja do uprawiania sportów zimowych. Aby przebiegły one szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W trosce o bezpieczeństwo dzieci w dniach 20-24.01.2020r. grupa „Motylki” wraz z nauczycielem - Moniką Łyczkowską - realizowała projekt „Bezpieczne ferie”.

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Każdy potrafi być Mistrzem Ortografii”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kotowiecku. Była to XVIII edycja konkursu, a uczestniczyło w niej osiem szkół podstawowych z gminy i miasta Nowe Skalmierzyce. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Kochamy ortografię”, a odbył się 14 lutego 2020 roku.

Dnia 13  lutego 2020r. dzieci klasy I od samego rana wyczekiwały niesamowitych gości. Tego dnia odwiedzili naszą szkołę babcie i dziadkowie naszych milusińskich. Jak co roku nie zawiedli oni swoich wnuków i całą gromadą przybyli na zaproszenie dzieci. W podziękowaniu za ich miłość, opiekę i troskę wnuczęta  zaprezentowały na scenie wiersze przeplatane piosenkami.

24 stycznia 2020 w klasie szóstej w ramach realizacji projektu Ersamus+ odbyła się debata na temat odpowiedzialności. Po krótkim wprowadzeniu moderatora i przypomnieniu zasad debaty, uczniowie pracowali metodą World Caffe nad poszczególnymi zagadnieniami związanymi z tematem odpowiedzialności.

Serce  jest bogactwem, którego się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiarowuje” (Gustaw Flaubert).

Zestawy Lego WeDo i Lego Mindstorms to jedne z najlepszych klocków do rozwijania twórczego myślenia i programowania. 

22 stycznia 2020r uczniowie klasy II zaprosili do szkoły swoje babcie i swoich dziadków. Okazją do tego spotkania było Ich święto. Licznie zgromadzeni dziadkowie z uwagą i wielkim wzruszeniem obejrzeli występy swoich wnucząt. Występy rozpoczęły się przedstawieniem „Dziecięcej Jasełki”. Następnie wnuczęta w humorystyczne sposób zatańczyły „Taniec Babuszek i Dziaduszek”.

Ósmego stycznia w „Starym Kinie” odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom III Gminnego Konkursu Biblijno – Literackiego dla uczniów klas VII i VIII pod patronatem ks. kan. Zbigniewa Króczyńskiego pod hasłem „Człowieczeństwo”. Organizatorkami konkursu były pani Agata Pawlaczyk-Wieczorek oraz pani Beata Michalska – nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach.

Każde z tych określeń pasuje chyba do uroczystości, która 19 grudnia 2019 roku miała miejsce w klasie trzeciej .W tym dniu trzecioklasiści gościli w klasie swoje mamy, którym przedstawili świąteczny program artystyczny, montaż muzyczno-poetycki „ Kolędujemy”. Na program składały się kolędy śpiewane przez dzieci, przeplatane recytacją utworów bożonarodzeniowych i historią powstawania kolęd.

„Idą święta – nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj!” – pod takim hasłem odbył się przedświąteczny projekt w naszej szkole.  W tym roku bowiem dołączyliśmy do ogólnopolskiej kampanii pod tymże tytułem.

Uczniowie klas VI-VIII wraz z opiekunami wybrali się w grudniu z wizytą do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Celem wycieczki było poznanie życiorysu i twórczości naszego wieszcza narodowego. Wzmiankowany od 1392 roku Śmiełów był częścią dóbr żerkowskich i ważnym elementem traktu od Torunia do Wrocławia. Około połowy sierpnia 1831 roku przybył do tej malowniczo położonej wsi Adam Mickiewicz.

Od września 2019 roku w klasie drugiej miały miejsca następujące wydarzenia:

Uroczystość Bożego Narodzenia to radosne Święto,

czas spotkania z Bogiem i w gronie najbliższych.

W dniach 2-4 grudnia 2019 roku dwóch nauczycieli i czworo uczniów Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie wyjechało do Pinto w Hiszpanii w ramach programu Erasmus +,  gdzie znajduje się jej szkoła partnerska Mirasus International School.  Tematem mobilności była sztuka fotograficzna.

Informujemy, że zimowa przerwa świąteczna

trwa od 23 grudnia 2019 roku do 6 stycznia 2020 roku

(2 i 3 stycznia 2020 roku to dni wolne od zajęć dydaktycznych ustalone przez Dyrektora szkoły)

Gdzie jest Kaj? Ktoś widział go beztrosko bawiącego się na śniegu, ktoś inny w saniach nieznajomej o lodowato zimnym spojrzeniu. Może to ona uprowadziła go w nieznanym kierunku? Gerda, nie mogąc pogodzić się ze stratą najbliższego przyjaciela, postanawia odnaleźć Kaja za wszelką cenę. Poszukiwania to przemieniają się w długą, wyczerpującą wędrówkę podczas której poznaje co to radość i cierpienie, nadzieja i tęsknota.

„Wychowanie przez czytanie” to ogólnopolski projekt, którego celem jest propagowanie czytelnictwa, a także przybliżanie uczniom świata wartości i wzmacnianie pozytywnych postaw. W tym roku w kolejnej edycji tego projektu udział wzięli uczniowie klasy piątej naszej szkoły. Warto podkreślić, że udział w projekcie mogły wziąć szkoły, które zgłoszone zostały odpowiednio wcześnie, bowiem liczba miejsc była ograniczona.

20 listopada reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Gminy w Halowej Piłce Nożnej. Po zaciętej rywalizacji zdobyliśmy I miejsce i awans do mistrzostw Powiatu. W skład reprezentacji wchodzili: Kacper Jarmuszczak, Mikołaj Paluszkiewicz, Dawid Orzechowski, Kacper Męcel, Adrian Jagodziński,  Szymon Grzeda,  Wiktor Sówka i Przemysław Chojnacki.
Uczniowie klas czwartej i piątej w październiku realizowali niezwykły projekt wpisujący się w ogólnopolską kampanię "BohaterON". Celem projektu było ukazanie wartości tj. patriotyzm oraz budowanie postaw obywatelskich. Założenia projektu są zgodne nie tylko z podstawą programową, ale również doskonale wpisują się w realizację kierunków polityki oświatowej MEN wyznaczonych na rok szkolny 2019/2020.
We wtorkowe popołudnie, 3 grudnia, uczniowe klasy V w ramach projektu "Gramy w mitologię"  uczestniczyli w niezwykłej uczcie greckich bogów. Każdy uczeń wcielił się w postać wylosowanego wcześniej boga greckiego, wymyślił odpowiedni strój, wykonał atrybut z nim związany a podczas ucztowania przedstawił się pozostałym uczestnikom i gościom.

20 listopada jest obchodzony Dzień Ochrony Praw Dziecka. Data nie jest przypadkowa, bowiem to właśnie 20 listopada 1989 roku ustanowiono najważniejszy dokument regulujący prawa najmłodszych – Konwencję Praw Dziecka. W ramach obchodów tego dnia w naszej szkole zorganizowano krótkie spotkanie pt. „Prawa dziecka – to moje prawa”. Celem spotkania było przypomnienie uczniom o najważniejszych prawach dziecka.

Uczniowie klasy piątej włączyli się w Ogólnopolską Kampanię „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. W ramach udziału w akcji piątoklasiści podczas lekcji wychowawczej wzięli udział w warsztatach zatytułowanych „Podróż w nieznane”. Uczniowie zastanawiali się czym jest „dokuczanie” oraz jak można zapobiegać temu zjawisku i jak sobie z nim radzić. Warsztat skupiał się na cechach wspólnych i na tym, co każdy ma w sobie wyjątkowego.

W listopadzie uczniowie klasy IV, V i VII realizowali projekt edukacyjny z języka niemieckiego „Martinstag in Deutschland – Dzień Świętego Marcina w Niemczech”.  Najpierw poznali legendę o świętym Marcinie i zwyczaje związane z dniem 11 listopada u naszych zachodnich sąsiadów. Następnie wykorzystali zdobytą wiedzę do wykonania latarenki (Martinslaterne). Uczniowie śpiewali również piosenkę „Ich geh’ mit meiner Laterne”.

Tam, w moim kraju, w dalekiej stronie
Sto gwiazd zgaszonych stoi w koronie,
Sto gwiazd zgaszonych nad polem stoi,
Jak stu rycerzy w żelaznej zbroi.

W ostatnich dniach października zorganizowana została w naszej placówce akcja zainicjowana przez Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Miała ona na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych związanych z historią Gostyczyny i lokalnej społeczności.

6 listopada 2019 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Badmintonie. Reprezentacja naszej szkoły w składzie Mikołaj Paluszkiewicz, Kacper Jarmuszczak i Przemysław Chojnacki wywalczyła III miejsce i tym samym brązowe medale.  Gratulujemy!

Dnia 29 października 2019 roku uczniowie klasy siódmej brali udział w konferencji zorganizowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach pt. „W sieci”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, pan Jerzy Łukasz Walczak.

7 listopada 2019 roku odbyło się rozstrzygnięcie gminnego konkursu pt. „Zabytki w Krajach Europejskich” organizowanego w ramach międzynarodowej współpracy szkół. Szymon Matusiak, uczeń klasy piątej otrzymał wyróżnienie za swoją pracę plastyczną. Życzymy dalszych sukcesów.

K. J.

4 listopada 2019 roku odbyły się Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym.  Reprezentacja naszej szkoły w składzie Mikołaj Paluszkiewicz i Kacper Jarmuszczak zajęła III miejsce. Gratulujemy.

Dnia 29 października 2019 roku uczniowie klasy siódmej brali udział w konferencji zorganizowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach pt. „W sieci”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, pan Jerzy Łukasz Walczak.

5 października uczniowie naszej szkoły udowodnili swoją postawą, że czytanie może być modne. Kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Nocy Bibliotek organizowanej przez Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. W ramach Nocy Bibliotek organizatorzy zaprosili m. in. na wykład o Gustawie Herlingu-Grudzińskim, biesiadę czytelniczą, warsztaty literacko-plastyczne, projekcję filmu „Cudowny chłopak”.

Artyści gotowi, instrumenty nastrojone, najwyższa pora na spotkanie… Z kim? Z muzykami Filharmonii Kaliskiej. Takie spotkanie, pierwsze z cyklu „Lekcje z Filharmonią”, odbyło się w naszej szkole 15 października 2019 roku. Tytuł spotkania „Na wokalną nutę”  nawiązywał tematyką do obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i 170. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.

Jak co roku roku w naszej szkole, po uzyskaniu certyfikatu od głównego organizatora, został zorganizowany dzień poświęcony tabliczce mnożenia. Tegoroczne hasło brzmiało: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”.

14 października 2019r. w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie miało miejsce ślubowanie klasy pierwszej. Wspomniani uczniowie po ponad miesiącu nauki zostali symbolicznie pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Gostyczynie.

26 września 2019 roku zapłonęło ognisko po raz drugi, nie w lesie, ale w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod bocianem” w Sławinie. W tym dniu , z inicjatywy rodziców odbyło się spotkanie integracyjne dzieci z klasy trzeciej. Mimo natłoku zajęć, mamy, kolejny raz znalazły czas, aby to czwartkowe popołudnie, czasami deszczowe, a czasami pogodne, spędzić wspólnie ze swoimi pociechami.

Dnia 26 września w naszej szkole odbyły się wybory przewodniczącego i zastępców Samorządu Uczniowskiego.

Uprawnionych do głosowania było 130 członków społeczności szkolnej. W głosowaniu wzięło udział 119 osób.

Skład  komisji wyborczej: Zuzanna Kamzol, Nina Gaszczyńska, Katarzyna Łuczak.

W piękne piątkowe popołudnie uczniowie klasy piątej wraz z rodzicami i wychowawcą spotkali się wspólnie na klasowym ognisku integracyjnym. Był to czas zabaw, radości, ale i nauki. Uczniowie spotkali się z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyczynie. Mogli zobaczyć jak wygląda wyposażenia auta strażackiego, sprzęt służący do ratowania życia i mienia ludzkiego.

We wtorek, 17 września, już od samego rana nasza szkoła świętowała wspólnie Dzień Kropki. Święto twórczości i kreatywności uczniowskiej rozpoczęliśmy oglądając krótki animowany filmik o Vashti – niezwykłej dziewczynce, która dzięki namalowaniu kropki właśnie i wsparciu swojej nauczycielki plastyki uwierzyła w siebie, swoje możliwości i talent.

W sobotę, siódmego września, dwie uczennice  naszej szkoły: Natalia Andrzejewska i Julia Stępniak wzięły udział w ósmej już edycji Narodowego Czytania. Spotkanie zorganizowało Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Zebranych uczestników powitała Dyrektor Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej pani Małgorzata Jarosik.

2 września zabrzmiał pierwszy dzwonek inaugurujący rok szkolny 2019/2020. Uczniowie naszej szkoły zgromadzili się o godz. 8.00 na Mszy Świętej. Modlitwie przewodniczył ks. kan. Michał Pacholczyk. Następnie uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w sali gimnastycznej szkoły, by oficjalnie zainaugurować nowy rok szkolny.

Dnia 17 czerwca 2019r. o godzinie 9.00 rozpoczął się Gminny Finał Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2019”. W tym roku odbywał się on pod hasłem:  „CHCE MI SIĘ CHCIEĆ”, a gospodarzem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie.

Dwunastego czerwca Mszą Św. o godz. 8.00 rozpoczęło się w naszej szkole wspólne świętowanie Dnia Patrona. Uroczystą Eucharystię w intencji Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Pracowników, Uczniów oraz ich Rodziców sprawował ks. kan. Michał Pacholczyk. W homilii przybliżył on zebranym na modlitwie postać bł. Ks. Jana Nepomucena Chrzana, patrona szkoły. Druga część uroczystości odbyła się w szkolnych murach.

W dniach od 8 do 10 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. Był to czas wolny od zajęć dydaktycznych. W szkole jednak codziennie odbywały się zajęcia wychowawczo-profilaktyczne.

Kolejna wizyta w salonie samochodowym, która odbyła się 4 czerwca 2019 roku pozostanie w naszej  pamięci. W tym dniu gościliśmy w salonie samochodowym „Mercedes Benz Garcarek”, rodzinnej firmie braci Jana Garcarka i Andrzeja Garcarka. Zostaliśmy  oprowadzeni po firmie przez ojca i syna - pana Andrzeja  oraz pana Rafała. Towarzyszyła nam również mama jednego ucznia.

Co widzę przed sobą? To samo , co moja koleżanka lub kolega? Nie wszystkie dzieci widziały to samo, a jeszcze trudniej było narysować kredkami „Co widzę przed sobą”. Był to bowiem temat pracy dla uczniów klasy drugiej i trzeciej, którą miały wykonać na zajęciach z edukacji plastycznej. Tym razem zajęcia  odbywały się w plenerze. Co rysowali uczniowie?

Dzień mamy to wyjątkowe i szczególne święto. Drugoklasiści postanowili zaprosić do szkoły swoje mamy 31 maja 2019 roku, a słowa  piosenki „My rodzinę dobrą mamy” stanowiły  inspirację do przygotowania montażu słowno- muzycznego z tej okazji. Była  reklama, kołysanka, humorystyczne scenki i piosenki. Uśmiech gościł na ustach Mam, gdy oglądały występy swoich pociech.

7 czerwca uczniowie klasy drugiej i piątej wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam jak czytam!”. Celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.

Dziesiątego czerwca pięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w uroczystym rozdaniu nagród w I Regionalnym Konkursie Plastycznym pt. „Wielkanocna pocztówka”. Konkurs został zorganizowany przez PBP Książnicę Pedagogiczną im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Jego celem było zaprojektowanie i stworzenie kartki – pocztówki wielkanocnej.

Czy to możliwie, by dziś poczuć się jak w średniowiecznym grodzie? Czy można odbyć podróż w czasie i przestrzeni, by poczuć się jak prawdziwy średniowieczny rycerz? Oczywiście, że tak! I to dosłownie kilka kilometrów od domu! Przekonali się o tym uczniowie klasy czwartej, którzy  7 czerwca wybrali się na wycieczkę do Kalisza na Zawodzie, by zwiedzić Rezerwat Archeologiczny usytuowany w najstarszej części miasta.

31 maja, w przeddzień Dnia Dziecka, w klasie pierwszej zorganizowano nietypowe zajęcia. Ponieważ pogoda była piękna i słoneczna część zajęć odbyła się na świeżym powietrzu. Były to głównie zajęcia rekreacyjno – sportowe np. gra w piłkę, gumę, berka,  wyścigi oraz zabawy na placu zabaw. Niezwykłą atrakcją dnia był również piknik na szkolnym boisku. Nietypowe zajęcia bardzo spodobały się dzieciom, które chciałyby takiego rodzaju zajęć nie tylko od święta.

24 maja 2019 roku pierwszoklasiści zaprosili do szkoły swoich Rodziców. Powodem zaproszenia był zbliżający się Dzień Mamy oraz Dzień Ojca. Na ten szczególny dzień dzieci przygotowały okolicznościowy program artystyczny, podczas którego zaprezentowały umiejętności zdobyte podczas nauki w szkole.

Klasowy konkurs plastyczny, to ostatni etap realizowanego w klasie pierwszej projektu edukacyjnego „W Literkowie i Cyferkowie”. Głównymi celami projektu było:

Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi  odbywa się niezmiennie co roku 26 kwietnia. Celem akcji jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz uświadomienie, jak kruchy jest ekosystem. Uczniom naszej szkoły nie jest obojętny los naszej planety.

Podczas trwania ferii zimowych pięcioro uczniów naszej szkoły udało się do miejscowości Zbiersk, gdzie szkolili się w kierunku mediacji rówieśniczych.

W dniach od 8 do 10 kwietnia 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. Był to czas wolny od zajęć dydaktycznych. W szkole jednak codziennie odbywały się zajęcia wychowawczo-profilaktyczne.

W marcu i kwietniu uczniowie klasy czwartej realizowali polonistyczny projekt pt. „Wielkanocne śniadanie”. Cele projektu były następujące: utrwalenie zasad ortograficznych, krótkich form wypowiedzi, tj.: życzenia, zaproszenie; utrwalenie zasad adresowania kartki pocztowej oraz redagowania form użytkowych (przepisu). Ponadto celem projektu było również przypomnienie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

„Wakacyjna tęsknota” to tytuł czwartej, w tym roku szkolnym, lekcji z filharmonią. Wakacje to czas wypoczynku i podróży po świecie. Któż z nas już za nimi nie tęskni? Podczas ostatniej muzycznej podróży z muzykami filharmonii kaliskiej, wysłuchaliśmy w dniu 4 kwietnia 2019r, różnych utworów muzyki rozrywkowej w aranżacji na Zespół dęty drewniany.

„Niektórzy ludzie potrafią zrozumieć zwierzęta. A kiedy coś rozumiemy to łatwiej jest czynić rzeczy potrzebne i wartościowe. A kluczem do tego jest wiedza”. Mamy nadzieję, że źródłem wiedzy dla dwudziestu sześciu uczniów klas I-III było widowisko interaktywne „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, przygotowane przez aktorów Teatru SHOW z Wrocławia. Widowisko jest oparte na powieści, która jest lekturą w klasach I-III.

Dnia 21 marca w naszej szkole uroczyście powitaliśmy „Wiosnę”. Cała impreza i towarzyszące jej konkursy zostały zorganizowane z inicjatywy naszych uczniów: Aleksa oraz Natalii z klasy piątej. W organizację imprezy włączył się SU oraz opiekun SU- Pani Monika Sikora, pedagog szkolny Pani Aleksandra Garstka oraz dyrektor Jolanta Siwak.

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom „Góra Grosza”.

„Odkurzamy zapomniane instrumenty” to temat kolejnej w tym roku szkolnym lekcji z filharmonią. Organizatorzy zaprosili tym razem na spotkanie zespół muzyków grających na instrumentach, które już nie zawsze możemy spotkać we współczesnych filharmoniach. Są to np. klawesyn, flet traverso czy viola de gamba. Uczniowie nie tylko mogli usłyszeć brzmienie tych instrumentów, ale także obejrzeć je z bliska czy nawet dotknąć.

„Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci

cieszyć się drobnymi rzeczami”

Jeremias Gotthelf

Każda pora roku ma swoje uroki. Jedni lubią wiosnę, inni lubią lato i jesień. Czy dzieci lubią zimę? Czy lubią zajęcia i zabawy na śniegu? Odpowiedzi na pytania można doszukać się w galerii zdjęć, która przedstawia uczniów klasy drugiej i trzeciej na zajęciach z wychowania fizycznego. Rozgrzewka na powietrzu, zabawa w śnieżki, lepienie bałwana, a przy tym współpraca i współdziałanie. Nic dodać, nic ująć.

W dniu 7.02.2019 roku odbyła się lekcja otwarta z języka angielskiego w klasie drugiej. Temat lekcji: „Where’s the box? Gdzie jest pudełko? Pytania o położenie przedmiotów”. Podczas lekcji uczniowie doskonalili umiejętność pytania o położenie przedmiotów oraz udzielania odpowiedzi na nie. Utrwalili nazwy przedmiotów w domu oraz przyimki miejsca.

Uczniowie klasy VII na zajęciach z wychowawcą, w ramach działań związanych z klasowym programem wychowawczo-profilaktycznym wcielili się w wymarzone zawody. Zaprezentował się fotograf, raper, technik informatyk, 2 mechaników, rolnik, kierowca, kosmetyczka i 2 piłkarzy. Na wcześniejszych zajęciach krótko uzasadniali, dlaczego chcieliby pracować w wybranych zawodach a teraz musieli zaprezentować je w odpowiednim przebraniu. Oto krótka fotorelacja.

Ulotka informacyjna dotycząca rekrutacji znajduje się na stronie:

Ministerstwa Edukacji Narodowej

Proszę kliknąć na

Materiały do Pobrania

Oto świat pogrążony w ciemnościach nawiedza Światło. Przedziwnie, bo przychodzi najpierw do pogan, do Mędrców ze Wschodu. A więc do nas, nierozumiejących, szukających szczęścia  po omacku, pogrążonych w ciemnościach grzechu, lęku, nieufności, samotności, bólu. I obyśmy mieli wystarczająco wrażliwe serca, by dać Mu się uwieść, bo do Światła jesteśmy powołani.

Zbliżające się Boże Narodzenie to przez wielu z nas

najbardziej wyczekiwany czas w roku.

Niech, więc czas Betlejemskiej Gwiazdy

27 listopada, we wtorek, klasy czwarta i piąta mogły poszerzać swoje horyzonty poprzez spotkanie - a właściwie spotkania - z kulturą. A jak wiadomo, kultura niejedno ma imię. Stąd też poza obejrzeniem spektaklu muzycznego „Mikołajek – zderzenie dwóch światów” w wykonaniu Teatru Muzycznego „Forte”, uczniowie mieli szansę odwiedzić Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu. Tam wzięli udział w warsztatach kaligraficznych i tematycznych.

Radosne oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa, które rozpoczęło się Adwentem, w klasie pierwszej 14 grudnia stało się namacalnym faktem. W tym bowiem dniu pierwszoklasiści zaprosili swoich rodziców na dwie uroczystości. Pierwsza z nich to zajęcia otwarte: „Matematyka Świętami przeplatana”, podczas których, w końcowej ich fazie, rodzice zostali zaproszeni do współpracy przy wykonaniu choinki z kół.

13 grudnia 2018 r. gostyczyńscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w kolejnej, drugiej w bieżącym roku szkolnym, lekcji z profesjonalnymi muzykami. Tematem przewodnim spotkania była piosenka świąteczna. W odróżnieniu od poprzednich spotkań, tym razem gościem szkoły był kwartet wokalny z Filharmonii Częstochowskiej, a instrumentami muzyków były ich głosy.

„Wychowanie przez czytanie” to ogólnopolski projekt, którego celem jest propagowanie czytelnictwa, a także przybliżanie uczniom świata wartości i wzmacnianie pozytywnych postaw. W tym roku w kolejnej edycji tego projektu udział wzięli uczniowie klasy piątej naszej szkoły. Warto podkreślić, że udział w projekcie mogły wziąć szkoły, które zgłoszone zostały odpowiednio wcześnie, bowiem liczba miejsc była ograniczona.

Dnia 28 listopada 2018 roku odbyła się  szkolna wycieczka edukacyjna do Skalmierzyc i Nowych Skalmierzyc "Śladami powstańców wielkopolskich" oraz do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie mieliśmy okazję gościć w Centrum Kształcenia Praktycznego i w Mediatece.

W listopadzie uczniowie klasy V i VII realizowali projekt edukacyjny z języka niemieckiego „Martinstag in Deutschland – Dzień Świętego Marcina w Niemczech”.  Najpierw poznali legendę o świętym Marcinie i zwyczaje związane z dniem 11 listopada w Niemczech. Następnie wykorzystali zdobytą wiedzę do wykonania latarenki (Martinslaterne) i tworzenia ilustracji do legendy o św. Marcinie.

6 grudnia 2018 roku dwóch uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie wzięło udział w IX Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego dla Klas Siódmych i Ósmych Szkół Podstawowych oraz Klas Gimnazjalnych Południowej Wielkopolski pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu, Starosty Kaliskiego oraz British Council.

„Każde państwo – i duże, i małe, jak zapewne wiecie, ma trzy symbole dobrze znane w świecie.

My, Polacy nasze symbole bardzo dobrze znamy i po kolei je wszystkie wymieniamy.                  

Oj, piszczało w trawie, piszczało 27 listopada 2018 roku, a możliwość obejrzenia tego mieli uczniowie klas I- III naszej szkoły. W tym dniu dzieci uczestniczyły w musicalu profilaktycznym „ Co w trawie piszczy?” wystawionym przez Teatr Muzyczny Forte z Wrocławia.

Trzynasty listopada dla klasy czwartej okazał się bardzo szczęśliwym, ciekawym, pełnym przygód i inspiracji dniem. Właśnie tego dnia bowiem klasa czwarta wybrała się na warsztaty pt. „Mirabelka”. Warsztaty zorganizowane zostały we współpracy z Centrum Kultury oraz Biblioteką Publiczną w Nowych Skalmierzycach. Czwartoklasiści mogli poznać fragmenty lektury Cezarego Harasimowicza pt.

W czwartek 29 listopada odbyły się gminne eliminacje turnieju: „Najlepszy z Najlepszych”. Wzięli w nich udział przedstawiciele klas piątych z 6 szkół. Uczestnicy odpowiadali na pytania z zakresu: bezpieczeństwa, przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy i wiedzy ogólno-policyjnej. Forma turnieju była oparta na zasadach znanych z dwójkowego „Jeden z dziesięciu”. Naszą szkołę reprezentował Szymon. Udało mu się wywalczyć 3 miejsce. Gratulujemy!

W poniedziałek 26 listopada w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych odbył się I Gminny Konkurs Przyrodniczy „Parki Narodowe w Polsce”.  Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym drużyny układały domino tematyczne „Z czego słynie dany park narodowy” (dlaczego jest NAJ).  W drugim rozpoznawały emblematy poszczególnych parków.

Roztrzygnięcie konkursu plastycznego odbędzie się 28 listopada 2018r. (środa) o godzinie 12:45 w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie.

Lista laureatów:                   

15 listopada odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Badmintonie Drużynowym Młodzieży Szkolnej w nowo wybudowanej sali gimnastycznej w Nowych Skalmierzycach. Reprezentacja chłopców naszej szkoły w składzie: Kacper Jarmuszczak i Mikołaj Paluszkiewicz wywalczyła wysokie IV miejsce, a drużyna dziewcząt: Aleksandra Parkitna i Hanna Maciak miejsce V. Gratulujemy :-)

13 listopada reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu w Badmintonie Drużynowym Dzieci. Drużyna dziewcząt w składzie: Amelia Kubicka i Kornelia Bartczak zajęły IV miejsce, a drużyna chłopców w składzie: Wiktor Sówka i Kacper Męcel V miejsce. Gratulujemy :-)

6 listopada odbyły się rozgrywki w ramach projektu Tymbark. Reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce wspólnie z ekipą ze szkoły z Ociąża. 
Nasi chłopcy: Bartek Maciejewski, Franek Maciak, Krystian Sówka, Norbert Otto, Adam Jasiński, Adam Więcław dali z siebie wszystko. Gratuluję!

W miniony piątek, 9 listopada, o godz. 11.11 zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej naszej szkoły, by uczcić 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszyscy uczniowie  (od przedszkolaków aż po uczniów klasy ósmej) wspólnie wraz z nauczycielami i pracownikami - szkoły odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski - "Mazurka Dąbrowskiego".

Rok 2018 stanowi szczególną kartę w historii Polski. W tym roku bowiem mija sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym niecodziennym świętem w naszej szkole odbyła się wieczornica patriotyczna pt. „Pisk Białego Orła” połączona z koncertem pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru.

Godło, flaga i hymn to symbole narodowe, każdy kraj ma swoje własne. Każdy kraj ma także swoją własną muzykę.

Informujemy, że w roku szkolnym 2018/2019 Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego, ustalił następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:

- 8-10 kwietnia 2019 r. – rekolekcje wielkopostne

26 października pierwszoklasistów odwiedził gość. Gościem tym była pielęgniarka szkolna, Pani Beata, która opowiadała uczniom – o… zdrowiu. W szczególności o tym, co wpływa na nasze zdrowie: jak należy odżywiać się aby być zdrowym, jak się ubierać w zależności od warunków atmosferycznych, jak cenny dla zdrowia jest ruch na świeżym powietrzu.

„Przepraszamy za te figle, za te psoty, przepraszamy za problemy i kłopoty.

Przepraszamy za wszystkie przykre dni, pamiętajcie, że co złego, to nie my.

19 października chłopcy z klas 7 - 8 wzięli udział w Mistrzostwach Gminy w Halowej Piłce Nożnej w Nowych Skalmierzycach. Po zaciętej rywalizacji nasza reprezentacja w składzie: Adam Skowroński, Kacper Jarmuszczak, Mikołaj Paluszkiewicz, Bartosz Stelmasiak, Igor Grzęda, Paweł Andrzejewski, Dawid Orzechowski, Bartłomiej Grzeszczyk, Przemysław Chojnacki zdobyła srebrne medale i wysokie II miejsce. Gratulacje :-)

W czwartek, 18 października 2018r., chłopcy z klas 4 - 6 wzięli udział w Mistrzostwach Gminy w Halowej Piłce Nożnej w Nowych Skalmierzycach. Drużyna w składzie: Dawid Orzechowski, Kacper Męcel, Szymon Grzęda, Wiktor Sówka, Adrian Jagodziński, Krystian Sówka, Konrad Bartczak, Franciszek Maciak wywalczyła wysokie III miejsce i otrzymała brązowe medale. Gratulujemy :-)

11 października na terenie naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym Dzieci i Młodzieży. Milena Paluszkiewicz, Aleksandra Parkitna i Nina Gaszczyńska zajęły III miejsce. Kacper Jarmuszczak oraz Mikołaj Paluszkiewicz również miejsce III. Natomiast ich młodsi koledzy Szymon Grzęda i Wiktor Sówka oraz koleżanki, Kornelia Bartczak i Izabela Nowacka, miejsce II. Gratulujemy!

27 września reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Dziewczęta zajęły II miejsce, a chłopcy z klasy 7 i 8  miejsce III.

Korzystając z ostatnich gorących dni września klasa V wspólnie z rodzicami i wychowawczynią spotkała się w gospodarstwie agroturystycznym w Sławinie, aby wspólnie świętować kolejny rozpoczęty rok szkolny. Było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz dyskoteka, a także obcowanie z naturą, gry i zabawy. Bawiliśmy się wyśmienicie!

Ślubowanie w naszej szkole posiada wieloletnią tradycję i jest bardzo ważnym wydarzeniem. Uczniowie pierwszej klasy oczekują na nie od pierwszego dnia w szkole. Z radością w sercu i z uśmiechem na twarzy marzą o odświętnych strojach, niezwykłych „czapkach” na głowę. 16 października to wydarzenie miało miejsce w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie.

W czwartkowe popołudnie, 27 września, klasa czwarta spędziła bardzo miło czas, wspólnie bawiąc się przy ognisku. Było to piękne wspólne spotkanie i okazja do integracji nie tylko dla uczniów, ale także dla rodziców. Nie zabrakło także nauki.

W związku z podsumowaniem konkursu na projekt promujący wartości rodziny, 4 października 2018 r. nasza szkoła została zaproszona przez Wojewodę Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana na Festyn Rodzinny „Wielkopolska stawia na Rodzinę”. Przedstawiciele społeczności szkolnej: uczniowie i rodzice wraz z Dyrektorem Szkoły i nauczycielami, udali się do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu po odbiór nagrody.

19 września 2018 roku zapłonęło ognisko nie w lesie , ale w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod bocianem” w Sławinie. W tym dniu , z inicjatywy rodziców odbyło się spotkanie integracyjne dzieci klasy drugiej. Mimo natłoku zajęć, mamy znalazły czas, aby to słoneczne popołudnie spędzić wspólnie ze swoimi dziećmi, korzystając z pięknej pogody kończącego się lata, Były kiełbaski, coś słodkiego i napoje.

W tym roku już po raz ósmy obchodziliśmy ŚDTM. Zespoły egzaminatorów utworzone przez uczniów sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród kolegów i koleżanek oraz nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Należało wylosować zadania sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia i rozwiązać je w pojedynkę. Kto odpowiedział poprawnie na 5 pytań z losu, otrzymywał odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz coś słodkiego.

Dnia 20 września 2018 roku w naszej szkole odbyły się spotkania z adwokatami Sądu Rejonowego z Kalisza. Porady prawników odbywały się w ramach wspólnej akcji Wielkopolskiej Izby Adwokackiej i Komendy Policji.

Europejski  Dzień Języków to międzynarodowe święto, które zostało ustanowione z inicjatywy Rady Europy i jest obchodzone na całym kontynencie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

15 września to od kilku lat także w wielu polskich szkołach dzień obchodzony jako tajemniczo brzmiące Święto  Kropki. Cóż to za święto i czym dzień ten różni się od innych świąt w kalendarzu? Jest to nade wszystko święto twórczości, kreatywności uczniowskiej, jak  również święto talentów i wiary w siebie.

8 września o godz. 11.00 w pięknej nastrojowej scenerii Małej Filharmonii, w murach Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, odbyła się po raz kolejny akcja Narodowego Czytania, objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej.

W poniedziałkowy poranek, 3 września 2018 roku, cała społeczność szkolna uczestniczyła we mszy św. celebrowanej w kościele parafialnym p. w. Św. Mikołaja w Gostyczynie przez ks. Michała Pacholczyka. Następnie odbyła się oficjalna część uroczystości, w której uczestniczyli rodzice, nauczyciele i uczniowie. Powitania zebranych i oficjalnego otwarcia roku szkolnego 2018/2019 dokonała Pani Dyrektor, Jolanta Siwak.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się  3 września 2018 r.

Albert Einstein pisał, że „Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie dobrym przykładem”. Takim dobrym przykładem dla całej społeczności szkoły jest postać naszego patrona, Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana. Wokół niej buduje się tradycje i wprowadza uczniów w świat wartości. Dlatego też w tym roku „ Dzień Patrona Szkoły” postanowiliśmy zorganizować i uczcić inaczej.

 „Spotkanie z białym lwem” i  nie tylko z lwem, odbyło się 18 czerwca 2018 roku. I wcale  nie trzeba jechać za granicę, do egzotycznych krajów, żeby zobaczyć egzotyczne zwierzęta. Wystarczy pojechać do „ZOO Safari Borysew”, tak jak to zrobili uczniowie klas I-III.

„Jaki dzisiaj dzień wesoły - najprawdziwsze święto!

Widzę mamę tak szczęśliwą – pięknie uśmiechniętą.

Tata taki elegancki, pięknie ogolony,

Jak co roku, w czerwcu, w ostatnim tygodniu nauki, odbył się szkolny konkurs matematyczny dla klas 4-7.

W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie ze starszych klas. Zadaniem uczestników jest rozwiązać poprawnie jak najwięcej zadań rachunkowych w określonym czasie.

5 czerwca 2018 roku był niezwykle ważny dla społeczności szkolnej w Gostyczynie. Tego bowiem  dnia nasza szkoła otrzymała certyfikat i tytuł „Szkoły Uczącej Się”. Miało to miejsce podczas konferencji upowszechniającej Praktykę Obserwacji Wybranych Uczniów (OWU) i było efektem dziewięcioletniej już współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W maju odbył się w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach I Gminny Konkurs Biblijno – Literacki pod patronatem ks. Kanonika Zbigniewa Króczyńskiego „ Cierpienie jako sprawdzian wiary” .

Dnia 11 czerwca 2018r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach odbył się „Gminny konkurs piosenki anglojęzycznej i niemieckojęzycznej”. Uczennica klasy IV, Ola Płomińska, zaśpiewała piosenkę w języku niemieckim „Die Biene Maja” i otrzymała za swój występ wyróżnienie.

W upalne poniedziałkowe przedpołudnie 11 czerwca odbył się w kaliskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli turniej wiedzy ,,Polskie drogi do niepodległości” dla uczniów klas VII i klas gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali i do rywalizacji stanęli Paweł Andrzejewski i Adam Skowroński.

Dnia 11 czerwca 2018r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach odbył się „Gminny konkurs piosenki anglojęzycznej i niemieckojęzycznej”. Uczennica klasy IV, Ola Płomińska, zaśpiewała piosenkę w języku niemieckim „Die Biene Maja” i otrzymała za swój występ wyróżnienie.

8 czerwca 2018 roku po raz kolejny w Szkole Podstawowej im Błogosławionego Ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie  odbył się turniej matematyczny.

Dnia 8 czerwca uczniowie naszej szkoły wyjechali do Wrocławia w celu udziału w warsztatach chemicznych organizowanych w Humanitarium.

22 maja 2018 roku na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy pierwszej. W tym dniu dzieci gościły w Salonie Samochodowym „Mercedes Benz Garcarek”, rodzinnej firmie braci Jana Garcarka i Andrzeja Garcarka. Pierwszaki zostały oprowadzone po firmie przez pana Andrzeja Garcarka. Towarzyszyła nam również mama jednego ucznia. Luksusowe samochody, które miały okazję zobaczyć dzieci, zrobiły na nich niezwykłe wrażenie.

30 maja 2018 roku naszą szkołę odwiedzili uczniowie – mediatorzy rówieśniczy ze Szkoły Podstawowej w Wielowsi wraz ze swoim opiekunem, panią pedagog Katarzyną Telegą.

„Grunt to rodzinka” projekt edukacyjny realizowany przez całą społeczność naszej szkoły. Celem głównym projektu jest wzmocnienie więzi rodzinnych.

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to okazja do pochylenia się nad historią naszego kraju. W naszej szkole czwartego maja z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas IV – VII. Zgromadzeni na uroczystości mogli usłyszeć klasyczne już fragmenty dzieł literackich i muzycznych, związane z tymi ważnymi dla naszego kraju wydarzeniami.

4 maja 2018r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Gminy w Piłce Nożnej i po zaciętej rywalizacji wywalczyła wysokie II miejsce. Drużyna w składzie: Adam Skowroński, Bartosz Stelmasiak, Bartłomiej Grzeszczyk, Paweł Andrzejewski, Kacper Wojciechowski, Igor Grzęda, Kacper Jarmuszczak, Mikołaj Paluszkiewicz, Dawid Orzechowski, Przemysław Chojnacki, Kacper Męcel, Szymon Grzęda, Adrian Jagodziński.

23 kwietnia 2018r. na terenie naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Gminy w Czwórboju Lekkoatletycznym. Po zaciętej rywalizacji wśród dziewcząt reprezentacja Szkoły Podstawowej w Gostyczynie w składzie: Amelia Kubicka, Zuzanna Kamzol, Kornelia Bartczak, Kinga Kamzol, Sara Gaszczyńska, Izabela Nowacka, Natalia Andrzejewska zajęłą II miejsce.

W dniu 13.04.2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach odbył się „Konkurs piosenki i pieśni patriotycznej”. Reprezentantką naszej szkoły w tymże konkursie była uczennica klasy IV – Ola Płomińska. Uczennica wykonała piosenkę pt.: „Polska flaga”. Swoim doskonale przygotowanym występem Ola oczarowała publiczność oraz jury. Występ nagrodzono wyróżnieniem, uczennica otrzymała pamiątkowy puchar i dyplom.

28 marca w naszej szkole odbył się apel poświęcony zbliżającym się Świętom Wielkanocnym. Montaż słowno-muzyczny pt. ,,Wielkanocne obyczaje” przygotowały i przedstawiły klasa druga i trzecia. Uczniowie zaprezentowali wiersze oraz piosenki o tematyce wiosennej i świątecznej. Poprzebierani w kolorowe stroje w zabawny sposób przedstawili stare polskie zwyczaje wielkanocne. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Życzę, aby Święta Wielkiej Nocy

ogarnęły szczególną tradycją i nowymi szczęśliwymi przeżyciami,

ale przede wszystkim by Wielkanoc umocniła Naszą wiarę,

podniosła na duchu i napełniła serca radością.

W imieniu całej społeczności szkolnej

Takie hasło przyświecało w tym roku  naszym szkolnym rekolekcjom wielkopostnym, które były jednym z zadań realizowanego projektu edukacyjnego pod tym samym tytułem.

Uprzejmie informujemy, iż w dniach 29 – 30. 03. 2018 i 3. 04. 2018 r.  szkoła zapewnia opiekę dzieciom prowadząc zajęcia świetlicowe.

Oddziały przedszkolne działają wg obowiązującego  planu zajęć.

Szkoła Podstawowa w Gostyczynie to miejsce, w którym uczniowie zdobywają wszechstronną wiedzę na temat otaczającego ich świata. Dzięki przystąpieniu do akcji „Szkoła Pełna Zrozumienia” i „Przedszkole Pełne Zrozumienia” uczniowie, przedszkolaki i nauczyciele zwiększyli swoją wiedzę na temat mutyzmu wybiórczego.

Nauka języka angielskiego to nie tylko przyswajanie nowego słownictwa oraz zasad gramatycznych. To również możliwość poznawania nowych kultur i ludzi. We współczesnym świecie jest to możliwe między innymi dzięki projektom takim jak eTwinning. Uczniowie klasy siódmej i szóstej Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie uczestniczą w międzynarodowym projekcie eTwinning „Planet belongs to us.

Pod takim hasłem 8 marca 2018 roku po raz kolejny nasza szkoła otworzyła swoje podwoje dla rodziców i przyszłych uczniów. Rodzice oraz wrześniowi pierwszoklasiści mogli przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka, ale też wspaniała zabawa. Powitania rodziców oraz przedszkolaków dokonała Dyrektor Szkoły Jolanta Siwak.

Realizowany na zajęciach technicznych w klasie IV dział: „ Wychowanie komunikacyjne” stanowi ważny element zwiększający bezpieczeństwo uczniów w ruchu drogowym. Jednym z zagadnień omawianych w ramach w/w zajęć są tzw. krzyżówki drogowe, czyli ustalanie pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania. Temat ten można zaprezentować uczniom w różny sposób. Tradycyjnym sposobem jest analizowanie krzyżówek w wersji papierowej.

Nie od dziś wiadomo że: „KAŻDY CZŁOWIEK ZYSKA NA OCHRONIE ŚRODOWISKA”. Tematyka recyklingu i gospodarowania odpadami na zajęciach technicznych w klasie V zmotywowała uczniów do wymyślenia ciekawych haseł związanych z ekologią, które następnie trzeba było odpowiednio przedstawić na plakatach. Pracując w grupach młodzi przyjaciele przyrody wywiązali się ze swojego zadania bardzo dobrze.

Powstałe prace możemy zobaczyć w galerii zamieszczonej poniżej.

9. 03. 2018 r. odbyły się gminne eliminacje turnieju: "Młodzież zapobiega pożarom". Wzięło w nich udział 18 uczniów z klas IV-VI  szkół podstawowych oraz uczniowie klas VII i gimnazjów. Młodzi strażacy w I turze rozwiązywali test składający się z 25 bardzo szczegółowych pytań. Po teście wytypowano finalistów do rundy pytań ustnych. Zwyciężyła uczennica ze Szkoły Podstawowej w Skalmierzycach.

O kim mowa? Oczywiście o babci i dziadku. Od wielu już lat w kalendarz imprez naszej szkoły wpisany jest Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość ta jest przygotowywana przez najmłodszych uczniów. Pierwszaki gościły babcie i dziadków 9 lutego 2018 roku. Z tej okazji  przygotowały część artystyczną na którą składały się wiersze i piosenki nawiązujące do czasów młodości naszych gości.

27 lutego 2018r. odbyły się Mistrzostwa Gminy w Mini Piłce Siatkowej Chłopców. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kacper Jarmuszczak, Mikołaj Paluszkiewicz, Dawid Orzechowski, Kacper Ciupek, Przemysław Chojnacki, Antoni Marchwacki, Szymon Grzęda, Wiktor Sówka, Mateusz Mikuła, po zaciętej walce, zajęła III miejsce.

2 lutego 2018r. odbyły się Mistrzostwa Gminy w Piłce Siatkowej Chłopców rocznika 2004 i starszych. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Adam Skowroński, Paweł Andrzejewski, Kacper Wojciechowski, Bartłomiej Grzeszczyk, Bartosz Stelmasiak, Przemysław Strzyż, Kacper Jarmuszczak, Mikołaj Paluszkiewicz, Dawid Orzechowski, zajęła IV miejsce. Gratulujemy!

Mamy zaszczyt zaprosić

Rodziców siedmiolatków wraz ze swoimi dziećmi na

DNI  OTWARTE,

Pod takim hasłem odbyła się dnia 6 lutego 2018 roku uroczystość z  okazji Dnia Babci i Dziadka, która stała się już tradycją naszej szkoły organizowaną przez uczniów klas młodszych. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Zebranych gości serdecznie powitała pani dyrektor szkoły Jolanta Siwak składając serdeczne życzenia. Dzieci przedstawiły  piękny program artystyczny.

Kolejne, trzecie już spotkanie z muzykami Filharmonii Kaliskiej odbyło się w naszej szkole 1.02.2018 roku.


Ojczyzna jest naszą matką ziemską.

Polska jest matką szczególną.

Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.

Wtorek, 9 stycznia 2018 roku zapisze się w pamięci ucznia klasy pierwszej Nikodema jako radosny i szczęśliwy dzień. W tym dniu w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się gala finałowa konkursu plastycznego „Bezpieczna droga do szkoły”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie pod patronatem Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończony ogromnym sukcesem.Uczniowie naszej szkoły zebrali 2 275, 95 zł.Czynny udział w WOŚP wzięło aż 18 uczniów naszej szkoły z klas: I, IV, V, VI, VII. Warto wspomnieć, iż ich aktywność nie ograniczyła się wyłącznie do kwestowania.

12 grudnia 2018 roku o godzinie 13.oo odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Wzięło w nim udział 3 uczniów naszej szkoły z klasy VII.

Oto wyniki w punktach:

        Kod ucznia

Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych

województwa wielkopolskiego w roku szkolnym 2017/2018


Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych

województwa wielkopolskiego w roku szkolnym 2017/2018


Nie od dziś wiadomo, że szkoła powinna w różnorodny sposób zachęcać rodziców do współpracy. W ramach tego typu działań 10 stycznia odbyły się zajęcia pozalekcyjne RUN (Rodzic – Uczeń - Nauczyciel): „Budujemy i programujemy z Lego Wedo”. W popołudniowych warsztatach wzięli udział uczniowie klasy V i VI wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem.

Gminno-dekanalny Koncert kolęd i pastorałek  po raz pierwszy odbył się w Gostyczyńskim Betlejem. O godzinie piętnastej w uroczystość Trzech Króli miejscowa świątynia rozbrzmiała śpiewem przepięknych kolęd i pastorałek. W konkursie wzięło udział 37 wykonawców.

,,Jest taki dzień’...’  - to słowa, które były wprowadzeniem do zajęć otwartych w dniu 22 grudnia 2017 roku w klasie drugiej i trzeciej.

Na przełomie roku 2017/2018 kolędnicy misyjni pospieszyli z pomocą m.in. dzieciom w Syrii i w Libanie. Zwrócili uwagę na  trudną sytuację swoich rówieśników, którzy cierpią z powodu konfliktów zbrojnych. Po raz kolejny podjęli modlitwę o pokój w świecie, a także zbierali fundusze na rzecz ofiar wojny.

W  piątek 15 XII 2017 roku uczennice naszej szkoły Julia Stępniak oraz Natalia Andrzejewska wzięły udział w V  dekanalno-gminnym konkursie biblijnym w Rososzycy. Uczniowie musieli się wykazać dobrą znajomością Ewangelii św. Jana. Cieszy nas fakt, że wśród osób wyróżnionych znalazła się Natalia Andrzejewska, uczennica klasy IV. Gratulujemy!

W piątek 22 XII 2017 roku w naszej szkole odbyły się jasełka pt: „Stajenka Polska” czyli jasełka wigilijne, było to połączenie polskiej teraźniejszości z biblijną historią zbawienia. Postacie współczesne mieszają się z biblijnymi. Wszystko ma swój kontekst i symbolikę. Wigilia, rodzina, dom - my Polacy - nasza domowa i narodowa stajenka.

W dniach od 17 do 21 grudnia w naszej szkole z inicjatywy Rady Wolontariatu odbył się kiermasz wyrobów świątecznych. Uczniowie własnoręcznie przygotowali kartki świąteczne i liczne ozdoby, które można było zakupić. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz osób potrzebujących.

Są takie święta w naszym kalendarzu, co wywołują falę marzeń.
Ten nastrój wszystkim się udziela, radość ogarnia serca i duszę rozwesela.

Zdrowych, spokojnych

i pełnych rodzinnego ciepła

Z dniem 15 grudnia  2017 r. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman  powołał panią Jolantę Siwak w skład  Rady Rodziny przy Wojewodzie Wielkopolskim.

Dnia 14 grudnia 2017 r. uczniowie klas 4-7 wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do naszej stolicy - Warszawy. Głównym punktem planu był pobyt w Sejmie i zapoznanie z pracą tej instytucji. Uczniowie mogli również spędzić kilka chwil na lotnisku im. F. Chopina obserwując odlatujące i przylatujące samoloty oraz  pracujące tam osoby.

6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.

                      Halina Szal „Szósty grudnia”

Trąbka, puzon, waltornia? Jeśli te nazwy z początku nic nie mówiły uczniom naszej szkoły, to po wysłuchaniu ich brzmienia z pewnością można ich nazwać znawcami instrumentów dętych blaszanych. W muzyczną, zimową podróż zabrali uczniów naszej szkoły znakomici muzycy z Filharmonii Kaliskiej. Uczniowie poznali budowę i ciepłe brzmienie trąbek, puzonów i waltorni.

W nowej podstawie programowej z informatyki duży nacisk położony jest na rozwijanie wśród uczniów umiejętności programowania. Najlepiej rozpocząć ten proces od najmłodszych lat. Wtedy umysł dziecka jest najbardziej chłonny i najszybciej przyjmuje nowe informacje.

PROTOKÓŁ Z WYBORÓW

PRZEWODNICZĄCEGO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. Błogosławionego

W klasie piątej Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie odbyła się lekcja otwarta „Pomaganie rodzicom-opisywanie czynności życia codziennego związanych z obowiązkami domowymi.” Na początku lekcji uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie kluczowe: W jaki sposób opowiedzieć o wykonywanych obowiązkach domowych?

Język angielski jest kluczem do komunikacji we współczesnym świecie. Umiejętność posługiwania się nim jest niezbędna podczas podróży, w edukacji oraz życiu codziennym - liczba słów zapożyczonych z języka angielskiego, używanych w języku polskim rośnie. Umiejętne posługiwanie się językiem angielskim to nie tylko znajomość słownictwa, ale również umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem.

„Dzisiaj wielka jest rocznica- jedenasty listopada.            

Tym co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa”.      

    L. Wiszniewski

11 listopada obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W przededniu tego święta odbył się w naszej szkole uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy VI i VII, o oprawę muzyczną zadbała p. Arleta Lis z dziewczętami z klasy III i IV.  

„Stara szabla.

Szkoła Podstawowa im. Bł. ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie uczestniczy w tym roku szkolnym 2017/2018 w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa”. Projekt został wymyślony po to, aby skutecznie odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach.

W tym roku szkolnym uczniowie klas IV-VII wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON – włącz historię!”. Akcja ta ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im  kartek. Najpierw na lekcjach języka polskiego i historii uczniowie dowiedzieli się, czym było Powstanie Warszawskie i jaką rolę odegrało w kształtowaniu polskiej tożsamości.

W październiku chętni uczniowie z klasy VII wzięli udział w konkursie „Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę”. Jest to konkurs realizowany przez Goethe-Institut we współpracy z wydawnictem LektorKlett, którego celem jest promocja nauki języka niemieckiego w szkole podstawowej w jej nowym, 8-letnim, kształcie.

2 listopada reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w rozgrywkach w ramach projektu Tymbark - "Łączy nas piłka". Drużyna w składzie: Dawid Orzechowski, Adrian Jagodziński, Szymon Grzęda, Kacper Męcel, Wiktor Sówka, Krystian Sówka, Franciszek Maciak, Konrad Bartczak, Kacper Połczyński, Bartek Maciejewski, Adam Jasiński, Jakub Ciupek zajęła II miejsce. Brawo!

26 października odbyły się Mistrzostwa Gminy w Halowej Piłce Nożnej Chłopców rocznika 2004 -2002. Reprezentacja naszej szkoły po zaciętej "walce" zdobyła III miejsce. Drużyna w składzie: Adam Skowroński, Dawid Orzechowski, Kacper Jarmuszczak, Paweł Andrzejewski, Jakub Połczyński, Bartosz Stelmasiak, Bartłomiej Grzeszczyk, Mikołaj Paluszkiewicz.

Taki tytuł miało pierwsze „Spotkanie z Filharmonią”, które odbyło się w naszej szkole 13 października 2017 roku.

Ślubowanie klasy pierwszej to niezwykłe wydarzenie, które wpisało się na stałe w kalendarz uroczystości naszej szkoły. Niezwykła ceremonia ślubowania i pasowania odbyła się w piątek 20 października 2017 roku. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście – burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożena Budzik, kierownik Referatu Oświaty i Wychowania Daniel Mituła, dyrektor szkoły Jolanta Siwak, ks.

 20 października 2017 roku w auli Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu ponad dwustu nauczycieli otrzymało  odznaczenia państwowe i medale. Gratulacje i słowa podziękowania za zaangażowanie i wyjątkowe osiągnięcia w codziennej pracy z uczniami skierowała wicewojewoda Marlena Maląg wspólnie z wielkopolskim kuratorem oświaty Elżbietą Leszczyńską.

17 października na terenie naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców roczników 2002 - 2004. Reprezentacja dziewcząt: Milena Paluszkiewicz i Aleksandra Parkitna wywalczyła brązowe medale, a reprezentacja chłopców: Adam Skowroński i Paweł Andrzejewski zajęła  IV miejsce. Brawo!

16 października odbyły się w Droszewie Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców klas IV - VI. Reprezentacja chłopców: Kacper Jarmuszczak i Mikołaj Paluszkiewicz zajęła II miejsce i zdobyła srebrne medale. Reprezentacja dziewcząt: Kornelia Bartczak i Izabela Nowacka zajęła III miejsce. Gratulacje!

W ubiegłym roku szkolnym nasi uczniowie w ramach innowacji: „Steruję programuję – problemy rozwiązuję" rozpoczęli swoją przygodę z zestawami klocków LEGO WeDo 2.0. Obecnie kontynuują pracę nad tworzeniem pasjonujących projektów możliwych do wykonania dzięki połączeniu przemyślanych elementów konstrukcyjnych, mechanicznych i przystępnego oprogramowania.

28 września w Nowych Skalmierzycach odbyły się Gminne Mistrzostwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Sztafeta dziewcząt z naszej szkoły w składzie: Nina Gaszczyńska, Amelia Kubicka, Faustyna Garcarek, Natalia Andrzejewska, Kinga Kamzol, Izabela Nowacka, Sara Gaszczynska i Zuzanna Kamzol zajęła II miejsce i zdobyła srebrne medale.

W środę 4 października 2017 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w musicalu pt. ,,Nowe Szaty Króla.” W przedstawieniu było wiele momentów zachęcających do wspólnej zabawy, oferujących przy tym doskonałą rozrywkę oraz niebanalny,  odpowiedni dla dzisiejszych czasów morał i przesłanie edukacyjne.

W środę 4 października 2017 roku uczniowie klas IV-VI za sprawą Teatru Muzycznego FORTE z Wrocławia przenieśli się do świata Narnii. Musical pt. „Opowieść o Lwie, czarownicy i starej szafie”  skłonił ich niewątpliwie do refleksji na temat wartości prawdziwej przyjaźni, która może pomóc przezwyciężyć zło.

W piątek, 29 września 2017 roku, w naszej szkole został zorganizowany dzień poświęcony tabliczce mnożenia. Tegoroczne hasło brzmiało: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”.

Uczniowie klasy VI poznają i ćwiczą na lekcjach języka polskiego różne formy wypowiedzi. Ostatnio zgłębialiśmy tajniki wywiadu. Najpierw czytaliśmy je w gazetach, oglądaliśmy w telewizji i na tej podstawie ustaliliśmy cechy tej dziennikarskiej formy wypowiedzi. A że uczniowie klasy VI lubią metodę dramy, to bardzo chętnie postanowili wcielić się w role reporterów i ich gości.

26 września we wszystkich krajach europejskich obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Został on ustanowiony przez Radę Europy w 2001r. Jego celem jest promowanie bogactwa kulturowego Europy oraz zachęcenie ludzi do nauki języków obcych.

„Kluczem do edukacji jest przeżycie piękna”…

4 września 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018. W apelu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie, Grono Pedagogiczne, rodzice uczniów zgromadzonych na uroczystości oraz pracownicy obsługi.

INFORMACJA

 

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej

im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie

rozpocznie się 4. 09. 2017 r. mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja w Gostyczynie o godz. 8.00.

(..) Kart w kalendarzu było niemało,

codziennie jedną zdejmował czas.

I cóż powiecie, ot przeleciało,

rok szkolny minął jak z bicza trzasł.

Jak co roku, w czerwcu, odbył się szkolny konkurs matematyczny dla klas 4-6.

W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie ze starszych klas. Zadaniem uczestników jest rozwiązać jak najwięcej zadań rachunkowych w czasie 10 minut.

Uczniowie walczą o tytuł „Mistrza rachunków” swojej klasy.

Tegoroczni mistrzowie to:

- Mistrz Rachunków klasy 4- Maria Urbaniak

Klasa V w roku szkolnym 2016/2017 realizowała projekt edukacyjny z języka polskiego pt. „Wśród greckich bogów”.  Projekt miał na celu pogłębienie wiedzy na temat mitologii greckiej. Uczniowie po lekturze mitów tworzyli  słowniczek postaci mitologicznych, a podsumowaniem i ukoronowaniem projektu była inscenizacja sądu nad Syzyfem. Ten poznany wcześniej mityczny bohater wywołał sporo emocji wśród uczniów i uczennic klasy 5, dlatego postanowiliśmy dać im upust podczas zainscenizowanej rozprawy.

W klasie VI na lekcjach języka polskiego zrealizowano projekt „Polscy poeci i pisarze wyróżnieni Nagrodą Nobla”. Szóstoklasiści korzystając z różnych źródeł wiedzy (Internet, słowniki, encyklopedie) poszerzyli swoją wiedzę na temat polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Następnie pracując w grupach wykonali  lapbooki i zaprezentowali swoją pracę na forum klasy.

Międzyszkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej i Niemieckojęzycznej

dla uczniów klas IV-VI Szkół Podstawowych z terenu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce

 

Dnia 12 czerwca 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Uroczystości w szkole poprzedziła msza św. odprawiona w miejscowym kościele przez proboszcza parafii, księdza kanonika Michała Pacholczyka. Po mszy św. w uroczystym orszaku na czele z naszym szkolnym sztandarem udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie odbywała się część oficjalna obchodów Dnia Patrona. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: sekretarz Urzędu  Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Zdzisław Mielczarek, ks.

    W dniu 05.06.2017r. w Szkole Podstawowej im Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie odbył się turniej matematyczny  „Matematyka to świetna zabawa”.

9 czerwca 2017 roku wszyscy uczniowie klas IV-VI z naszej szkoły wyjechali do Gołuchowa na  XIII Festyn Edukacyjny: „ Spotkanie z lasem” .

24 maja, w Nowych Skalmierzycach odbyły się Mistrzostwa Gminy w tzw "Piłkarskich Piątkach".

Reprezentacja naszej szkoły, w składzie: Adam Skowroński, Kacper Jarmuszczak, Dawid Orzechowski, Bartosz Stelmasiak, Igor Grzęda, Kacper Wojciechowski, Bartłomiej Grzeszczyk, Jakub Połczyński, zajęła wysokie II miejsce. Zawodnicy otrzymali srebrne medale oraz puchar.

Paweł Andrzejewski, uczeń klasy VI, zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt.: „Czas z rodziną !”.

Konkurs został skierowany do szkół biorących udział w programie „Szkoła Przyjazna Rodzinie” dla poszczególnych kategorii wiekowych : klasy I –III oraz IV – VI.

Uczniowie klasy III oraz klas IV-VI naszej szkoły odpowiedzieli na zaproszenie studentów filologii polskiej UAM w Kaliszu i wzięli udział w konkursie czytelniczo-plastycznym „Mój lapbook”. Przedmiotem konkursu było samodzielne wykonanie kolorowego i barwnie zdobionego, a także bogatego w treści – lapbooka. Temat mógł być dowolny, musiał być jedynie zgodny z zainteresowaniami i upodobaniami osoby tworzącej lapbooka.

Oto lista laureatów z naszej szkoły:

24 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej w Ociążu odbył się, skierowany do uczniów klas trzecich, XIII Gminny Konkurs Matematyczny „Łamigłówki matematyczne”.

Przygotowania do tego wyjątkowego dnia w klasie I i II  rozpoczęły się od wykonania zaproszeń. Następnie starannie wykonaliśmy ozdobne laurki-serduszka i okolicznościowe upominki. Kolejnym etapem było przygotowanie inscenizacji i dekoracji. 29 maja 2017 roku spotkaliśmy się z mamami, aby przedstawić montaż słowno-muzyczny. Recytowaliśmy wiersze: „Łąka dla mamy”, „Nasze mamy”, „Mojej mamie”. Wykonaliśmy piosenki: ,,Karuzela” , „ Niech nam żyją nasze mamy”, ,,Moja mama”, ,, Królowa mama”.

Dnia 21 maja 2017 r. w Ostrowie Wielkopolskim odbył się: 

XVIII Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży o Puchar Starosty Ostrowskiego.

Naszą szkołę reprezentowali z klasy 3: Ola Płomińska z koleżankami i z klasy 5: Szymon Grzęda. Nie zdobyliśmy wprawdzie pucharu, jednak występy naszych przedstawicieli zachwyciły publiczność, która nagrodziła ich gromkimi brawami.

Kolejne doświadczenia muzyczne uskrzydlają naszych młodych artystów i pozwalają im  dalej rozwijać ich muzyczne talenty.

„Ty mamo życia mnie nauczyłaś, wszystko co miałaś mi poświęciłaś, nikt nie ofiaruje mi nigdy więcej. Dziś Ci więc serce me daje w podzięce”.

„Z okazji Ojców święta, życzymy by buzia każdego Tatusia była uśmiechnięta. Wszystkie Wasze marzenia, które są lub będą w przyszłości, niechaj się spełnią w całości”.

„Bawię się i uczę”  to temat zajęć z edukacji matematycznej, które odbyły się w klasie pierwszej 23 maja 2017 roku. Celem zajęć było doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 100 oraz dodawania i odejmowania dziesiątek. Zajęcia odbywały się w obecności rodziców, którzy mogli obserwować swoje pociechy i przekonać się jakim zakresem liczenia posługują się dzieci. Rodzice nie tylko obserwowali zaangażowanie swoich pociech w zabawach matematycznych, ale chętnie pracowali razem z dziećmi.

W poniedziałek 29 maja odbył się  w naszej szkole niecodzienny mecz.  Jego bohaterami  były roboty Dash_1  i Dash_2 sterowane przez uczniów uczestniczących w kółku informatycznym. Rywalizacja była zacięta. W  rozgrywkach wzięły udział 3 zespoły:

18 maja 2017 roku odbyły się w klasie trzeciej zajęcia z  udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadziła pani Katarzyna Bartczak, mama ucznia klasy 3 Konrada, a z zawodu – pielęgniarka. Dzieci dowiedziały się o najważniejszych elementach udzielania pierwszej pomocy tj: zapewnienia swojego bezpieczeństwa, sprawdzenie przytomności, udrożnienie górnych dróg oddechowych,  wzywanie pomocy, ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, uciskanie klatki piersiowej. Były także ćwiczenia praktyczne.

W klasach IV-VI zrealizowany został projekt „Opowiedz mi proszę…-bajki, baśnie, wiersze w języku angielskim.”

Projekt miał na celu doskonalić umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem.

 Ponadto, czytanie bajek  w języku angielskim ma na celu promowanie idei głośnego czytania.

            28 kwietnia 2017 roku uczniowie III klasy zaprosili społeczność szkolną i przedszkolną wraz z nauczycielami na uroczysty apel z okazji 226 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  W swojej inscenizacji trzecioklasiści przedstawili krótką historię powstania Trzeciomajowej Konstytucji oraz ich twórców.  Swoje występy uświetnili śpiewem patriotycznych piosenek oraz Hymnem Polski zaśpiewanym w całości.

            21 kwietnia 2017 roku odbył się III Gminny Konkurs Znajomości Lektur. Organizatorem konkursu była S.P. im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Uczniów naszej szkoły reprezentowali: Julka Bukowska z kl. I, Patrycja Tułaza z kl. II oraz Konrad Bartczak z kl. III. Choć konkursowe zmagania nie przyniosły naszym uczniom podium, to na pewno stało się dla nich wspaniałą przygodą ze światem lektur.  Zachęcamy więc do dalszego czytania książek i przygotowywania się do kolejnej edycji konkursu w następnym roku szkolnym.

27 kwietnia 2017 roku odbył się 16  Gminny Festiwal Piosenki  Dziecięcej „Radosne nutki”, organizowany przez Międzyszkolny Ośrodek Animatorów Kultury oraz nauczycieli z S.P. im Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach. Festiwal odbył się w odnowionej sali widowiskowej „Stare Kino”. Naszą szkołę na konkursie  reprezentowali: Ola Płomińska z klasy III oraz Szymon Grzęda z klasy IV. Obydwoje uczestnicy zostali laureatami.

Dnia 02. 05. 2017 r. tj. wtorek świetlica szkolna będzie czynna w godzinach od 8.30 - 14.00.

W dniu 27 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych w Raszkowie.
Nasz reprezentant Adam Skowroński wywalczył wysokie 8 miejsce.
Gratulujemy.

W dniu 12 kwietnia odbyły sie Mistrzostwa Gminy w Drużynowych Biegach Przełajowych.
Reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły, z klasy IV, w składzie: Katzarzyna Bednarek, Sara Gaszczyńska, Maria Urbaniak, Amelia Kubicka, Kornelia Bartczak - zajęły II miejsce.
Chłopcy z klasy IV: Wiktor Sówka, Tobiasz Grabarek, Kamil Grabarek, Mateusz Mikuła, Szymon Grzęda, Kacper Męcel - zajęli również II miejsce.

Uczniowie klasy czwartej wzięli udział w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” organizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Zajęcia z ramach programu odbywały się podczas godzin z wychowawcą klasy.

Program ten jest źródłem rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia tytoniu, ukazuje korzyści wynikające z niepalenia papierosów, czyni to zjawisko mniej pożądanym i mniej akceptowalnym.

Niech Zmartwychwstanie Pańskie,
które niesie odrodzenie duchowe,
napełni wszystkich spokojem i wiarą,
da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

w imieniu całej społeczności

Realizując cykl spotkań „Z ciekawymi ludźmi”, uczniowie III klasy spotkali się z bibliotekarką, panią Barbarą Biernat. Spotkanie odbyło się 14 kwietnia 2017 roku. Pani Basia opowiedziała o swojej długoletniej pracy w bibliotece w Sieroszewicach oraz o zasadach działalności biblioteki. Odpowiadała także na pytania zadawane przez trzecioklasistów.

Uczniowie klasy 6 pod czujnym okiem pani katechetki i swojej wychowawczyni wykonywali tradycyjne plamy wielkanocne wykorzystując do tego przede wszystkim gałązki wierzby (tzw. bazie kotki) oraz bukszpan. Bukiety z palm będą sprzedawane przy kościele, a dochód zostanie przekazany na konto Caritas. Uczniowie wykonali ok. 80 wiązanek.

Dnia 31 marca w naszej Szkole odbył się Dzień Matematyki, który kończył Miesiąc Matematyki jakim jest marzec. Tego dnia drużyny uczniów z klas3-6 wzięły udział w turnieju matematycznym. Tematem przewodnim tegorocznych zadań były pieniądze. Celem turnieju jest pokazanie, że matematyka może być łatwa, ciekawa i zabawna.

31 marca 2017 roku odbyła się w naszej szkole, czwarta w tym roku szkolnym, lekcja z filharmonią pt. „Suka biłgorajska i inne instrumenty ludowe”. Tym razem muzycy kaliskiej filharmonii zabrali uczniów w nietypową muzyczną podróż w czasie – być może dźwięki które usłyszeliśmy pojawiały się na weselach polskich królów?

Rekolekcje wielkopostne

 

Poniedziałek - 3.04.2017 r.

  • Godz.7.40 - 9.10: zajęcia wychowawcze w klasach,
  • Godz.9.15 - 9.30: przerwa śniadaniowa,
  • Godz.9.30 - 9.45 : przejście uczniów wraz z nauczycielami do kościoła,
  • Godz. 9.45- Msza św.
  • Godz.10.45 -11.00: przejście dzieci na przystanek autobusowy, odjazd do domu.

 

16 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Zaproszenia na ten dzień zostały skierowane do dzieci siedmioletnich i ich rodziców z naszego obwodu szkolnego. Licznie zgromadzonych rodziców i dzieci powitała Dyrektor szkoły, pani Jolanta Siwak. Następnie rodzice obejrzeli prezentację „Dojrzałość szkolna”, z której dowiedzieli się kiedy dziecko jest gotowe do podjęcia nauki w szkole, przygotowaną i zaprezentowaną przez mgr Teresę Kowalską. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie naszej szkoły.

17 marca w naszej szkole podczas lekcji języka angielskiego uczniowie zdobyli wiedzę na temat życia Świętego Patryka oraz tradycji obchodów jego święta, Dnia Świętego Patryka.

Uczniowie klas II-V dołączyli do grona osób, które świętowały ten dzień, nosząc ubrania w kolorze zielonym.

W czwartek 9 marca uczniowie klas IV-VI udali się do Kalisza do miejsc, które zazwyczaj nie są celem ich wyprawy. Zamiast kina, galerii handlowych czy kawiarni odwiedziliśmy Książnicę Pedagogiczną im. Alfonsa Parczewskiego, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, gdzie w auli obejrzeliśmy przedstawienie Teatru Współczesnego w Krakowie pt. „Dynastia Miziołków”.

            3 marca 2017 r. reprezentacja uczniów klas IV – VI w składzie: Maria Urbaniak, Adam Skowroński, Kacper Wojciechowski oraz klasy III w składzie: Natalia Andrzejewska, Lena Gawarecka, Julia Stępniak, wzięli udział w XV edycji gminnego konkursu ortograficznego w Kotowiecku. Tegoroczne ortograficzne zmagania przebiegały pod hasłem „Ortografia w podróży”. Zaszczytne 3 miejsce wywalczyli uczniowie starszej grupy wiekowej. Grupa uczniów młodszych, choć bez medalu, ale na miejscu 4, tuż za podium.

Kolejna, trzecia w tym roku szkolnym, lekcja z filharmonią odbyła się w naszej szkole 3 marca. Motywem przewodnim lekcji były instrumenty dęte drewniane. Dowiedzieliśmy się tym razem co to czara, klapka, stroik. Ponad to prowadzący pomogli w odpowiedzi na pytania: Z czego wykonany jest instrument – hebanu, jaworu czy metalu? Dlaczego flet jest instrumentem dętym drewnianym skoro najczęściej wykonany jest z metalu? Skąd bierze się dźwięk w tych instrumentach?

27 lutego 2017 roku odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim II etap XIX Konkursu Ortograficznego MISTRZ ORTOGRAFII dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Konkursowi patronuje Rada Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

22 lutego 2017 roku odbyło się w Droszewie podsumowanie Gminnego Konkursu  Literacko – Artystycznego „Właśnie przeczytałam/ przeczytałem tę wspaniałą książkę” – list z elementami recenzji książki Marii Konopnickiej. Zadanie polegało nie tylko na napisaniu listu, ale również na wykonaniu koperty, która miała być poprawnie zaadresowana i ozdobiona dowolną techniką plastyczną.

27 lutego odbyły się Mistrzostwa Gminy w Mini Piłce Siatkowej Chłopców. Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła II miejsce i srebrne medale.
Drużyna w składzie: Paweł Andrzejewski, Bartłomiej Grzeszczyk, Jakub Połczyński, Przemysław Strzyż, Bartosz Stelmasiak, Igor Grzęda, Kacper Jarmuszczak, Mikołaj Paluszkiewicz, Dawid Orzechowski, Przemysław Chojnacki.
I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa z Biskupic, a III miejsce Szkoła Podstawowa z Ociąża i Nowych Skalmierzyc.

7 lutego 2017 r. po raz czternasty obchodziliśmy  Dzień Bezpiecznego Internetu.  Wszyscy wiemy, że w tym dniu były ferie. Poczekaliśmy więc na ich zakończenie i postanowiliśmy sprawdzić w naszej szkole na ile rzeczywiście jesteśmy bezpieczni w sieci.  Większość uczniów z klas IV –VI wzięła udział w szkolnym konkursie, który za pomocą 21 pytań pomógł nam odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie. Oczywiste jest, że jesteśmy tym bezpieczniejsi im więcej wiemy na temat grożących nam niebezpieczeństw.

W piątek 27 stycznia 2017 roku odbył się w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie X Gminny Konkurs Poezji Pisanej i Recytowanej o Pióro Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

1 lutego  2017  w naszej szkole odbyły się feryjne zajęcia z zestawami klocków LEGO WeDo 2.0,  które idealnie nadają się do przeprowadzania lekcji informatyki, techniki czy przyrody. Należy zaznaczyć, że WeDo to nie są zwykłe klocki, ale rozbudowane narzędzie, które dzięki oprogramowaniu, dostępnemu na komputery osobiste i tablety, intuicyjnemu (łatwemu w użyciu) środowisku programistycznemu, elementom programowalnym i mechanicznym pozwala tchnąć życie w tworzone przez uczniów modele.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to bardzo ważne daty w kalendarzu, jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku. W naszej szkole 23 stycznia gościliśmy wielu miłych gości. Dzieci z klasy pierwszej i drugiej przygotowały wspaniały występ artystyczny przepełniony wierszami, śpiewem i muzyką. Wnukowie  wyrazili swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich dzieci otrzymują wiele ciepła i dobra.

20 stycznia 2017r., w  przeddzień Dnia Babci i Dziadka, trzecioklasiści zaprosili swoich dziadków do szkoły na uroczystość z okazji Ich Święta. Licznie zgromadzeni Dziadkowie ze wzruszeniem obejrzeli część artystyczną, przyjęli życzenia i własnoręcznie wykonane upominki od swoich wnucząt. Następnie rodzice zaprosili wszystkich do wspólnego poczęstunku.

            17 stycznia 2017r. zakończył się klasowy konkurs plastyczny „Mój strój karnawałowy”. Konkurs zorganizowały dwie uczennice: Kinga Kamzol oraz Julka Cieśla. Dziewczynki opracowały regulamin, kryteria oceny oraz przygotowały nagrody i wykonały dyplomy. W konkursie wzięło udział 12 uczniów III klasy. Przyznano: 2 pierwsze miejsca, 3 drugie i 3 trzecie miejsca. Gratulacje należą się zarówno zwycięzcom jak i organizatorkom. Dziękujemy.

            Trzecioklasistki reprezentowały S.P. w Gostyczynie na 25 Finale WOŚP w Nowych Skalmierzycach 15 stycznia 2017r. Uczennice klasy III wykonały piosenkę pt. „Spojrzały aniołki” oraz „Taniec aniołków”.

Troje wolontariuszy z VI klasy ( Ola Parkitna, Milena Paluszkiewicz oraz Kacper Wojciechowski) w dobrowolne kweście zebrali łącznie 515zł 40gr. Bardzo dziękujmy wszystkim zaangażowanym uczniom.

M. Ł.

Zimowa aura, dużo śniegu i kilkustopniowy mróz, pozwoliły na prowadzenie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Trzecioklasiści z ogromnym entuzjazmem włączyli się do tych zajęć. Było więc: chodzenie po śladach, rzuty do celu i do kolegi. Te osoby, które miały odpowiedni strój, mogły wykonać śniegowego aniołka/orła.  Na koniec - konkurs między chłopcami i dziewczynkami na ulepienie bałwana. Trochę zmarznięci, ale bardzo, bardzo zadowoleni powrócili trzecioklasiści do klasy.

20 stycznia odbyła się lekcja otwarta języka polskiego w klasie VI. Temat zajęć brzmiał „Dbajmy o nasz język”. Szóstoklasiści zastanawiali się na podstawie wysłuchanego tekstu i wylosowanych wyrazów, jakie są obecnie tendencje językowe. Następnie szukali sposobów dbania o język ojczysty. Ich propozycjom mogli przysłuchiwać się przybyli rodzice i nauczyciele, którym bardzo dziękujemy za udział w lekcji.

18 stycznia uczniowie klasy V z naszej szkoły wyjechali do Poznania na warsztaty edukacyjne w centrum „Futurelab”. W wyżej wymienionej placówce znajduje się najnowocześniejszy sprzęt pozwalający realizować prace badawcze i projekty edukacyjne o tematyce IT.

Dnia 19 grudnia w klasie I i II odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem rodziców. Świąteczna  atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym dzięki zaprezentowanym przez uczniów przedstawieniom. Dzieci z radością prezentowały i odgrywały swoje role. Przypomniały o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Występ był wprowadzeniem do wspólnego kolędowania i składania sobie życzeń.

            Tradycją klasową naszej szkoły są świąteczne spotkania z rodzicami w klasach I – III. Tak było również przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia. W III klasie takie spotkanie miało miejsce 20 grudnia 2016 r. Na spotkanie trzecioklasiści przygotowali część artystyczną, której motywem przewodnim były: ANIOŁY. Rodzice usłyszeli kilka ciekawych informacji o aniołach, wierszyki o aniołach, piosenki o aniołach.

"Ach co za noc, niezwykła noc" tymi słowami pastorałki uczniowie naszej szkoły zachęcili wszystkich zaproszonych gości oraz kolegów i koleżanki do przeżywania tej wyjątkowej, jedynej nocy w roku.

Przedstawienie składało się z czterech aktów:

Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie.

W listopadzie odbył się szkolny etap XVII Konkursu dla Uczniów Szkół Podstawowych „Złota Żabka”.  Dziedzinę języka polskiego i literatury reprezentowali szóstoklasiści – Hania Maciak, Paweł Andrzejewski i Adam Skowroński. 21 grudnia dotarła do nas informacja, że Adam został zakwalifikowany do etapu międzyszkolnego, który odbędzie się   4 marca 2017 roku aż w Swarzędzu.


W przerwie świątecznej od 23 – 30 grudnia 2016 r.

Na zajęciach technicznych uczniowie klasy V i VI  postanowili zaakcentować zbliżające się święta. Wykonali wg własnego pomysłu prace z drewna i materiałów drewnopochodnych o tematyce związanej motywami Bożego Narodzenia. Pomysły i  końcowe efekty dwugodzinnej pracy okazały się naprawdę ciekawe. W klasach pojawiły się choinki, szopki, ozdobne ramki  itp.

Dnia 13 grudnia gościliśmy na lekcji matematyki nauczycieli z naszej szkoły, którzy obserwowali różne sposoby udzielania informacji zwrotnej. Na lekcji zastosowano wybrane techniki: dwie gwiazdy jedno życzenie, tabela,  informację ustną, szybkie wyniki testu dla klasy, oś samooceny oraz światła.

Uczniowie trzeciej klasy okres adwentowy rozpoczęli przygotowaniami do  świątecznego kiermaszu.  Przez dwa tygodnie na zajęciach dodatkowych  własnoręcznie wykonywali kartki   i ozdoby świąteczne. Następnie wykonane prace  sprzedawali  na zorganizowanym przez siebie kiermaszu. Zebrane pieniążki  w kwocie 245 zł. przekazano Stowarzyszeniu „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”.  

M. Ł.

W ramach spotkań uczniów z absolwentami 9 grudnia odwiedził nas Pan Jarosław W. ze swoim kolegą Cezarym. Obaj są zawodnikami AKŻ SPEEDWAY Ostrów Wielkopolski, a ich pasja to motocykle i żużel. Panowie chętnie przyjęli zaproszenie wychowawców i zaprezentowali społeczności szkolnej  ulubioną dyscyplinę sportu. Przygotowali się do tego bardzo dobrze dzieląc się na role.

W listopadzie w naszej szkole gościła autorka książek dla dzieci Pani Agnieszka Frączek. Poetka jest znana gostyczyńskim uczniom, ponieważ kilka jej wierszy czytaliśmy na lekcjach języka polskiego. Dlatego spotkanie „na żywo” ze znaną dotychczas tylko z kart podręcznika literatką było dla dzieci niezwykłym przeżyciem.

Ta data jest dobrze znana każdemu grzecznemu dziecku i kojarzy się z postacią starszego pana z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle legend i baśni rozwozi dzieciom prezenty.

2 grudnia 2016 roku o godzinie 13.00 odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. Wzięło w nim udział 3 uczniów naszej szkoły (klasa VI - 1 uczeń, klasa V - 1 uczeń, klasa IV -  1 uczeń). Oto wyniki w punktach:

A09     18pkt.

B02     9pkt.

22 listopada 2016 roku rodzice uczniów II klasy uczestniczyli w lekcji otwartej, na której mieli możliwość obserwowania swoich dzieci podczas  zajęć  z edukacji matematycznej. Tematem zajęć były ,,Gry i zabawy matematyczne” Dzieci w formie gier i zabaw tworzyły działania oraz obliczały wyniki. Ćwiczyły na kostkach do gry, liczydełku, klockach oraz na osi liczbowej. Dzieciom bardzo podobała się zabawa ,,Odszukaj pary”.

            29 listopada 2016 roku rodzice uczniów III klasy uczestniczyli w lekcji otwartej, na której mieli możliwość obserwowania swoich dzieci podczas  zajęć. Tym razem były to zajęcia z edukacji zdrowotnej. Uczniowie zostali zapoznani z nowa metodą ćwiczeń: metodą stacyjną. Metoda ta polega na tym, że na pewnej przestrzeni wyznacza się kilka punktów (stacji), na których znajdują się odpowiednie przybory lub przyrządy. Każde stanowisko nazwane jest stacją. Wszystkie razem tworzą obwód ćwiczebny.

25 listopada 2016 roku o godzinie 13.oo odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Wzięło w nim udział 9 uczniów naszej szkoły (klasa IV – 4 uczniów, klasa V – 2 uczniów  i klasa VI – 3 uczniów). Oto wyniki w punktach:

A01            22 pkt.

A05            24 pkt.

A09            22 pkt.

B05            16 pkt.

24 listopada 2016 r. o godz. 13.00 odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Wzięło w nim udział 7 uczniów naszej szkoły  (klasa V – 4 uczniów, klasa VI – 3 uczniów). Oto wyniki w punktach:

W ramach spotkań „Z ciekawymi ludźmi” oraz realizowanego projektu edukacyjnego promującego zdrowy styl życia, 23 listopada 2016r. klasa trzecia gościła farmaceutkę – panią Bogumiłę Adamczak. Pani Bogumiła opowiedziała o swojej pracy wzbogacając w ten sposób uczniów wiedzą, na temat tego zawodu. Uczniowie dowiedzieli się np.

Patryk Wawrzyniak, absolwent Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie i tegoroczny szóstoklasista Adam Skowroński  to uczniowie, którzy z rąk Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce odebrali  stypendia za rok szkolny 2015/2016. Cieszymy się, że nasi podopieczni znaleźli się w gronie najzdolniejszych uczniów z terenu gminy.

15 listopada 2016r. uczniowie klasy I,II i III uczestniczyli w imprezie edukacyjnej pod tytułem  ,,Baśnie Braci Grimm” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Spektakl odbył się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.  Profesjonalna gra aktorów, piękne stroje, scenografia i muzyka, a przede wszystkim treść sprawiły, że spektakl pozostanie na długo w pamięci dzieci.

Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa”.

            Pierwszego listopada w Dzień Wszystkich Świętych i drugiego listopada w dniu Zaduszek odwiedzamy cmentarze. Zapalamy znicze na grobach naszych bliskich. Trzecioklasiści pamiętali również o opuszczonych mogiłach na gostyczyńskim cmentarzu, na których zapalili znicze i w odmówili krótką modlitwę. Wspomnieniem objęli także sławne postacie związane z Gostyczyną: babcię patrona szkoły - Franciszkę Chrzan oraz powstańca wielkopolskiego – pana Stanisława Banasiaka.

„ŚWIĘCI ZAWSZE SĄ DLA NAS SZKOŁĄ PIĘKNYCH POSTAW MIŁOŚCI"

                                                                         ks. Abp Andrzej Dzięga, List Niedzielny

Bal Wszystkich Świętych

28 października 2016 roku w klasie piątej odbyła się niecodzienna lekcja języka angielskiego. W lekcji uczestniczył były uczeń Szkoły Podstawowej w Gostyczynie, Igor Szperzyński. Igor mieszka na stałe i uczęszcza do szkoły w Anglii. Wieloletnia nauka języka angielskiego sprawiła, że Igor biegle się nim posługuje. Uczniowie klasy piątej skorzystali z okazji aby zadać  koledze pytania na temat życia i nauki w Anglii.

Ślubowanie w naszej szkole posiada wieloletnią tradycję i jest bardzo ważnym wydarzeniem. Uczniowie pierwszej klasy oczekują na nie od pierwszego dnia w szkole. Dzień ten jest okazją do spotkania rodziców i pierwszoklasistów z dyrektorem szkoły, nauczycielami, zaproszonymi gośćmi oraz koleżankami i kolegami ze starszych klas. Ślubowanie połączone z uroczystym pasowaniem na ucznia odbyło się w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks.

Od 1 września w naszej szkole ruszył pilotaż programowania. Zainteresowani  uczniowie klasy IV, V i VI raz w tygodniu spotykają się na swojej godzinie kodowania. Przygodę rozpoczęli od zapoznania się z pojęciem i rodzajami algorytmów.  Na kolejnych zajęciach poznali opcje i tryby pracy Baltiego. Pod hasłem: Problem, pomysł rozwiązanie” – zaczęli programować ciekawe sceny wg własnego pomysłu.

Jednym z ważniejszych zadań nauczyciela przyrody w  szkole podstawowej jest zachęcenie ucznia do pracy z mapą. Sposobów na skuteczne osiągnięcie tego celu jest wiele. Należy jednak pamiętać o jednej z podstawowych zasad nauczania – zasadzie przystępności, czyli  przechodzeniu od tego co bliskie do tego co dalekie. Podczas wieloletniej pracy z uczniami zauważyłem, że bardzo chętnie korzystają z mapy, kiedy widzą na niej obiekty utożsamiane ze swoją rzeczywistością.

Dziękujemy!

            7 października 2016 roku w gostyczyńskiej szkole rozpoczęła się kolejna odsłona cyklu muzycznych  spotkań z Kaliską Filharmonią  pt. „Podróż do krainy baśni – harfa i przyjaciele”. W niezwykłą podróż do krainy baśni wprowadzili nas muzycy za pomocą nietypowego instrumentu jakim jest harfa. Jej „niebiańskie” dźwięki opowiedziały nam  historie irlandzkich elfów i psotnych cherubinów. Usłyszeliśmy nie tylko utwory na harfę solo, lecz także w duecie z wiolonczelą.

Nie od dzisiaj wiadomo, że sposób wykorzystywania Internetu zależy głównie od użytkownika. Problem w tym, że młodzież nie zawsze korzysta z niego w sposób właściwy. Często Internet kojarzy się z grami, portalami społecznościowymi, filmami, muzyką, telewizją na żywo i tak dalej. Rolą szkoły jest ukazanie globalnej sieci z najlepszej strony. Badania pokazują, że młodzi ludzie spędzają przed komputerem i smartfonem naprawdę dużo czasu.

Dnia 30 września 2016 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła uzyskała licencję upoważniającą nas do zorganizowania tego dnia.

Specjalni „asystenci- egzaminatorzy” na przerwach przepytywali uczniów

26 września 2016 roku w Szkole Podstawowej w Gostyczynie obchodzony był Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten został ogłoszony przez Radę Europy dorocznym Dniem Języków a jego inicjatorzy podkreślają znaczenie nauczania języków obcych w ciągu całego życia.

Podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie klas IV-VI zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, śpiewając piosenki w języku angielskim i hiszpańskim.

Po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rjeady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego dyrektor Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie ustala w roku szkolnym 2018/2019 następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych:

8 kwietnia 2019 - rekolekcje wielkopostne

         W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi oraz realizowanego bloku tematycznego „Moja mała i duża Ojczyzna”, 8 września 2016 roku, gostyczyńskich trzecioklasistów odwiedził Poseł na Sejm RP, pan Tomasz Ławniczak. Pan Poseł wytłumaczył uczniom między innymi, co to jest Sejm i Senat, a także po co jest stanowione prawo. Opowiedział również o funkcjonowaniu Posła w Warszawie. Gość odpowiadał także na pytania uczniów, a ciekawiło ich  np.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

„Zadzwonił nasz dzwonek wesoło.
Witaj, witaj, nasza  szkoło!

Minęły już wakacje.
 Rok szkolny zaczął się.
     Za dzień, za dwa, za tydzień stopnie posypią się.”

Dnia 01. 09. 2016 roku (czwartek) odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017.

Plan uroczystości:

  1. Msza Święta - 8.00,
  2. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w szkolnej sali gimnastycznej około godziny 9.15.
  3. Po uroczystości spotkanie z wychowawcami w klasach.
  4. Odjazd autobusu szkolnego około godz. 11.00.

W piątek 24 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Dla uczniów klasy VI  było to pożegnanie ze Szkołą Podstawową im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie. Po mszy świętej w miejscowym kościele uczniowie wraz z rodzicami udali się do sali gimnastycznej naszej szkoły, w której obok Pani Dyrektor Jolanty Siwak zasiedli także ksiądz kanonik Michał Pacholczyk oraz Kierownik Referatu Oświaty i Wychowania Pan Daniel Mituła.

 „Po stokroć lekkomyślnym byłby naród, nie chcący znać odwiecznego ojców swoich dziedzictwa”(…) Kazimierz Kulwieć

 „Źle mówić lub pisać –to znaczy krzywdzić swoją mową  tych wszystkich, którzy ją budowali. Język smuci się, choruje, gdy ludzie źle nim mówią i piszą”.

                                                                                                            Janusz Korczak

13 czerwca 2016 roku, w sposób uroczysty i podniosły, zakończył się realizowany projekt szkolny z okazji jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski, połączony z obchodami Dnia Patrona Szkoły. Uroczystości rozpoczęła msza święta w parafialnym kościele p.w. św.

5 czerwca 2016 roku  odbył się w Lezionie „ Festyn Rodzinny”. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę prezentując swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne i krasomówcze. W tym roku minęło 5 lat jak Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego ks.

   W Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce uczniowie trzeciej klasy byli 10 maja 2016 roku. Natomiast 9 czerwca 2016 roku naszą klasę odwiedziła Pani Agnieszka Kaczmarek, bibliotekarka Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, absolwentka naszej szkoły, prywatnie ciocia Ali. Celem spotkania było zapoznanie z zawodem bibliotekarza oraz rozbudzenie zainteresowania książkami. Co prawda, trzecioklasiści czytają książki, ale zawsze mogą czytać jeszcze więcej.

„A czy wiecie moi mili, po co nasze mamy dziś  tu przybyły? Dziś nie będzie przedstawienia i długiego siedzenia”… Tymi słowami Szymon rozpoczął spotkanie z okazji Dnia Mamy, które odbyło się 2 czerwca 2016 roku w klasie trzeciej. Nie była to jednak  zwyczajna uroczystość. Zgodnie z treścią zaproszenia, które otrzymały od swoich  dzieci, mamy ubrały się tak wygodnie, że zabawa z córkami i synami nie sprawiała im kłopotu. Zgodnie z obietnicą, nie było przedstawienia i długiego siedzenia.

Dnia 1 czerwca 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie odbył się panel dyskusyjny „ Sołtys jako prekursor zmian w lokalnej społeczności”. Zostali na to spotkanie zaproszeni sołtysi z okolicznych wsi. Z zaproszenia skorzystali: sołtys wsi Strzegowa – pani Renata Nogaj oraz sołtys wsi Leziona - pan Wiesław Wawrzyniak.

Dnia 25 maja 2016 roku uczniowie z klas 4-6 wzięli udział w II Gminnym Konkursie Matematycznym- „Sprytnie i logicznie, więc matematycznie”.

W skład naszej drużyny wchodzili:

klasa 4- Katarzyna Łuczak i Mikołaj Paluszkiewicz

1 czerwca drugoklasiści zaprosili do klasy swoich Rodziców. Okazją do zaproszenia był miniony Dzień Mamy oraz przyszły Dzień Ojca. Z tej okazji dzieci przygotowały: wystrój klasy,  okolicznościowe występy – wiersze i piosenki, własnoręcznie wykonały drobne upominki. Na spotkanie licznie przybyli zarówno mamusie jak i tatusiowie, którzy ze wzruszeniem obserwowali występy swoich pociech. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie życzeń, odśpiewanie „Sto lat” oraz wspólny poczęstunek.

W ramach projektu czytelniczego  , w poniedziałek 26.05.2016 r.  do naszej szkoły przybyli zaproszeni goście: Ks. Kanonik Michał Pacholczyk , poseł na sejm RP- Tomasz Ławniczak oraz emerytowani nauczyciele: Panie  Grażyna  Fabiszczak ,Elżbieta Kłobuszyńska i Julia Garcarek, aby naszych uczniów przenieść w ciekawy świat książki . Do grona czytających dołączyła, także Pani Dyrektor- Jolanta Siwak. Każda z zaproszonych  osób czytała w wybranej klasie ciekawą  lekturę , aby  rozbudzić w naszych najmłodszych zainteresowania czytelnicze.

23 maja uczniowie klasy IV przygotowali swoim Mamom miłą niespodziankę. Z pomocą  wychowawcy zorganizowali krótkie popołudniowe spotkanie integracyjne. Rozpoczęło się ono recytacją wierszy z okazji Dnia Matki. Właśnie, w taki sposób każdy z uczniów mógł podziękować swojej Mamie za jej codzienne trudy.

10 maja 2016 roku  uczniowie klasy III udali się na wycieczkę edukacyjną do Nowych Skalmierzyc. Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Urzędzie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce z siedzibą w Skalmierzycach. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w tego typu instytucji. Rolę przewodnika po urzędzie pełnił Kierownik Referatu Oświaty i Wychowania Daniel Mituła. Dzieci zostały życzliwie  powitane przez pana Daniela.

5 maja 2016r. odbyły się zajęcia otwarte z edukacji matematycznej w  klasie I. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania, układanie działań matematycznych i wyznaczanie wyników. Dzieci w formie zabaw, gier i zagadek utrwalały zdobyte wiadomości i umiejętności. Podsumowaniem zajęć była gra ,,Jestem mistrzem matematyki”. Uczniowie byli bardzo aktywni i chętnie uczestniczyli  w zajęciu.

5 maja 2016 roku nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę w 13 Gminnym Konkursie Papieskim, podczas którego musieli się wykazać olbrzymią wiedzą, obejmującą życie, pontyfikat ,proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Świętego Jana Pawła II. W kategorii klas I-III  Maria Urbaniak i Szymon Grzęda zajęli III miejsce natomiast w kategorii klas IV-VI  Paweł Andrzejewski i  Adam Skowroński Gratulujemy!      

            5 maja 2016 r. w odbyły się w II klasie zajęcia otwarte. W zajęciach uczestniczyli rodzice drugoklasistów  oraz nauczyciele pierwszego etapu edukacyjnego. Tematem zajęć były: „Majowe Święta”, a ich celem: rozpoznawanie i nazywanie symboli narodowych i świąt majowych, uzupełnianie kartek z kalendarza oraz pisanie różnymi sposobami notatek  dotyczących majowych świąt.

Uczniowie II klasy wraz z wychowawczynią  dziękują za przybycie na zajęcia rodzicom oraz nauczycielom.

             W dniu 3 maja 2016 roku odbyła się kościele p.w. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach uroczysta msza święta z okazji 225 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tej gminnej uroczystości naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Karolina Czubak, Milena Paluszkiewicz oraz Przemysław Strzyż.

M. Ł.

4 maja uczniowie klasy VI zaprosili całą społeczność szkolną na apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W krótkiej scence w bardzo obrazowy sposób  przypomnieli wszystkim jak doszło do uchwalenia Ustawy Rządowej zwanej potocznie Konstytucją 3 Maja. Przypomniano, że znosiła ona liberum veto i wolną elekcję, a wprowadziła dziedziczność tronu. Umocniła władzę centralną a ograniczyła wpływy magnaterii. Miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego.

W piątek 29 kwietnia 2016 roku uczniowie klas IV-VI z wychowawcami udali się do Kalisza. Celem naszej wyprawy były trzy miejsca – Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego, Uniwersytet im.

28 kwietnia  z  okazji Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się konkurs przyrodniczo-ekologiczny:  „Jeden z dziewięciu”.  Zasady były podobne do znanego wszystkim z TVP 2 teleturnieju: „Jeden z dziesięciu”.  Do konkursu swoje drużyny wystawiły klasy IV-VI. Każda z klas wytypowała po trzech przedstawicieli, co wyjaśnia zmianę w tytule konkursu.

Ważnym elementem lekcji przyrody są badania i doświadczenia. Bardzo zbliżają one ucznia do środowiska. Podejmując problemy badawcze, jak co roku wybraliśmy się z klasą V nad strumyk „Lipówka”, żeby podczas zajęć terenowych wyznaczyć klasę czystości płynącej w nim wody. Zrobiliśmy to na podstawie występujących tam organizmów żywych.

Oto krótka relacja z naszych zajęć:

W związku z podpisanym porozumieniem o współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową im. Bł. ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie a Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział w Kaliszu w środę 20 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy szóstej brali udział w Festiwalu Nauki i Sztuki.

15 kwietnia 2016 roku zakończyła się rekrutacja dzieci sześcioletnich i siedmioletnich do klasy pierwszej na rok szkolny 2016/2017. Zapisy zostały poprzedzone „ Dniem otwartym”, który odbył się w naszej szkole 10 marca 2016 roku.

            26 kwietnia bieżącego roku w gostyczyńskiej  szkole odbyła kolejna, czwarta w tym roku szkolnym, lekcja z filharmonią. Tym razem muzycy Filharmonii Kaliskiej zabrali uczniów w muzyczną podróż z instrumentami dętymi blaszanymi ukazując jednocześnie potęgę ich brzmienia.  Muzyczną wędrówkę rozpoczęli artyści od Hiszpanii poprzez Francję, Włochy, Czechy, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię, Meksyk, a zakończyli w Stanach Zjednoczonych.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale to również  Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Święto to obchodzone corocznie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione zostało w 2005 roku.

            Uczennica II klasy, Natalia Andrzejewska, zdobyła II miejsce w Gminnym Konkursie  „Palma Wielkanocna”. Organizatorem konkursu była S.P. z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach , a jego celem: zainteresowanie uczniów tematyką Niedzieli Palmowej, podtrzymywanie tradycji i zwyczajów świąt Wielkanocnych, rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych oraz promowanie uczniów uzdolnionych plastycznie.

Jak co roku, miesiąc marzec jest miesiącem, w którym większą uwagę poświęcamy królowej nauk, czyli matematyce. Dzień 12 marca to Ogólnopolski Dzień Matematyki. Stworzony on został po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki, a udział    w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki.

Z okazji przeżywania

największej tajemnicy naszej wiary:

Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa

9 marca 2016 roku dwóch uczniów klasy czwartej – Przemek Chojnacki i Kacper Ciupek reprezentowało naszą szkołę podczas Gminnego Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Marii Konopnickiej oraz na pracę plastyczną – inspirację dziełem poetki w Droszewie.

Jak co roku na zajęciach technicznych w klasie V przy okazji tematyki tworzyw sztucznych i problemów utylizacji odpadów uczniowie wykazali się inicjatywą  i sami zaproponowali ciekawe pomysły na wykorzystanie odpadów.

Kolejny raz okazało się, że wyobraźnia dziecka nie zna granic.  Z najzwyklejszych śmieci powstały:  żaglowce, motorówki, lornetki, roboty, osy itp.

Zobaczmy co można było zrobić z tego, co chcieliśmy wyrzucić.

W piątek 19 lutego 2016 roku odbył się w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie IX Gminny Konkurs Poezji Pisanej i Recytowanej o Pióro Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół podstawowych z terenu gminy przybyli do naszej szkoły, aby poznać zwycięzcę konkursu poezji „Czytanie – lubię to!”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

„Mistrzowie rytmu”  – to tytuł kolejnej, trzeciej już w tym roku szkolnym, lekcji muzyki, przeprowadzonej przez artystów Filharmonii Kaliskiej. Tym razem muzycy zabrali nas w perkusyjną podróż po świecie, wykorzystując przy tym instrumenty perkusyjne, z których większość nazw i ich brzmienie poznaliśmy po raz pierwszy. Usłyszeliśmy więc we wspaniałym wykonaniu na ksylofonie utwór W. A. Mozarta „Rondo Alla Turca”.

15 lutego drugą klasę odwiedził absolwent naszej szkoły – Dominik Bartczak, brat naszego kolegi, Konrada. Dominik jest uczniem sportowej szkoły w Zabrzu. W tym roku będzie zdawał maturę. Najpierw Dominik opowiedział nam o swoim zamiłowaniu do sportu oraz  swojej drodze edukacyjnej. Następnie nasz gość przeprowadził niecodzienną lekcję wychowania fizycznego. Była profesjonalna rozgrzewka, nowe dla nas ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające. Następnie kilka słów instruktażu i…… mecz piłki nożnej.

  Dnia 12 lutego 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kotowiecku odbyła się XIV edycja  Międzyszkolnego  Konkursu Ortograficznego  „ Każdy potrafi być mistrzem ortografii” dla szkół podstawowych Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „ Zaczytana ortografia”.

9 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu 2016. Z tej okazji w naszej szkole w klasach III – VI odbyły się debaty pod hasłem: „Internet za i przeciw." Uczestnicy debat byli dzieleni na 3 grupy: przeciwników Internetu,  zwolenników Internetu i obserwatorów. Nad porządkiem obrad w klasach młodszych czuwał nauczyciel, w starszych wytypowany spośród uczniów lider. Debaty były przeprowadzone na podstawie symulowanych wypowiedzi przypadkowych przechodniów np.

8 lutego jak co roku odbyły się w naszej szkole eliminacje do turnieju strażackiego „Młodzież zapobiega pożarom”. Ma on wieloletnią tradycję, popularyzuje wśród uczniów kształcenie świadomości w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa.

Dnia 13 stycznia 2016 roku w czytelni Biblioteki Publicznej im. S. Rowińskiego w  Ostrowie Wielkopolskim odbyło się rozstrzygniecie 10. edycji Powiatowego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości  K. K. Baczyńskiego.

We wtorek tj.22.12.2015 roku z bożenarodzeniowym przesłaniem dla dzieci z młodszych klas, a także rodziców i dziadków wystąpili uczniowie klas II, III, IV, V i VI, prezentując na scenie jasełka oraz przepiękne kolędy i pastorałki. Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem,  przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św.

Niech te święta sprawią,
że będziecie potrafili cieszyć się tym co macie.

21 grudnia czwartą klasę odwiedziło dwoje absolwentów naszej szkoły, którym bardzo dobre wyniki pomogły osiągnąć wymarzone szkoły średnie.

Jak było? Trudno określić to jednym słowem. Na myśl przychodzi mi słowo magicznie, inaczej niż zwykle… Klasa zamieniła się w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. W miłej, świątecznej atmosferze odbywały się warsztaty plastyczno- techniczne. Rodzice, a właściwie Mamy odkrywały swoje talenty i wspólnie ze swoimi pociechami, przy dźwiękach kolęd, wykonywały przepiękne ozdoby świąteczne. Powstały niepowtarzalne w swoim rodzaju choinki, bombki, stroiki i kartki świąteczne.

Święta Bożego Narodzenia to czas,  żeby wspólnie zasiąść przy świątecznym stole. 17 grudnia miało miejsce świąteczne spotkanie z rodzicami w klasie pierwszej na którym uczniowie przedstawili Dziecięce Jasełka. Mali artyści zostali nagrodzeni brawami. Dzieci złożyły świąteczne życzenia oraz wręczyły upominki.  Rodzice przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek. Niespodzianką dla najmłodszych były upominki pod choinką, które sprawiły wielką radość.

18 grudnia 2015 r. odwiedziła nas P. Małgorzata Łusiak - rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.  Pani Małgorzata jest absolwentką naszej szkoły i bardzo chętnie przyjęła zaproszenie na spotkanie z uczniami. Opowiedziała, jakie szczeble edukacji musiała pokonać, żeby zostać policjantką. Stwierdziła, że bardzo mile wspomina chwile spędzone w podstawówce.

Spotkanie z Panią Anną Andrzejewską, mamą ucznia z klasy piątej, było okazją do wspólnego pieczenia pierników.

            „Smyczków świąteczna podróż” – to tytuł kolejnej w naszej szkole muzycznej lekcji i spotkania z muzykami Kaliskiej Filharmonii. Tym razem usłyszeliśmy odpowiedzi na następujące pytania: W ilu językach można zaśpiewać „Cichą noc”? Jak na makiełki mówią na Śląsku? Czy Japończyk je karpia? Czy „Jingle Bells” to kolęda”? Kto przynosi prezenty w różnych częściach Polski? Kto ciągnie sanie świętego Mikołaja w Nowej Zelandii?

Radosne oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia w drugiej klasie zaczęło się  już na początku grudnia. Rozpoczęła je między innymi realizowana tematyka zajęć: W rodzinie siła, Przy stole, Piszemy listy, Nasze rodzinne albumy, Pachnące święta. 6 grudnia odwiedził klasę święty Mikołaj. 14 grudnia odbyło się wielkie klasowe pieczenie pierników, w którym pomagały mamy oraz babcia.

30 listopada 2015 r. odbyły się zajęcia otwarte z edukacji polonistyczno – przyrodniczej w klasie I. Celem zajęć było rozpoznawanie i nazywanie zwierząt hodowlanych oraz dzielenie wyrazów na głoski i sylaby. Uczniowie na podstawie wysłuchanej piosenki pt: ,,Na podwórku koło bramy” wymienili zwierzęta a następnie dobierali ich nazwy.

Jakie mamy narządy zmysłów? Do czego służą uszy? Dlaczego uszy mają dziwny kształt? Dlaczego kręci nam się w głowie, kiedy się obracamy? Takich pytań może być bardzo dużo. Na niektóre z nich odpowiedzi szukali uczniowie klasy trzeciej na zajęciach otwartych z edukacji przyrodniczej, które odbyły się 30 listopada 2015 roku. Były to zajęcia z bloku tematycznego „W świecie dźwięków”. Uczniowie dowiedzieli się, że uszy są zmysłem słuchu i odpowiadają za takie aktywności jak słyszenie oraz utrzymanie równowagi.

W październiku odbył się w kaliskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli konkurs recytatorski pt. „Św. Jan Paweł II – szukałem Was”. Konkurs był organizowany dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych w ramach projektu edukacyjnego „Śladami słów św. Jana Pawła II oraz ks. Jana Twardowskiego”.

Każdy z nas chciałby mieszkać w wymarzonym domu na funkcjonalnym osiedlu. Uczniowie klasy VI na zajęciach technicznych mieli możliwość wcielenia się w projektantów przestrzennych. Pracę rozpoczęli od planowania. Zebrali potrzebne materiały, naszkicowali plan a następnie wykonali przestrzenną makietę osiedla. Projektując nie zapomnieli o funkcjonalności.

27 listopada 2015 r. o godz. 13.00 odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Wzięło w nim udział 7 uczniów naszej szkoły  (klasa V – 1 uczeń, klasa VI – 6 uczniów). Oto wyniki w punktach:

 

A03                                       13

A12                                       16

20 listopada odbyła się lekcja otwarta zajęć komputerowych w klasie IV. Uczestniczyło w niej większość rodziców klasy IV i zainteresowani nauczyciele. Tematem była praca w kilku oknach programowych jednocześnie oraz operacje na fragmentach rysunków: zaznaczanie, kopiowanie, wycinanie i wklejanie. Uczniowie musieli opracować ciekawy krajobrazu morski przygotowując odpowiednie tło i korzystając z narysowanych na wcześniejszych zajęciach statków.

20 listopada 2015r. o godz. 13.oo odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Wzięło w nim udział 5 uczniów naszej szkoły  (klasa V – 3 uczniów, klasa VI – 2 uczniów). Oto wyniki w punktach:

 

A13                                       19

19 listopada 2015r. o godz. 13.oo odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Wzięło w nim udział 3 uczniów naszej szkoły  (klasa V – 1 uczeń, klasa VI – 2 uczniów). Oto wyniki w punktach:

 

A13                                       17

Dnia 6 listopada 2015 roku odwiedził naszą szkołę i poprowadził ciekawe zajęcia w klasie piątej i szóstej nasz absolwent, pan Kacper Nowacki. Jest on studentem piątego roku biotechnologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Dnia 12 listopada odbyła się lekcja otwarta z matematyki w klasie 5. Celem zajęć było utrwalenie własności graniastosłupów i umiejętności obliczania pola i objętości prostopadłościanu. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego doboru kryteriów opisu dowolnego graniastosłupa oraz określenia stopnia opanowania omawianych zagadnień.

Poniedziałek, 25 października 2015 roku, godzina 9.00. W szkole rozlega się głośny, ciągły sygnał dzwonka. To alarm wzywający do natychmiastowego opuszczenia budynku szkoły. Trwa ewakuacja uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły na miejsce zbiórki- na boisko szkolne. Nauczyciele składają raport dyrektorowi szkoły Jolancie Siwak.

W klasie drugiej rozpoczęło się jesienne eksperymentowanie. Uczniowie, pod kierunkiem wychowawcy, przeprowadzili kilka doświadczeń takich jak np: wytrącanie się soli w wodzie, zachowanie się szyszki sosny pod wpływem wody i ciepła. Zadaniem dzieci była obserwacja, prowadzenie notatki z obserwacji oraz wyciąganie wniosków. Ten sposób pracy okazał się dla uczniów bardzo atrakcyjny, co można sądzić po zaangażowaniu w nim wszystkich drugoklasistów.

         13 października w naszej szkole rozpoczął się kolejny cykl koncertów edukacyjnych w wykonaniu muzyków Filharmonii Kaliskiej pt. „Klezmerzy w podróży”. Tanecznym krokiem wyruszyliśmy z muzykami w świat!  Kaliscy klezmerzy w składzie: skrzypce, klarnet, akordeon i kontrabas, zabrali nas w podróż po najciekawszych muzycznych zakątkach naszego globu. Zabrzmiały: argentyńskie tango, klezmerska polka, wirujący francuski walc i wiele innych.

W poniedziałek 12.10.2015r odbył się apel z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych, który był zwieńczeniem trwających już od dwóch tygodni wydarzeń związanych z tym „świętem”. A to dlatego, że zostały na nim wręczone nagrody oraz dyplomy za Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, przeprowadzony w klasach 4-6 25.09.2015r., oraz za Szkolny Konkurs na Najpiękniejszą Flagę Krajów Anglojęzycznych, przeprowadzony w klasach 1-3 we wrześniu. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie: 

Z wizytą w gospodarstwie Państwa Grzeszczyków!

 Dnia 1 września 2015 r. odbyło się w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.  Uroczystości w szkole poprzedziła msza św. w miejscowym kościele. Po mszy św.

Dnia 1.09.2015r. przywóz dzieci autobusem szkolnym wg wcześniejszego harmonogramu. Natomiast odjazd dzieci o godz. 11.00.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chczana w Gostyczynie odbędzie się dnia 1 września 2015 r. tj. we wtorek.

Msza święta w Kościele p.w. św. Mikołaja w Gostyczynie o godz. 800.

Po mszy świętej inauguracja nowego roku szkolnego w sali gimnastycznej a następnie krótkie spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach.

26 czerwca 2015 roku w Naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015, które było równocześnie pożegnaniem uczniów klasy 6. Uroczystość poprzedzona była mszą świętą prowadzoną przez ks. kanonika Michała Pacholczyka, po której uczniowie wraz z rodzicami udali się do szkoły. Uroczystość zakończenia odbyła się na sali gimnastycznej, obok Pani Dyrektor Jolanty Siwak zasiedli również ks. kanonik Michał Pacholczyk i zastępca burmistrza Michał Ciupka.

Jak co roku, w czerwcu, odbył się szkolny konkurs matematyczny dla klas 4-6.

W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie ze starszych klas. Zadaniem uczestników jest rozwiązać jak najwięcej zadań rachunkowych w czasie 10 minut.

Uczniowie walczą o tytuł „Mistrza rachunków” swojej klasy.

            10 czerwca 2015r uczniowie klasy pierwszej zaprosili do szkoły swoich rodziców. Okazją do tego spotkania był miniony Dzień Mamy i zbliżający się Dzień Taty. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną przygotowaną przez dzieci wraz z wychowawczynią. Była ona efektem realizowanego projektu edukacyjnego „Literkowy kram”, w trakcie którego uczniowie utrwalali i doskonalili swoją wiedzę oraz umiejętności dotyczącą poznanych liter.

      „Literki wszystkie już bardzo dobrze znamy, do drugiej klasy na pewno zdamy” – tak pierwszoklasiści wołali po realizacji projektu edukacyjnego „Literkowy kram”. Projekt realizowany był w 1 klasie po wprowadzeniu wszystkich liter ( maj, czerwiec), a celem jego było:

  • utrwalenie poznanych liter drukowanych i pisanych;

W ramach współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Gostyczynie uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami odwiedzili jednostkę OSP. Po przybyciu na miejsce prezes Jacek Łusiak w bardzo ciekawy sposób opowiedział czym posługuje się Straż Pożarna w różnego rodzaju akcjach ratowniczych.  Dokładnie opisał wozy strażackie, którymi dysponuje jednostka. Dzieci miały okazję poznać wąż „szybkiego reagowania”, specjalistyczny ubiór ognioodporny oraz hełmy strażackie.

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia.  Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też w dniu 16 czerwca 2015r. zorganizowaliśmy Dzień Matki i Ojca w klasie III. Z tej to okazji dzieci zaprezentowały program artystyczny.

Ten tajemniczo brzmiący tytuł to wycieczka na którą udali się 18 czerwca 2015 roku uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej z wychowawcami i rodzicami. O godzinie 6.30 zebraliśmy się przed szkołą. Po pożegnaniach z rodzicami dzieci zajęły miejsca w autokarze, w którym czekał pan kierowca i pilot- pan Damian.

Pod takim hasłem, 3 czerwca 2015 roku odbyło się w drugiej klasie spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty. Drugoklasiści  przygotowali inscenizację do której zaangażowali swoje Mamy. Zaprezentowali swoje zdolności wokalne w przygotowanym dla Rodziców „Koncercie życzeń”. Swoim Rodzicom  zadedykowali również wiązankę tańców ludowych. Wyrazem wdzięczności dla wspaniałych gości były własnoręcznie przygotowane upominki i z serca płynące życzenia. Miłą uroczystość zakończył „słodki poczęstunek”.

Jest taki Ksiądz Błogosławiony, Jan Nepomucen Chrzan, w Gostyczynie urodzony.

Przez całe swoje życie Przez Boga natchniony.

Do kościoła w Gostyczynie przez rodziców przyniesiony i przez księdza ochrzczony.

Młodym dziecięciem był, gdy po gostyczyńskich ścieżkach biegał,

W klasie drugiej cyklicznie odbywają się zajęcia z cyklu  „Rondelkolandia”. Kolejny raz uczniowie klasy drugiej przekonali się, że owoce i warzywa, jako  źródło cennych witamin, nie tylko są do jedzenia. Można  z nich też „coś zrobić”.

Klasa VI poznaje i ćwiczy na lekcjach języka polskiego różne formy wypowiedzi. Ostatnio zgłębialiśmy tajniki pozornie łatwej formy wypowiedzi jaką jest wywiad. Najpierw uczniowie zapoznali się z jej cechami, a następnie wcielili się w rolę reporterów i ich gości. I tak pewnego dnia pojawiły się w naszej klasie niezwykle znane i popularne w świecie nastolatków osobistości.

Uczniowie klasy szóstej na lekcjach języka niemieckiego pracowali nad przygotowaniem plakatów na temat „Co warto zobaczyć w Polsce?” Grupy włożyły dużo pracy, aby efekt końcowy zachęcał do odwiedzenia Warszawy, Wrocławia czy wyprawy na polski Bałtyk. Uczniowie zaprojektowali kolorowe plakaty, na których znalazły się nie tylko rysunki i  fotografie, ale również napisy w języku niemieckim.

„Programy komputerowe poznajemy i w praktyce je stosujemy” to tytuł projektu zrealizowanego w naszej szkole na wniosek P. dyrektor Jolanty Siwak.

„Najsympatyczniejszy uczeń i uczennica w szkole”

Dnia 9 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbyły się powszechne i demokratyczne wybory.

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie w roku szkolnym 2016/2017 będzie czynny w godzinach 7.00 – 14.00.

16 maja 20015r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach, odbyły się 12 Gminne  Zawody Ratownictwa Medycznego o puchar Burmistrza Gminy i Miasta.  Zawody zakończyły się sukcesem naszych uczniów.  Drużyna w składzie: Klaudia Cieślak, Dagmara Grzyb, Klaudia i Gabrysia Kubisiak oraz Amelia Skowrońska – zajęła III miejsce. Gratulujemy drużynie zawodniczek i zachęcamy je do dzielenia się tą bardzo ważną wiedzą i umiejętnościami z innymi koleżankami i kolegami.

            Program, który realizowany jest w I klasie to „Doświadczanie świata”. Doświadczenia zebrane w okresie dzieciństwa, wpływają na dalszą przyszłość człowieka. Dlatego tak ważnym  jest to, w jaki sposób należy kształcić najmłodszych uczniów, aby jak najlepiej przygotować ich do aktywnego i kreatywnego życia. Eksperymentowania, poszukiwania, pomysły uczniów – to niektóre z sposobów pracy z uczniami I klasy.

Pod hasłem: „Poznajemy i chronimy środowisko przyrodnicze wokół nas” 15 maja odbył się w naszej szkole konkurs przyrodniczy. Wzięło w nim udział 17 uczniów z klas IV – VI. Do rywalizacji mobilizowały uczestników ciekawe nagrody. Tematyka konkursu w ciekawy sposób połączyła treści podstawy programowej z zagadnieniami przyrodniczymi naszej okolicy. Uczniowie odpowiadali na 20 pytań otwartych i mieli do zdobycia 61 punktów.

Są w życiu każdej społeczności szkolnej chwile niezwykłe i wzruszające, chwile, które na długo pozostają w pamięci każdego. W pamięci nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Gostyczynie pozostaną kwietniowe dni spędzone z niecodziennymi gośćmi z Estonii, Hiszpanii i Turcji. Co było powodem wizyty tak wyjątkowych gości? Otóż nasza szkoła, Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego ks.

Dyrektor wraz z nauczycielami z przedszkola w Gostyczynie,

zapraszają zainteresowanych rodziców wraz z dzieckiem

na „Dzień Otwarty” w dniu  18.03.2015 r.  o godz.14.30

                                    

W programie  przygotowano dla dzieci:

 

Szczegóły na stronie w menu Rekrutacja i po kliknięciu na - przejdź do rekrutacji.

Wiemy z wymagań państwa  wobec  szkół i placówek oświatowych, że uczniowie powinni mieć wpływ na przebieg procesu uczenia się i należy im to umożliwić.

W jaki sposób?

Czasami naprawdę bardzo prosty. Wystarczy z nimi porozmawiać o pomysłach na ciekawe lekcje a sami wyjdą z inicjatywami, które mogą nas zaskoczyć.

Na zajęciach technicznych w klasie V przy okazji tematyki tworzyw sztucznych i problemów utylizacji odpadów uczniowie sami wskazali ciekawy sposób ich ponownego wykorzystania.

W piątek 13 lutego 2015 roku odbył się w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie VIII Gminny Konkurs Poezji Pisanej i Recytowanej o Pióro Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół podstawowych z terenu gminy przybyli do naszej szkoły, aby poznać zwycięzcę konkursu poezji „Razem możemy więcej”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

W lutym jak co roku odbyły się w naszej szkole eliminacje do turnieju strażackiego „Młodzież zapobiega pożarom”. Ma on wieloletnią tradycję, popularyzuje wśród uczniów kształcenie świadomości w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa.

Jak wiemy ważną częścią zajęć przyrody jest nauczanie przez doświadczanie i obserwację.

9 lutego 2015 roku dwie uczennice klasy VI – Dagmara Grzyb i Klaudia Kubisiak reprezentowały naszą szkołę podczas gminnego konkursu recytatorskiego oraz wiedzy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej w Droszewie. Rywalizacja miała na celu przede wszystkim przybliżenie sylwetki pisarki i popularyzację jej utworów.

W dniu 27.01.2015r. w klasie trzeciej odbyła się lekcja otwarta. Głównym celem zajęć było posługiwanie się określeniami litera, głoska, sylaba oraz czytanie ze zrozumieniem. Uczniowie na początku wysłuchali opowiadania a następnie odpowiadali na pytania z nim związane. Wykonali również test sprawdzający czytanie ze zrozumieniem. W formie zabawy utrwalali litery, głoski i sylaby. Uczniowie byli bardzo aktywni i nie mieli kłopotów z wykonywaniem zadań.

W dniu 26.01.2015r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki. Głównym punktem wycieczki był spektakl teatralny pt: ,,Księżniczka na ziarnku grochu” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa.

W czwartek 5 lutego 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie odbył się etap powiatowy XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.

W poniedziałek, 2 lutego 2015 r.  w hali sportowej w Nowych Skalmierzycach odbyły się Mistrzostwa Gminy Szkół Podstawowych w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły rywalizowała z dziewczynami SP w Nowych Skalmierzycach, SP w Biskupicach Ołobocznych i SP w Ociążu. Turniej systemem „każdy z każdym” nasze dziewczęta rozpoczęły od wygranej z koleżankami z Ociąża 2-0.

Uczniowie klasy 2 Szkoły Podstawowej w Gostyczynie zakończyli semestr zimowy realizacją zadania programu „WF z klasą” pt. „Zdrowe odżywianie”. Do zadania przystąpili bardzo dobrze przygotowani, każdy z uczniów miał bowiem do przygotowania „coś” zdrowego i pożywnego na początek aktywnego dnia w szkole.

Wydaje się, że takie umiejętności mają tylko dobre wróżki i bajkowi czarodzieje. Na zajęciach z papieroplastyki klasa VI pokazała jednak, że posiada podobne umiejętności. Zapytacie „Jak to możliwe?”. Nie wiem ale oglądając prace adeptów papierowego modelarstwa stwierdzenie: „Jak żywe samo ciśnie się na usta”. Zobaczcie i oceńcie  Sami. Te wszystkie zwierzątka są z papieru a wyglądają… .

W dniach 13 i 28 stycznia 2015 r. gościliśmy w Szkole Podstawowej im. Bł. ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie studentów z  Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział w Kaliszu oraz nauczycieli z  Gimnazjum im.

            W pierwszej klasie odbył się klasowy konkurs plastyczny: Noworoczna kartka. Inicjatorkami konkursu były dwie uczennice klasy pierwszej: Natalia Andrzejewska oraz Lenka Gawarecka. Dziewczynki samodzielnie wymyśliły temat konkursu, opracowały krótki regulamin, zabezpieczyły dyplomy dla laureatów oraz zachęciły do uczestnictwa 10 kolegów i koleżanek. Dzieci miały dwa tygodnie na wykonanie prac, które jednak napłynęły do organizatorek już po tygodniu.

W tym roku kolędnicy misyjni pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci wyruszyli z Dobrą Nowiną do rodzin w naszej parafii by głosić Dobrą Nowinę i nieść  pomoc dzieciom w Indiach. Pamiątka ,którą pozostawiły dzieci każdej rodzinie symbolizowała dzban ,przypominający o darach chrztu świętego oraz o powinności przekazywania wiary ,a także o chrześcijańskim obowiązku otaczania troską naszych braci i sióstr.

„Dlaczego nie chcemy uwierzyć w Boże Narodzenie?”

Dnia 22 stycznia 2015 drugoklasiści zaprosili do szkoły swoje Babcie i Dziadków z okazji Ich święta. Pierwsza część spotkania była wspólna, bowiem uczniowie klas I-III  oraz Babcie i Dziadkowie mogli uczestniczyć w niezwykłej uczcie muzycznej pt. „Zimowe smyczkowe pejzaże”. Muzycznych  wrażeń dostarczył zebranym kwartet smyczkowy Filharmonii Kaliskiej  z solistką Dorotą Wróblewską oraz prowadzący  spotkanie Lechosław Nowak.

22 stycznia 2015r. trzecioklasiści zaprosili do szkoły swoje babcie i swoich dziadków na uroczystość z okazji ich święta.

 W sali gimnastycznej zebrali się dziadkowie i babcie uczniów klas I – III, gdzie wysłuchali wraz ze swoimi wnukami, koncertu kwartetu smyczkowego filharmoników kaliskich. Po koncercie wnukowie klas I- III powitali swoje babcie i dziadków takimi słowami:

,,Witamy wszystkich na tej sali,

dziś wnukowie będą grali.

Być aktorem trudna sprawa,

nie każdemu biją brawa.

W czwartek 22 stycznia 2015 roku odbyło się w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach podsumowanie I Międzyszkolnego Konkursu Życzeń Świątecznych w Języku Angielskim/Niemieckim. W rywalizacji wzięło udział prawie 50 uczniów z terenu naszej gminy. Jury konkursu wyłoniło 3 zwycięzców oraz przyznało 6 równorzędnych wyróżnień. W gronie wyróżnionych znalazła się uczennica klasy VI z naszej szkoły – Klaudia Cieślak.

 22 stycznia 2015r. pierwszoklasiści zaprosili do szkoły swoje babcie  i swoich dziadków na uroczystość z okazji Ich święta. Już od samego rana w sali gimnastycznej licznie zebrali się dziadkowie i babcie uczniów klas I – III, gdzie wysłuchali wraz ze swoimi wnukami, pięknego zimowego koncertu kwartetu smyczkowego filharmoników kaliskich. Po koncercie wnukowie z klasy III, II  i I przedstawili krótką część artystyczną połączoną z pięknymi życzeniami dla swoich  babć i dziadków.

15 stycznia 2015r w nowoskalmierzyckim Gimnazjum im. Polskich Noblistów odbył III Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda”. W konkursie naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Patryk i Michał Wawrzyniak z klasy V oraz Natalia Andrzejewska i Julia Cieśla z klasy I. Miejsce na II stopniu podium udało się „wyśpiewać” Patrykowi Wawrzyniakowi, który zachwycił  jury oraz wszystkich uczestników konkursu  nie tylko oryginalnym śpiewem kolędy „Jezusa Narodzonego”, ale także wspaniałą choreografią.

18 grudnia 2014r. trzecioklasiści wraz z wychowawcą zaprosili na świąteczne spotkanie – swoich rodziców. Spotkanie rozpoczęła część artystyczna pt: ,,Tradycje i Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie serdecznie powitali przybyłych gości i przedstawili najpiękniejsze tradycje  i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło również kolęd i pastorałek. Po części artystycznej uczniowie obdarowywali rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami, a rodzice wręczyli swym dzieciom świąteczne paczki.

Świąt prawdziwie świątecznych ciepłych w sercu,

zimowych na zewnątrz, pachnących choinką,

jaśniejących pierwszą gwiazdką,

co daje nadzieję na następny rok.

Już w kwietniu Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana gościć będzie uczniów oraz nauczycieli ze szkół partnerskich z Hiszpanii, Estonii i Turcji w ramach projektu „Rainbow Kids”.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie ze szkół partnerskich z Hiszpanii i Estonii wysłali do Szkoły Podstawowej w Gostyczynie kartki świąteczne. Uczniowie klas II-VI również wykonali kartki, które zostały wysłane do Hiszpanii i Estonii. Na twarzach uczniów zauważyć można było radość z otrzymania kartek z tak odległych krajów.

19 grudnia uczniowie klasy szóstej mieli możliwość  porozmawiać i wspólnie śpiewać świąteczne piosenki z uczniami ze szkoły hiszpańskiej. Uczniowie śpiewali piosenki przygotowane wcześniej podczas lekcji języka angielskiego.

Dnia 17 grudnia 2014 roku drugoklasiści gościli w klasie swoich rodziców. Swój występ rozpoczęli od pytania :Dlaczego są święta Bożego Narodzenia? Odpowiedzią były słowa wiersza ks.J.Twardowskiego wypowiedziane przez Marysię i Szymona.

 To nie koniec naszych sukcesów! 4 grudnia 2014 roku nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę w konkursie papieskim, podczas którego musieli się wykazać olbrzymią wiedzą, obejmującą życie, pontyfikat ,proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Świętego Jana Pawła II. W kategorii klas I-III Zuzanna Kamzol i Kacper Jarmuszczak zajęli III miejsce natomiast w kategorii klas IV-VI Dagmara Grzyb i Klaudia Kubisiak zajęły-II miejsce. Gratulujemy!                        

                              „Kto nie zna Pisma Świętego nie zna  Chrystusa.”

Św.Hieronim

            15 grudnia 2014r. pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią zaprosili na świąteczne spotkanie - swoich rodziców. Spotkanie rozpoczęła krótka część artystyczna pt. „Dlaczego w stajence znalazł się wół i osioł”. Uczniowie zamienili się w aktorów i  w trochę zabawnej inscenizacji przedstawili historię pokornego osiołka i pracowitego woła, opowiadanej ustami aniołów.

3 grudnia uczniowie klasy 1, 2 i 3 uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do naszego miasta powiatowego – Ostrowa Wielkopolskiego. Pierwszym punktem programu była lekcja kinowa w Ostrowskim Centrum Kultury oraz seans filmowy pt. „Przygoda w Paryżu”. Podczas aktywnej lekcji uczniowie dowiedzieli się jaką rolę w filmie odgrywa dźwięk oraz muzyka.

Czerwone czapki z białym pomponem opanowały w dniu 6 grudnia cała szkołę w Gostyczynie, w tym również pierwszoklasistów. Tego dnia uczniowie mieli pozwolenie na noszenie owych czapek przez cały dzień – również na zajęciach. Już od samego rana pierwszoklasiści z niecierpliwością nasłuchiwali, czy aby nie słychać z oddali dźwięku dzwonka. Wreszcie pod koniec swoich zajęć usłyszeli go, a po chwili klasowe drzwi otworzył „dziadek bardzo miły”.

3 grudnia 2014r. uczniowie klas IV-VI przyszli jak zwykle do szkoły w Gostyczynie, ale lekcje w tym dniu odbyły się … w Ostrowie Wielkopolskim. Tam właśnie pojechaliśmy, aby wziąć udział najpierw w lekcji muzealnej w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, a następnie udaliśmy się do Ostrowskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się lekcja filmowa na temat historii efektów specjalnych w filmie.

10 grudnia 2014r. odbyło się w Ostrowie Wielkopolskim podsumowanie konkursu literackiego „Bajanie, opowiadanie” organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  Konkurs ten ma na celu upowszechnienie wśród uczniów samodzielnej twórczości literackiej. Należało samodzielnie napisać: opowiadanie, bajkę lub baśń na dowolny temat, można też było samodzielnie wykonać ilustrację i nadać artystyczną formę literackim treściom.

„Bezpieczna i przyjazna szkoła” to program, którym objęci zostali uczniowie klas V i VI oraz ich rodzice. Rodzice uczniów klasy szóstej wzięli udział w warsztatach „Bliżej siebie-dalej od problemów mojego dziecka.” Zajęcia w ramach tego programu miały za zadanie ćwiczyć mówienie o swoich emocjach oraz przezwyciężanie negatywnych emocji.

W klasie czwartej odbyła się lekcja otwarta z matematyki. Celem lekcji było utrwalenie rozwiązywania zadań tekstowych z wykorzystaniem obliczeń na pieniądzach. Była to również okazja do podsumowania projektu przedmiotowego z matematyki: „Pieniędzmi się posługujemy i zadania rozwiązujemy”.

]W pamięci uczniów klasy drugiej zapisze się dzień 5 grudnia 2014 roku. Oj, działo się w tym dniu, działo! Do szkoły przybył święty Mikołaj i przyniósł dla każdego dziecka słodki upominek, a w  szkolnej stołówce  czuć było zapach cynamonu, goździków, gałki muszkatołowej, krótko mówiąc, zapach przypraw potrzebnych do wypieku pierników. Ten zapach zwabił drugoklasistów do stołówki, w której czekały dwie mamy, mama Szymona, Pani Magdalena Grzęda i mama Wiktora, Pani Aneta Sówka.

Czy jest ktoś , kto nie lubi  bawić się  lub nie lubi czekolady? Chyba nie… Z całą pewnością  mogę  stwierdzić, że w klasie drugiej każde dziecko lubi jedno i drugie. Dnia 28 listopada 2014 roku drugoklasiści bawili się świetnie. Dlaczego? W tym dniu  dzieci poznawały andrzejkowe zwyczaje i wróżby. Największą niespodzianką i atrakcją dnia była jednak czekoladowa fontanna, która znalazła się w klasie w związku realizacją zajęć z cyklu „ Rondelkolandia”.

W dniu  3 grudnia 2014 roku  w Kaliszu zostało podpisane porozumienie o współpracy  pomiędzy szkołami Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce: Szkołą Podstawową im. Bł. ks.

28 listopada 2014r. o godz. 13.oo odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Wzięło w nim udział 7 uczniów naszej szkoły  (klasa V – 3 uczniów, klasa VI – 4 uczniów). Oto wyniki w punktach:

 

27 listopada o godz. 1300 odbył się szkolny etap IV Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Wzięło w nim udział pięcioro uczniów z klasy VI.

Oto wyniki w punktach:

A03                   21

A05                   15

A08                   17

A09                   16

Młodzi poeci z Gostyczyny

Dnia 18 listopada 2014 roku w klasach I- III odbyły się warsztaty dla rodziców „ Jak pomóc dziecku, by radziło sobie z uczuciami ?” przeprowadzone przez wychowawców’. Celem zajęć  warsztatowych było:

  • opanowanie przez rodziców „sztuki porozumiewania się” z własnym dzieckiem;

  • wyrabianie umiejętności akceptowania przez rodziców uczuć i stanów emocjonalnych dziecka;

  • wykształcenie umiejętności zrozumienia i nazywania uczuć towarzyszących dziecku;

21  listopada 2014r. w klasie pierwszej odbyły się zajęcia otwarte. Uczestniczyło w nich dziesięcioro rodziców oraz nauczyciel z drugiego etapu edukacyjnego. Rodzice mieli możliwość obserwacji pracy swoich dzieci, podczas powtórzenia i utrwalenia wiadomości dotyczących podziału wyrazów na sylaby i głoski. Podczas zajęć pierwszoklasiści już bardzo sprawnie posługują się nowoczesnymi środkami dydaktycznymi, takimi jak tablica multimedialna.

21 listopada o godz. 1300 odbył się szkolny etap IV Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Wzięło w nim udział troje uczniów naszej szkoły  z klas  kl. V-VI.

Oto wyniki w punktach:

W naszej szkole podobnie jak we wszystkich szkołach podstawowych gminy Nowe Skalmierzyce realizowany jest program „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. W ramach realizacji tego projektu odbywają się zajęcia dla uczniów klas piątych i szóstych, podczas których poruszane są następujące zagadnienia:

W królestwie dźwięków

Dnia 14 listopada 2014 roku zaprosiliśmy do naszej klasy pielęgniarkę panią Beatę Zielińską.

W czwartek 13 listopada w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gostyczynie odbyła się debata Sportowego Okrągłego Stołu w ramach II edycji programu „WF z klasą”. Dyskusję rozpoczęła Dyrektor Jolanta Siwak krótkim wprowadzeniem uczniów w dalszą część spotkania. Głównym celem debaty było uzyskanie informacji o „plusach” i „minusach” zajęć wychowania fizycznego oraz wybranie zadań do realizacji w ciągu całego roku szkolnego.

10 listopada 2014 roku odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy piątej. Piątoklasiści przypomnieli swoim kolegom i koleżankom z innych klas trudną historię naszego narodu. Były piękne pieśni, wiersze oraz krótki film na temat naszych symboli narodowych.

7 lipca 2014 roku Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie otrzymała Krajową Odznakę Jakości za projekt „Rainbow Kids”. 

Kolejnym sukcesem szkoły jest uzyskanie Europejskiej Odznaki Jakości za projekt „Rainbow Kids” 31 października 2014 roku. Dzięki temu szkoła ma możliwość ubiegania się o Europejską Nagrodę Etwinning.

W ramach działań podjętych przy realizacji koncepcji pracy szkoły ,,Rodzic ekspertem”i przy współpracy z panią Marleną Jarmuszczak pracownikiem Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim w październiku 2014 r. zorganizowaliśmy spotkanie z Kierownikiem Referatu Obsługi Bieżącej w Urzędzie Skarbowym w Ostrowie Wielkopolskim panią Marią Wawrocką oraz Zastępcą Kierownika Referatu panem Zbigniewem Gałęskim.

To były słowa pani sekretarki Ani Fabiszczak , która weszła do klasy drugiej i zobaczyła Panią Dyrektor, rodziców i dzieci z chusteczkami do  nosa… Tak naprawdę to nie była epidemia tylko interpretacja wiersza Jana Brzechwy pt. „ Katar”. W klasie drugiej odbywały się bowiem zajęcia otwarte, których tematem  był „katar”.

Jak przekonać dzieci,  że marchewka jest lepsza niż cukierek, a jabłko lepsze niż lizak?  Bardzo ważne, byśmy kształtowali nawyki żywieniowe u dzieci od najwcześniejszych lat, bo przecież od tego zależy ich przyszła kondycja i zdrowie. Ale warzywa i owoce nie tylko są do jedzenia. Przekonali się o tym drugoklasiści na zajęciach z cyklu Rondelkolandia”. Wyobraźnia dzieci nie miała granic. Wyczarowały z owoców i warzyw  wspaniałe „ Wesołe portrety”.

Chcesz poćwiczyć przed wybranym konkursem przedmiotowym - skorzystaj z arkuszy testowych zamieszczonychw tym celu na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Pamiętaj, że do przegądania plików pdf potrzebna jest przeglądarka typu Adobe Reader. Dokumenty z rozszerzeniem doc lub docx obejrzysz po instalecji płatnego Microsoft Office lub darmowych LibreOffice, OpenOffice.

24. 10. 2014 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia otwarte z przyrody w klasie VI.  W ich trakcie uczniowie poznawali zagadnienia związane z prądem elektrycznym i badali przewodnictwo elektryczne różnych substancji.

Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie otrzymała Europejską Odznakę Jakości za wykonaną pracę podczas realizacji projektu z wykorzystaniem platformy eTwinning.

Z okazji Dnia Chłopca uczennice klasy szóstej obdarowali swoich kolegów z klasy prezentami. Spowodowało to dużo uśmiechu i zadowolenia na twarzach chłopców.

Realizując projekt „Rainbow Kids” w ramach programu Comenius uczniowie klasy szóstej po raz kolejny mieli możliwość uczestniczenia w „żywej” lekcji języka angielskiego. Uczniowie szkoły hiszpańskiej oraz uczniowie naszej szkoły odbyli rozmowę w języku angielskim za pomocą skype’a pod okiem nauczyciela języka angielskiego.

1 września 2014 r. szkołę podstawową w Gostyczynie powitało 23 pierwszoklasistów. Po raz pierwszy obowiązkiem szkolnym zostały objęte również sześciolatki. Do klasy uczęszcza więc 11 sześciolatków i 12 siedmiolatków. Pierwsze godziny w szkole upłynęły na wzajemnym poznawaniu się – dzieci z wychowawczynią. Był czas na zabawę oraz na zapoznanie się z „Naszym elementarzem”. Dzieci poznały także pomieszczenia oraz pracowników szkoły.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Wybiła już godzina.

Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna.

Znów dni popłyną pracowite

Nad książką szkolną, nad zeszytem....

Życzymy wam na początek szkolnego roku - samych piątek!

01. 09. 2014 r. przywóz dzieci do Gostyczyny - godz. 7.15,

odwóz dzieci z Gostyczyny - godz. 11.00.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie odbędzie się 1 września 2014 r.(poniedziałek).

Godz. 8.00 - msza św. w kościele pw. św. Mikołaja w Gostyczynie.

Po mszy św. przejście do Szkoły Podstawowej. Następnie część artystyczna i spotkania organizacyjne klas z wychowawcami.

W dniach 25-27.08 2014r. w oddziałach przedszkolnych została zrealizowana innowacja pedagogiczna mająca na celu przygotowanie dzieci i ich rodziców do rozpoczęcia edukacji oraz skrócenia okresu adaptacji dziecka w przedszkolu. Spotkania umożliwiły dzieciom i rodzicom wspólne zabawy i zajęcia.

Zestaw podręczników na rok szkolny 2014/2015 dla Szkoły Podstawowej

im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie.

Wersja doc

Dnia 27 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie mijającego roku szkolnego oraz pożegnanie absolwentów naszej szkoły.

Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia. Uczniowie klasy szóstej zaprezentowali pożegnalną część artystyczną, dziękując w ten sposób nauczycielom i rodzicom za opiekę , naukę i wsparcie przez cały okres szkoły podstawowej.

W dniach 17- 18 czerwca 2014 r. uczniowie z naszej szkoły oraz rodzice przebywali na wycieczce „Szlakiem laborantów”.

Nasza szkoła uczestniczyła w konkursie zorganizowanym przez Spółdzielczą Grupę Bankową pt.: „Dziś oszczędzam w SKO jutro w Banku Spółdzielczym”. Celem konkursu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie różnych form oszczędzania oraz pogłębienie więzi środowisk szkolnych, a zwłaszcza:

  • propagowanie wśród uczniów członkostwa w SKO;

W roku szkolnym 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie przystąpiła do realizacji projektu „ Szkoła Współpracy. Uczniowie  i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”.

Dnia 23 czerwca 2014 roku  uczniowie klas I-III   wraz z opiekunami  i pilotem wyruszyli na wycieczkę do Poznania. Celem naszego jednodniowego wyjazdu było poznanie przez uczniów regionu, w którym mieszkają, środowiska przyrodniczego, a także kształcenie umiejętności właściwego zachowania w miejscach publicznych. Program wycieczki był powiązany z realizacją treści zawartych w Podstawie Programowej dla I etapu edukacyjnego.

Dnia 13 czerwca 2014 roku pierwszaki gościły w murach naszej szkoły swoich rodziców. Dzieci przygotowały dla swoich mam i tatusiów inscenizację „Jak to w rodzinie bywa”, zaśpiewały piosenkę, zatańczyły i złożyły życzenia. Po występie wręczyły rodzicom własnoręcznie przygotowane laurki i upominki. Poprosiły również swoich rodziców do tańców integracyjnych. Miłą uroczystość zakończył słodki poczęstunek.

T.K.

16 czerwca 2014 roku obchodzony był Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Błogołswionego ks. Jana Nepomucena Chrzana. Uczniowie klas II, III oraz przedstawiciele pozostałych klas zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne.  Ponadto uczniowie klasy szóstej podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Hiszpanii w ramach spotkania szkół partnerskich biorących udział w projekcie „Rainbow Kids” programu Comenius.

Dzień 20 czerwca 2014 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych ustalonym przez Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie.

Uczniowie klas V i VI otrzymali kartki świąteczne i walentynkowe od uczniów ze szkoły partnerskiej z Turcji.

Pytania dotyczące swojej przyszłości zadaje sobie wielu uczniów naszej szkoły, a odpowiedzi na nie próbujemy im pokazać podczas spotkań w ramach projektu „Rodzic ekspertem”.  W klasie czwartej w roli eksperta pojawił się tym razem nie rodzic, lecz siostra jednej z uczennic, Pani Marlena Kędzierska. Pani Marlena jest absolwentką naszej szkoły i pracuje jako fryzjerka.

Uczniowie klasy V poznają w tym roku szkolnym mity greckie. Te historie pokazujące, jak starożytni Grecy tłumaczyli sobie miejsce człowieka w świecie, funkcjonowanie tegoż świata, jego stworzenie i historię, wywołują wiele pozytywnych emocji wśród tegorocznych piątoklasistów. Szczególną sympatią zapałali do mitycznego Syzyfa, założyciela i króla Koryntu. Jego los stał się dla uczniów inspiracją do zainscenizowania rozprawy sądowej nad Syzyfem.

Młodzież szkolna od najmłodszych lat powinna być uczona  rozumienia zależności istniejących w środowisku przyrodniczym  i zrównoważonego wpływu człowieka na środowisko. Do zadań szkoły w tym zakresie należy rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska. Najlepszym sposobem realizacji tego celu są zajęcia terenowe.

„Karta dań” to projekt przedmiotowy z języka niemieckiego zrealizowany w klasie V. Celem projektu było grupowe przygotowanie przepisu na sałatkę owocową lub warzywną na bazie poznanego wcześniej słownictwa. Przepisy zostały zapisane przez uczniów w formie plakatów, oczywiście w języku niemieckim. Następnie na bazie swoich receptur piątoklasiści  przygotowali sałatki i oczywiście spałaszowali je z ogromnym apetytem.

Kim chcesz zostać w przyszłości?... Kim będę w przyszłości? Odpowiedzi na to pytanie kolejny raz szukali pierwszoklasiści, a dołączyli do nich uczniowie klasy drugiej i trzeciej.

W dniach 6-10 maja 2014r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie wraz z p. dyrektor Jolantą Siwak, koordynatorką projektu p. Kingą Jarzębską i p. Moniką Sikorą odwiedzili szkołę partnerską w Hiszpanii w Socuellamos.

W dniach od 12 – 14 kwietnia 2014 r.  w Zakopanem odbyła się czwarta  międzynarodowa konferencja  z cyklu „Jakość edukacji czy/i jakość ewaluacji.

To projekt wykonany przez uczniów klasy piątej w ramach lekcji języka angielskiego. Celem projektu było opisanie swojego fantastycznego dnia w języku angielskim, uczniowie mieli za zadanie opisać ten dzień w czasie przeszłym. Atutem prac były ciekawe pomysły oraz obrazki.

Życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Pani Aneta Orzechowska współpracuje z nami już od pierwszej klasy. Często przygotowuje dla nas niespodzianki,  np. stroiki świąteczne oraz stroiki związane z porami roku. W ten sposób nasza sala  wygląda ciekawie i ładnie. W okresie przedświątecznym w klasie drugiej gościliśmy panią Anetę,  która w ciekawy sposób pokazała jak można wykonać ozdobę wielkanocną.  Z przygotowanego  przez panią Anetę materiału dzieci wykonały ,,Pisankę”.

We wtorek 8 kwietnia 2014 roku odbył się w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie VII Gminny Konkurs Poezji Pisanej i Recytowanej o Pióro Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół podstawowych z naszej gminy przybyli do naszej szkoły, aby poznać zwycięzcę konkursu poezji „Jan Paweł II drogowskazem do świętości”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

            27 marca 2014 roku odbyły się w naszej szkole „Dni otwarte” skierowane do  zainteresowanych rodziców sześcio- i siedmio – latków wraz z dziećmi.

Rodzice wspólnie z dziećmi wzięli udział w przygotowaniu pomocy do projektu

,,Bezpieczny przedszkolak” oraz konkursu ,,Miasteczko ruchu drogowego”.

Komunikat


Dzień 1 kwietnia 2014 r.  jest dniem  wolnym od zajęć dydaktycznych w klasach I- V.


Klasa VI w tym dniu  o godz. 9.00  pisze sprawdzian szóstoklasisty.


Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 5 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 186 poz.1245)

Robocze i owocne spotkanie Rady Rodziców

 

Kim chcesz zostać w przyszłości? To pytanie stawiają dzieciom rodzice, a także nauczyciele w szkole. W wieku dziecięcym zwykle nie ma z tym problemów. Co drugi siedmiolatek-chłopiec  marzy o tym, by  być strażakiem, policjantem, rolnikiem, piłkarzem. Siedmiolatki - dziewczynki marzą o tym, by zostać  piosenkarką, fryzjerką, tancerką, nauczycielką, policjantką, weterynarzem.

Po ogłoszeniu konkursu przez MEN „Mam 6 lat i jestem aktywny”, w naszej szkole realizowany był projekt  „Tu promujemy aktywny styl życia, dbamy o  zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych uczniów”,  czyli ,,Sześciolatek aktywny, bezpieczny i wesoły  przekracza próg naszej szkoły”. Najważniejszym celem podjętych działań były inicjatywy  zapewniające dzieciom sześcioletnim przyjazną  adaptację  do edukacji szkolnej oraz promowanie aktywnego stylu życia, bezpieczeństwa i zdrowia wśród najm

Zobacz link rekrutacja w menu głównym strony.

Zapraszamy.

XII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny w Kotowiecku

XVI Konkurs Ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII”

30 stycznia 2014 roku w odbyły się szkolne eliminacje XVI Konkursu Ortograficznego MISTRZ ORTOGRAFII dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Konkursowi patronuje Rada Języka Polskiego oraz Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.

28 lutego jak co roku odbyły się w naszej szkole eliminacje do turnieju strażackiego „Młodzież zapobiega pożarom”. Ma on wieloletnią tradycję, popularyzuje wśród uczniów kształcenie świadomości w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa.

W tym roku wzięło w nich udział siedmioro uczniów z klas IV – VI.

Uczniowie kl. V wraz z pierwszymi oznakami wiosny postanowili pomóc  „Matce Ziemi”.  Na zajęciach technicznych wymyślili ciekawe hasła reklamowe i zaprojektowali i plakaty zachęcające wszystkich do działań ekologicznych a szczególnie do segregacji odpadów i wykorzystywania surowców wtórnych. Przypuszczamy, że to pierwsze kroki do popularyzacji  Międzynarodowego Dnia Ziemi , który w tym roku odbędzie się 22 kwietnia.

W ramach  konkursu ,,Mam 6 lat” odbyły się zajęcia drugoklasistów z przedszkolakami z zakresu bezpieczeństwa. Głównym celem zajęć  było poznanie zasad zachowania na drogach i w budynku szkoły. Dzieci odbyły spacer edukacyjny, odszukały miejsca niebezpieczne i je oznakowały. Na zakończenie obejrzały krótkie  filmiki pt. Schody, Obcy, Auto.

17 lutego 2014r trzecioklasiści gościli w swojej klasie dziewięcioro kolegów i koleżanek z oddziału przedszkolnego. Wspólne zajęcie „Ratujemy i uczymy się ratować” odbyło się w ramach realizacji projektu: „ Tu promujemy aktywny styl życia, bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych uczniów” . Głównym celem zajęć było przygotowanie dzieci do udzielania pierwszej pomocy.  Najmłodsi uczniowie naszej szkoły po przeprowadzonym  zajęciu  na pewno będą potrafili:

W pierwszym tygodniu ferii nasi uczniowie zamiast siedzieć przed komputerem doskonalili swoje umiejętności siatkarskie.

Dnia 27 stycznia 2014 roku odbyła się debata przedstawicieli szkolnej społeczności-nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie.

W klasie szóstej został zrealizowany projekt przedmiotowy z matematyki: „ Obwody i pola liczę od przedszkola”.

Powodem powstania i realizacji projektu o takiej tematyce było wdrożenie wniosków z analizy sprawdzianu po klasie szóstej.

28 stycznia 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnej, trzeciej w tym roku szkolnym, niezwykłej lekcji muzyki – lekcji z kaliską filharmonią. W progach szkoły gościliśmy kwintet smyczkowy. Tematem przewodnim lekcji była muzyka karnawałowa Wiednia z XIX wieku. Usłyszeliśmy zatem najsławniejsze walce wiedeńskich kompozytorów: Johana Straussa - ojca oraz Johana Straussa - syna.

Uczniowie klasy piątej na lekcjach języka niemieckiego pracowali nad prospektem reklamowym swoich rodzinnych miejscowości. Grupy włożyły dużo pracy, aby efekt końcowy zachęcał do odwiedzenia Gostyczyny i okolicy. Uczniowie przygotowali kolorowe plakaty, na których znalazły się nie tylko rysunki i  fotografie, ale również napisy w języku niemieckim.

16 stycznia 2014 roku w nowoskalmierzyckim Gimnazjum im. Polskich Noblistów, odbył się      II Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”. W konkursie występowały dzieci w dwóch kategoriach: klasy I – III, klasy IV – VI oraz grupy wokalne. Naszą  szkołę reprezentowało czworo uczniów: Hania Maciak i Paweł Andrzejewski z klasy III, oraz Patryk i Michał Wawrzyniak z klasy IV.

Tak jak w latach poprzednich odbył się w okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie konkurs pt. „Anglojęzyczna i niemieckojęzyczna kartka świąteczna”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV – VI i każdy mógł dostarczyć jedną kartkę. W tym roku cieszył się on ogromną popularnością, gdyż zgłoszono aż 27 prac konkursowych! Cele konkursu to m. in.

„Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy.

Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.

Dzień, który już - każdy z nas zna od kołyski”.

 

Przerwa świąteczna w Szkole Podstawowej w Gostyczynie trwa od 23.12.2013 r. - 1.01.2014 r.

Świąt prawdziwie świątecznych ciepłych w sercu,

zimowych na zewnątrz, pachnących choinką,

jaśniejących pierwszą gwiazdką,

Jak co roku nasi uczniowie brali udział w gminnym konkursie wiedzy o błogosławionym Janie Pawle II w Ociążu. W tym roku konkurs odbył się 29 listopada. Pytania z którymi musieli się zmierzyć wymagały od nich wszechstronnej wiedzy i umiejętności. Jednak uczniowie doskonale sobie poradzili.

W dniu 26 listopada nasi uczniowie: Daria Praczyńska z klasy V i Małgorzata Bodylska z klasy VI wzięli udział w I Konkursie Biblijnym. Konkurs miał na celu poznanie treści księgi Dziejów Apostolskich. Ukazywał wartości Pisma św. w życiu człowieka, przyczyniał się do ożywienia osobistej wiary.  Poziom wiedzy naszych uczestników był bardzo wysoki choć nie zajęli najwyższych lokat.

20 grudnia miały miejsce Wigilie klasowe. Klasa piąta spędziła ten dzień przy wspólnym stole, dzieląc się opłatkiem, spożywając posiłek oraz śpiewając kolędy. Radość z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia towarzyszyła wszystkim uczniom.

Po raz kolejny uczniowie klas V i VI mieli okazję spotkać się z uczniami szkoły hiszpańskiej oraz ich nauczycielem języka angielskiego przez Internet. Spotkaniu towarzyszyło śpiewanie kolęd w języku angielskim i hiszpańskim oraz składanie sobie świątecznych życzeń. Niewątpliwie wzbudziło to we wszystkich wiele pozytywnych emocji.

Dnia 11 grudnia 2013 r.  w czytelni Biblioteki Głównej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wlkp.,  odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom powiatowego konkursu literackiego  zatytułowanego „OPOWIEDZ MI BAJKĘ”.  Jury konkursowe  przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch grupach wiekowych. Pierwsza grupa to uczniowie szkół podstawowych klas od I do III, druga grupa - uczniowie szkół podstawowych klas od IV do VI. Duży sukces w tym konkursie odnieśli uczniowie Szkoły Podstawowej w Gostyczynie.

„Wyobraźnia jest początkiem tworzenia".

Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz,

11 grudnia 2013 roku odbyła się kolejna lekcja multimedialna – tym razem przyrody.

Takie zajęcia w naszej szkole to już tradycja. Posiadanie projektorów, laptopów i tablic interaktywnych mobilizuje nauczycieli do kreatywności i przygotowywania autorskich materiałów wykorzystywanych  przy pracy z produktami Qomo i Interwrite.

12 grudnia 2013 r. odbyło się w naszej szkole, drugie już w bieżącym roku szkolnym – spotkanie z filharmonią. Tym razem przyjechał do nas kwartet smyczkowy, nieoceniony prowadzący pan Lechosław Nowak oraz gość specjalny – wokalistka Dorota Wróblewska. Zbliżająca się zima oraz Święta Bożego Narodzenia stały się inspiracją, a zarazem tematem koncertu.

Co to jest? „Brązowa, smaczna, w sreberko owinięta, każde dziecko chce ją zjeść niczym cukierka.” 

Oczywiście czekolada! 

W niedzielę 8 grudnia 2013r. odbyła się w Lezionie niezwykle miła uroczystość. W tamtejszej sali wiejskiej punktualnie o 16.oo pojawiły się wszystkie dzieci z miejscowości oraz z okolicznych wiosek. Powodem ich przybycia była wizyta św. Mikołaja, który pojawił się w towarzystwie Śnieżynki z górą słodkich prezentów!

Uczniowie klasy VI poznają i ćwiczą na lekcjach języka polskiego różne formy wypowiedzi. Ostatnio zgłębialiśmy tajniki pozornie łatwej formy wypowiedzi jaką jest wywiad. Najpierw uczniowie zapoznali się z jej cechami, a następnie wcielili się w rolę reporterów i ich gości.

            Trzecioklasiści doskonale wiedzą kim był i kiedy żył święty Mikołaj. Znają również tradycje mikołajkowe, które polegają na obdarowywaniu bliskich drobnymi upominkami – na wzór świętego Mikołaja. Oby tradycji stało się zadość, również w tym roku mikołajki w klasie III zostały zorganizowane. Już w godzinach porannych święty Mikołaj, zamówiony przez Radę Rodziców, odnalazł trzecioklasistów na sali gimnastycznej i wręczył wszystkim czekolady ze swoim wizerunkiem.

Dnia 17 października 2013 roku w klasie drugiej odbyła się lekcja otwarta na temat ,,Jesienne nutki”. Celem zajęć było rozpoznawanie drzew, krzewów i roślin na podstawie obrazów naturalnych: liści, owoców, nasion oraz na podstawie ilustracji. W końcowej części zajęć uczniowie wraz z rodzicami wykonali z różnych materiałów przyrodniczych pracę plastyczną ,,Wazon z jesiennym bukietem”.

Dnia 17 października 2013 roku w klasie drugiej odbyła się lekcja otwarta na temat ,,Jesienne nutki”. Celem zajęć było rozpoznawanie drzew, krzewów i roślin na podstawie obrazów naturalnych: liści, owoców, nasion oraz na podstawie ilustracji. W końcowej części zajęć uczniowie wraz z rodzicami wykonali z różnych materiałów przyrodniczych pracę plastyczną ,,Wazon z jesiennym bukietem”.

W środę, 27 listopada 2013r. gościliśmy w naszej szkole autorkę książek i opowiadań  dla dzieci panią Agnieszkę Frączek. Pani Agnieszka przyjechała do nas aż z Warszawy, gdzie na co dzień pracuje na Uniwersytecie Warszawskim.  

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w  Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie andrzejkowe harce miały miejsce w czwartek 28 listopada. Impreza rozpoczęła się tradycyjnie od przyjęcia uczniów z klasy czwartej w poczet uczniów „starszych klas”. Uczniowie z klasy piątej i szóstej przygotowali specjalny tor przeszkód zakończony „próbą uśmiechu” i słodkim batonikiem.

28  listopada o godz. 1300 odbył się szkolny etap Kuratoryjnego Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły z klas  kl. V-VI.

Oto wyniki w punktach:

 W klasie 6 miała miejsce kolejna lekcja współtworzona przez rodziców i zaproszonych przez nich gości. Na lekcji plastyki uczniowie wykonywali ciekawe prace plastyczne zaproponowane przez rodziców.

Intensywna i kreatywna praca uczniów zaowocowała ciekawymi pomysłami i bardzo dużym ich zaangażowaniem.

Każdy z nas przy okazji różnych świąt, uroczystości oraz imprez staje przed problemem wyboru i zakupu odpowiednich dokumentów okolicznościowych. Najczęściej są to kartki świąteczne lub imieninowe, czasami zaproszenia, dyplomy, podziękowania. Wybór nigdy nie jest łatwy. Prawie zawsze zauważymy jakieś mankamenty. Zdarza się, że nie podobają nam się teksty życzeń, ozdobniki czy układ graficzny.  Chcielibyśmy coś poprawić ale nie mamy takiej możliwości.

22  listopada o godz. 1300 odbył się szkolny etap Kuratoryjnego Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Wzięli w nim udział uczniów naszej szkoły z klas  kl. V-VI.

Oto wyniki w punktach:

A01                   13

A02                   29

A10                   16

21 listopada o godz. 1300 odbył się szkolny etap III Kuratoryjnego Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Wzięło w nim udział ośmioro uczniów naszej szkoły z klas  kl. V-VI.

Oto wyniki w punktach:

A02                   26

A08                   24

A09                   27

„Całym mym sercem, duszą niewinną,

kocham tę świętą ziemię rodzinną…”

 

14 listopada 2013 r. odbyła się w naszej szkole otwarta lekcja przyrody, której celem było poznanie położenia, ukształtowania powierzchni i linii brzegowej Australii. Zajęcia pokazały współczesne możliwości pracy z mapą przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej. Uczniowie, mieli możliwość korzystania z mapy nie tylko w sposób tradycyjny wskazując kontynenty i odszukując krainy geograficzne.

Bardzo absorbującym ćwiczeniem okazało się dla nich układanie mapy Australii ze specjalnie przygotowanych przez nauczyciela interaktywnych puzzli z krainami geograficznymi

W dniach od 7 – 8 listopada 2013 r.  w Warszawie odbyła się  ogólnopolska  konferencja  nt: Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole - planowanie i organizacja wsparcia dla uczniów uzdolnionych na etapie edukacji wczesnoszkolnej.

31 października odbyła się w naszej szkole debata sportowa w ramach udziału w ogólnopolskim projekcie "W-f z klasą". W debacie chętnie dyskutowali uczniowie klasy V i VI wraz z nauczycielem p. Marzeną Wrzosek i p. Dyr. Jolantą Siwak. Głównymi wnioskami z przeprowadzonej dyskusji okazało się zwiększenie ilości godzin zajęć wychowania fizycznego oraz osobnych zajęć dla dziewczynek i chłopców, a także stworzenie świetlicy, w której uczniowie mogliby zagrać na przerwach w tenisa stołowego, bilarda czy piłkarzyki.

Nowy rok szkolny rozpoczął się 2 września 2013 roku, ale ….

Dnia 21 października 2013 r. w auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza  w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Medali Komisji Edukacji Narodowej, nagród Ministra Edukacji Narodowej i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

 W tradycję Szkoły Podstawowej w Gostyczynie wpisały się  niecodzienne lekcje muzyki. Wszystko to za sprawą cyklicznych spotkań z muzykami Filharmonii Kaliskiej. 10 października odbyło się pierwsze w bieżącym roku szkolnym, takie spotkanie. Tym razem powitał uczniów kwartet smyczkowy składający się z: pierwszych skrzypiec, drugich skrzypiec, altówki oraz kontrabasu.

Po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego dyrektor Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie ustala w roku szkolnym 2013/2014 następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych:

Uczennica klasy szóstej Martyna Czaja została laureatką ogólnopolskiego konkursu:

 „Na tropie piękna”, w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

 Gratulujemy!

MS

Dnia  9 września 2013 roku uczniowie naszej szkoły wyjechali  do Ostrowa Wlkp., aby kontynuować naukę pływania  na krytej pływalni  „Delfin”, która funkcjonuje  na  terenie Zespołu Szkół Technicznych . Pod  uważnym okiem, tym razem  instruktorek i instruktorów pływania ,dzieci doskonaliły swoje umiejętności pływackie. Z wielkim zapałem przystąpiły do pierwszego, wyznaczonego zadania. A zadanie nie było łatwe. Dzieci musiały pokazać,  jakim stylem potrafią już pływać. Pływały delfinem, żabką i motylkiem, pieskiem oraz kraulem.

Słowa te kryją głęboką prawdę o stałym przemijaniu życia każdego z nas. Słowa te miały szczególną  wymowę, gdy wypowiadane były 29 czerwca 2013 roku. W tym dniu, o godzinie 10.30 odbyło się pierwsze „koleżeńskie spotkanie przy kawie” absolwentów Szkoły Podstawowej w Gostyczynie - rocznik 1949. Pięćdziesiąt lat temu, w 1963 roku  nasi goście otrzymali świadectwo ukończenia szkoły. Siedmioletni okres nauki w szkole dostarczył z pewnością wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

Dnia 7 września br. (sobota) w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Władze naszej gminy, radni, uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w “Narodowym czytaniu dzieł Aleksandra Fredry”. Narodowe Czytanie to zainicjowana w ubiegłym roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.

2 września 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana w Gostyczynie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014.  Uczniowie wszystkich klas wraz z rodzicami i gronem pedagogicznym wzięli udział we mszy świętej rozpoczynającej nowy rok szkolny. Po mszy świętej odbyła się uroczystość w szkole.

Rok szkolny 2013/2014 rozpocznie się 2 września uroczystą mszą świętą o godz. 8.00, po której nastąpi przejście do szkoły.

Dnia 27 czerwca, w ramach współpracy ze środowiskiem, uczniowie klas 4-6 udali się z wizytą do miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Dnia 20 czerwca 2013 roku uczniowie klas 4-6 pojechali do Parku Dinozauróww Krasiejowie.

Podczas pobytu uczniowie w „Tunelu czasu” poznali historię powstania życia na ziemi, wędrując alejami przenieśli się w prehistoryczny świat dinozaurów. Uczestniczyli w seansie filmowym 5D. W ramach warsztatów wyławiali złoto, zwiedzali oceanarium (3D, 5D) i świetnie się bawili na placu zabaw.

 

 

Sekretariat będzie czynny

w dniach 1-19 lipca 2013 r.

 oraz od 19-30 sierpnia 2013 r.

w godzinach 8.00 - 14.00.

Jak co roku 24 czerwca wybraliśmy się z klasą VI nad strumyk „Lipówka”, żeby podczas zajęć terenowych wyznaczyć klasę czystości płynącej w nim wody. Zrobiliśmy to na podstawie żyjących tam organizmów.

Oto krótka relacja z naszych zajęć:

Przed wyruszeniem w teren zaopatrzyliśmy się w potrzebne materiały:  pojemniczki z tworzywa sztucznego, sitka, słoiki i podręcznikową skalę czystości wody.  Na miejscu badań byliśmy po 10 minutach marszu.

Wśród absolwentów naszej szkoły są osoby, które warto poznać, które są przykładem na to, że dzięki  systematycznej nauce można osiągnąć w życiu bardzo dużo. Dnia 10 czerwca 2013 roku gościliśmy  w szkole  Panią Bogumiłą Pawlaczyk, która uczęszczała do naszej  placówki i została jej absolwentką  w 1976 roku. Po ukończeniu liceum i studiów prawniczych podjęła pracę w  wydziale dochodzeniowo-śledczym w Kaliszu. Była również  Pierwszym  Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu.

W klasie piątej miała miejsce kolejna ciekawa lekcja wychowawcza, będąca efektem współpracy z rodzicami. Odwiedzili nas harcerze, przedstawiciele drużyny „Marzyciele” z  Sieroszewic, pod opieką drużynowej Pauliny Kotas oraz pani Ilony Wawrzyniak, mamy uczennicy z naszej klasy. Harcerze zapoznali nas z tajnikami swojej służby, historią zastępu,  przeprowadzili gry i zabawy z uczniami. Pokazali nam swoje kroniki i zdjęcia z uroczystości 10-lecia istnienia.

14 czerwca 2013r. uczniowie klasy I, II i III uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Kalisza. Choć odległość między Gostyczyną a Kaliszem jest niewielka, to jednak wycieczka dostarczyła uczniom bardzo dużo wiadomości związanych z najstarszym miastem w Polsce oraz obfitowała  bardzo dużo atrakcji.

Spotkanie literackie z Izabellą Klebańską

W piątek, 14 czerwca 2013r. gościliśmy w naszej szkole autorkę książek dla dzieci panią Izabellę Klebańską. Pani Izabella to osoba niezwykle muzykalna, autorka scenariuszy teledysków muzycznych, programów telewizyjnych takich jak: Tut turu, Miganki, Piosenkaria, a także piosenek i wierszy dla dzieci.

Prace nad realizacją projektu „Rozwijamy zainteresowania przyrodniczo-historyczne poznając wielkie odkrycia geograficzne” dobiegły końca. Uczniowie korelując wiadomości historyczne, przyrodnicze i informatyczne opracowali kilka ciekawych prezentacji multimedialnych o wielkich odkrywcach. Ustalili przyczyny odkryć, zaprezentowali sylwetki słynnych odkrywców i ich zasługi. Bohaterami prezentacji byli: Eryk Rudy, Marco Polo, Bartłomiej Dias, Krzysztof Kolumb, Amerigo Vespucci, Ferdynand Magellan, Vasco da Gama i James Cook.

 

Uczniowie drugiej klasy zorganizowali dla swoich mam, z okazji Dnia Matki, uroczyste spotkanie. Przygotowali na nie część artystyczną oraz własnoręcznie wykonane upominki.    W ten sposób wyrazili swoją miłość oraz wdzięczność za wszystko, co od nich otrzymali. Tym największym darem jest życie oraz opieka i trud wychowania. Za to wszystko dziękowali swoim mamusiom uczniowie II klasy.

12 czerwca to ważny dzień w kalendarzu uroczystości naszej szkoły. Tego dnia świętujemy bowiem Dzień Patrona, Błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana. W tym roku był on połączony z podsumowaniem projektu edukacyjnego „Janusz Korczak – król dzieci” realizowanego w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "Elementarz Korczaka”.

10 czerwca 2013 roku odbyło się uroczyste Absolutorium projektu "Mały medyk" na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Trójka naszych uczniów: Nicola Osiewała, Jakub Osiewała i Szymon Krzywda, otrzymała dyplomy ukończenia. W ramach zakończenia projektu, uczniowie poznali maskotkę Policji, a także wzięli udział w pozorowanej akcji ratowniczej.

Dnia 10 czerwca 2013 roku uczniowie klasy szóstej wraz z rodzicami i wychowawcą udali się na pielgrzymkę dziękczynną do Częstochowy. Celem wyjazdu było podziękowanie Bogu za sześcioletnią naukę w szkole podstawowej oraz prośba o dalsze błogosławieństwo. Młodzież uczestniczyła we mszy św. dziękczynnej oraz drodze krzyżowej. Ponadto uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia miejsc związanych z kultem religijnym i historią narodu polskiego.

Dn. 17 czerwca 2013 r. w godz. od14.00 do 15.00 - odbędzie sie kiermasz podręczników.

M. Nowacka.

Dnia 29 maja 2013 roku trzecioklasiści zaprosili do szkoły swoje Mamy i przedstawili program artystyczny pt. „Każda mama jest super”. Na program składały się wiersze, tańce, wesołe piosenki i humorystyczne scenki. Uśmiech gościł na ustach  Mam, gdy oglądały występy swoich  pociech. Na zakończenie dzieci  przekazały  swoim Mamusiom koncertowe życzenia i wręczyły samodzielnie wykonane serduszka.

18 maja 2013 roku w Nowych Skalmierzycach odbyły się Mistrzostwa Gminy w Ratownictwie Medycznym, nasza drużyna w składzie: Weronika Gmerek, Milena Sobczak, Julita Dziewięcka, Julia Walczak, Do

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami w dniu 24.05.2013r. odwiedzili OSP w Gostyczynie. Na miejscu dzieci miały możliwość zapoznania się z pracą strażaka. Podczas wizyty dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale są także wzywani do wypadków oraz pomagają ludziom i zwierzętom. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadania strażaków o ich odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy.

W ramach programu "Szkoła z klasą", uczniowie klasy piątej wzięli udział w projekcie "Powiedz, która jest godzina". Głównym celem projektu było przypomnienie uczniom zasad określania godziny na zegarze i zapisu godzin w języku angielskim. Prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów miały podsumować zdobyte przez uczniów umiejętności w zakresie zapisu godzin i opisu tygodnia z uwzględnieniem godzin, nazw dni tygodnia i opisu wykonywanych czynności.

Klasa czwarta zaprezentowała wiersze oraz piosenki w celu przypomnienia historycznego wydarzenia jakim było Uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Apel miał na celu przypomnieć wszystkim uczniom wagę tego wydarzenia dla nas, Polaków.

Kinga Marczak

 

 

W piątek 10 maja podopieczni kółka teatralnego z naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Nowych Skalmierzyc. Celem tej wyprawy było Publiczne Przedszkole nr 1 „Jarzębinka”. To właśnie tam przed publicznością składającą się z 4-, 5- i 6-latków młodzi artyści wykonali premierowy pokaz sztuki teatralnej pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”.  Mimo początkowego onieśmielenia i tremy przed tak liczną publiką,  występ uczniów klasy V i VI był bardzo udany.

Nudzić się, czy rozwijać swoje pasje??? Oczywiście, to drugie!!! Do takiego wniosku doszli uczniowie klasy szóstej, którzy na zajęciach w ramach godziny z wychowawcą mieli możliwość przedstawienia swoich zainteresowań. Jedna z uczennic pochwaliła się swoją pasją gry na gitarze klasycznej. W tym celu przyniosła instrument na lekcję, podczas której zaprezentowała kilka poznanych utworów.

W poniedziałek 22. 04. 2013 r. odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Jest to impreza, która co roku cieszy się dużą popularnością wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.  Turniej jest propagowany w szkołach od wielu lat przez nauczycieli zajęć technicznych i wychowania fizycznego.

„Nie jest sztuką być lepszym od innych, sztuką jest być lepszym od siebie samego z dnia poprzedniego” - to  motto Pani Beaty Matelskiej, dyrektora RCPU w Rogoźnie, jednostki budżetowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego, której misją jest wspomaganie wychowawczej funkcji szkoły i rodziny. W dniach od 3 kwietnia do 5 kwietnia 2013 roku uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych , wychowawczych i dydaktycznych organizowanych przez centrum.

Dnia 26 marca 2013 roku czterdziestu pięciu  uczniów z klas I- V szkoły podstawowej w Gostyczynie  rozpoczęło zajęcia pozalekcyjne na pływalni „Delfin” w Kaliszu.  Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu w okresie od marca do października, z wyłączeniem okresu wakacyjnego, a ich celem  jest  bezpieczne i aktywne  zagospodarowanie wolnego czasu uczniów po zakończeniu lekcji  oraz wszechstronna nauka pływania na poziomie rekreacyjnym.

Sąd nad Syzyfem

 

27 marca 2013r. odbyła się w klasie V nietypowa lekcja języka polskiego. Na zajęciach odbył się bowiem sąd nad Syzyfem. Ten poznany wcześniej mityczny bohater wywołał sporo emocji wśród uczniów i uczennic klasy 5, dlatego postanowiliśmy dać im upust podczas zainscenizowanej rozprawy.

Wszystko działo się jak w prawdziwym sądzie! Byli sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, powołano też świadków oskarżenia i obrony, a wszystkiemu przyglądała się publiczność.

            Talent, to niewątpliwie trudny wyraz do określenia. Z jednej strony, intuicyjnie, każdy z nas wie co to jest talent, ale jak  zapytać dokładnie po czym poznajesz, że ktoś ma talent, lub dlaczego sądzimy, że ktoś inny talentu do niczego nie ma - już trudniej na to odpowiedzieć.

 

Do badania zainteresowań, kompetencji i predyspozycji dzieci, w naszej Szkole, wykorzystujemy grę edukacyjno- diagnostyczną „Tajemnice Aeropolis”.

Wcześniej byliśmy jedną z nielicznych szkół w całej Polsce, która uczestniczyła w jej testowaniu, w ramach projektu TalentGame.

W dniu 21 marca br., podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Talentów, w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyła się konferencja „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole", w której uczestniczyli  przedstawiciele Szkół Odkrywców Talentów (dyrektorzy, liderzy zdolności).

 Dnia 7 marca 2013 roku w Auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu, odbyła się uroczysta Gala podsumowująca II edycję konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Mam 6 lat" skierowanego do rad rodziców w szkołach i przedszkolach oraz uczniów urodzonych w latach 2004-2006, którzy rozpoczęli naukę w wieku 6 lat oraz ich rodziców.

 

            8 marca 2013roku w kasie drugiej przeprowadzony został kurs udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzony przez pielęgniarkę szkolną, panią Beatę Zielińską. Przeszkoleni drugoklasiści znają już zasady udzielania pierwszej pomocy i wiedzą jak zachować się w określonych sytuacjach. Są to:

 

 

ZAPISY DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ
NA ROK SZKOLNY 2013/2014

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. Jana Nepomucena Chrzana  w Gostyczynie, informuje o zapisach do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2013/2014.

Zgłoszenia będą przyjmowane w sekretariacie szkoły w terminie od 15.03. do 29. 03. 2013 roku w godzinach od 8.00 do 12.00 

 

ZAPISY DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2013/2014

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. Jana Nepomucena Chrzana  w Gostyczynie, informuje o zapisach dzieci  rocznika 2007 i 2008  do oddziału przedszkolnego  na rok szkolny 2013/2014.

Zgłoszenia będą przyjmowane w sekretariacie w terminie od 15.03. do 29.03.2013 roku w godzinach od 8.00 do 12.00

Zapraszamy Was drodzy szóstoklasiści do sprawdzenia swojej wiedzy przed sprawdzianem.

Zostało niewiele czasu.



Zagadnienia związane z wychowaniem komunikacyjnym i uzyskaniem karty rowerowej przez uczniów  są ujęte w podstawie programowej zajęć techniczych. Liczba godzin na realizację tych zagadnień jest jednak ograniczona. Doskonalenie praktycznej umiejętności jazdy rowerem było możliwe tylko w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Strony

Menu główne